Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest zawiadomienie do NIK w sprawie Opolskiego Centrum Onkologii. Jesteśmy jedynym województwem, które nie otrzymało nawet złotówki

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zdaniem dyrekcji, konkurs faworyzował głównie duże ośrodki medyczne w kraju, nie dając szansy na otrzymanie pieniędzy przez mniejsze placówki.
Zdaniem dyrekcji, konkurs faworyzował głównie duże ośrodki medyczne w kraju, nie dając szansy na otrzymanie pieniędzy przez mniejsze placówki. Mateusz Majnusz
Opolskie Centrum Onkologii zostało pominięte w przyznawaniu środków z Funduszu Medycznego na rozwój bazy onkologicznej. Dyrektor OCO Marek Staszewski zdecydował się zawiadomić Najwyższą Izbę Kontroli o naruszeniach zasad uczciwej konkurencji oraz wnioskować o wszczęcie kontroli w resorcie zdrowia. W sprawie interweniował w ministerstwie także poseł KO Tomasz Kostuś, który również nie wyklucza wszczęcia kontroli poselskiej.

Sprawa ma swoje korzenie w przyznaniu środków w ramach konkursu, w którym resort zdrowia podzielił 4,2 miliarda złotych na rozwój ośrodków medycznych w 15 województwach. Województwo opolskie, jako jedyne, nie otrzymało żadnego dofinansowania.

Dyrekcja Opolskiego Centrum Onkologii twierdzi, że konkurs faworyzował głównie duże ośrodki medyczne, pomijając mniejsze placówki.

Wicemarszałek: wniosek do NIK uważam za konieczny

Dyrektor Marek Staszewski podkreśla, że decyzja Ministerstwa Zdrowia naruszała zasady uczciwej konkurencji i sprawiedliwego podziału środków na potrzeby leczenia onkologicznego w kraju. Wskazuje również na brak spójności i logiki w podejściu resortu do przyznawania funduszy. Szczególnie, że kwota alokacji przekroczyła aż 4 miliardy złotych.

- Konkurs nie dawał szansy mniejszym placówkom, co z kolei ograniczało możliwość rozwoju Opolskiego Centrum Onkologii, kluczowego ośrodka w sieci leczenia onkologicznego na tym terenie - podkreśla dyrektor Staszewski.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura tłumaczy, że sytuacja, w której Opolszczyzna ponownie została pominięta w przyznawaniu środków, to jawna dyskryminacja. Z tego powodu wniosek do NIK uważa za konieczny.

- Mieszkańcy województwa opolskiego zasługują na równy dostęp do opieki onkologicznej, a obecna decyzja stanowi niesprawiedliwość wobec całego regionu. Sprawa ta rzuca światło na problemy systemu alokacji środków w obszarze zdrowia, podnosząc pytania o transparentność i uczciwość procesów decyzyjnych - wyjaśnia wicemarszałek Donath-Kasiura.

Poseł Kostuś nie wyklucza kontroli poselskiej w resorcie zdrowia

W sprawie interweniował także poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś, który skierował do MZ pytania o szczegóły tej bulwersującej dla opolskiej opinii publicznej sprawy.

- Pomimo ciążącego na urzędzie obowiązku udzielenia posłom w terminie 14 dni informacji o stanie sprawy, w której została podjęta interwencja, nie otrzymałem jakiejkolwiek odpowiedzi. Z tego powodu w poniedziałek, 27 listopada interweniowałem osobiście w Ministerstwie Zdrowia, ponieważ to skandal, że urzędnicy zamiast skupić się na pracy, są zajęci innymi rzeczami i nie szanują prawa, ale przede wszystkim dobra pacjentów z Opolszczyzny, którzy zostali pozbawieni pieniędzy - dodaje poseł Kostuś.

Jak zapowiedział poseł KO, jeśli nie uzyska konkretnych i szczegółowych informacji dotyczących konkursu, nie będzie czekał na działania NIK, tylko sam rozpocznie kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia.

Na nasze pytania Ministerstwo Zdrowia również nie odpowiedziało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest zawiadomienie do NIK w sprawie Opolskiego Centrum Onkologii. Jesteśmy jedynym województwem, które nie otrzymało nawet złotówki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto