Wybierz region

Wybierz miasto

  Ciekawostki z Działu Techniki: APARATY FOTOGRAFICZNE

  Muzeum w Praszce
  Praszka, ul. Pl. Grunwaldzki/15, +48 34 359 11 85

  Od 1.02.2017 do 30.06.2017

  • Brak informacji o cenie

  Muzeum w Praszce zaprasza na kolejną wystawę z cyklu "Ciekawostki z działu Techniki" pt. Aparaty fotograficzne.

  Na ekspozycji zaprezentowane zostały rożne modele aparatow fotograficznych znajdujących się w zbiorach naszego muzeum. Wśrod nich można zobaczyć m.in. aparat dalmierzowy Zorka produkowany od 1947 roku w Krasnogorsku (ZSRR), aparat skrzynkowy Ami 66 produkowany w Polsce przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne czy radziecką lustrzankę dwuobiektywową Lubitel 166 produkowaną w latach 1980–1988.

  Niewątpliwą ciekawostką kolekcji jest aparat miechowy C.P. GOERZ TENAX, produkowany w latach 1912-1926 r. przez Optische Anstalt C. P. Goerz AG Friedenau w Berlinie. Aparat mieszkowy to specyficzny rodzaj aparatu fotograficznego, w ktorego konstrukcji występuje elastyczny mieszek w postaci harmonijki, łączący obudowę obiektywu z korpusem aparatu. W opisywanym aparacie występuje miech dwuwarstwowy: warstwa wewnętrzna wykonana została z czarnego płotna, zaś warstwę zewnętrzną stanowi cienka skora. Stosowanie mieszkow w aparatach było niegdyś bardzo popularne, obecnie wykorzystywane jest głownie w aparatach wielkoformatowych oraz w aparatach średnioformatowych i w urządzeniach do zastosowań specjalnych. Głownymi zaletami użycia mieszka było:

  - umożliwienie zmiany kierunku płaszczyzny obiektywu względem płaszczyzny naświetlania, co jest niezbędne do korekty perspektywy
  - umożliwienie stosowania bardzo dużego zakresu ogniskowych, co jest przydatne w makrofotografii.

  Wystawę można oglądać od 1 lutego do 30 czerwca 2017 r. Serdecznie zapraszamy!

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie daj się złodziejom! Czy znasz te metody kradzieży? QUIZ