Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasowice Wielkie obchodzą jubileusz 730-lecia powstania wioski. Z tej okazji została wydana książka i zakopano kapsułę czasu

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Jubileusz 730 lat Lasowic Wielkich.
Jubileusz 730 lat Lasowic Wielkich. Milena Zatylna
Wielka uroczystość z okazji 730-lecia powstania Lasowic Wielkich miała miejsce w niedzielę 14 sierpnia. Świętowano hucznie i z rozmachem. Mieszkańcy przygotowali również pamiątki do kapsuły czasu - niektóre mogą się okazać wielką zagadką dla tych, którzy ją otworzą w 2122 roku.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Lasowicach Wielkich, którą odprawili księża Andrzej Szymon (obecny proboszcz) i Marcin Tomczyk (poprzedni proboszcz), a towarzyszył im pastor Ryszard Pieron z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lasowicach Małych.

Później świętowanie przeniosło się na plac festynowy za świetlicą wiejską. Główną jego częścią było zakopanie w centrum wsi kapsuły czasu, która może być otwarta dopiero za sto lat.

- Chcieliśmy w ten sposób zostawić przesłanie dla przyszłych pokoleń - mówi sołtys Elżbieta Felusiak. - Schowaliśmy w niej m.in. bieżące czasopisma, gazetkę parafialną, kalendarz z 2022 roku, widokówki naszej wioski ukazujące ją w przekroju historycznym, książkę poświęconą dziejom Lasowic Wielkich, opis wioski i jej działań, lasowickie gadżety, śpiewnik kolędowy z chwytami na gitarę, plakat dzisiejszej uroczystości, a także symbole obecnego czasu - kawałek węgla, butelkę Żubrówki, maseczkę i słoik z czystym powietrzem.

Oprócz tego w kapsule znalazły się również przedmioty przekazane przez marszałka Andrzeja Bułę - broszura na temat turystycznej chluby województwa, jaką jest zamek w Mosznej, okolicznościowa moneta 5-złotowa, flaga Opolszczyzny i list do potomnych podpisany przez obecnych członków zarządu województwa. Natomiast starosta Mirosław Birecki przekazał list gratulacyjny.

Każda rodzina również mogła schować do kapsuły przesłanie dla swoich potomków. Wielu mieszkańców Lasowic skorzystało z takiej możliwości.

Z okazji jubileuszu wioski została też wydana książka autorstwa lokalnego historyka Lecha Hrywny. Pasjonat, dzięki dziesiątkom godzin poświęconych na przeczesywanie archiwów i rozmowy z ludźmi, stworzył pasjonującą publikację, przypominającą o ważnych wydarzeniach i niezwykłych postaciach związanych z Lasowicami Wielkimi i sąsiednimi miejscowościami. Została ona dofinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego. A że trafiła na podatny grunt i jest potrzeba, świadczy kolejka jaka ustawiła się po autograf do autora.

Ponadto przygotowano okolicznościowe pocztówki, a Karolina Reczyńska wykonała replikę pieczęci Lasowic Wielkich z 1790 roku.

Ponieważ wioska od kilku miesięcy jest też miejscem schronienia dla rodzin z Ukrainy, uchodźczynie, aby się odwdzięczyć za gościnę, upiekły chleb, którym zostali poczęstowani uczestniczy uroczystości.

W ramach jubileuszu został także zorganizowany konkurs na kartkę pocztową z życzeniami dla Lasowic Wielkich oraz projekt kulinarny poświęcony lepieniu pierogów pod nazwą "Lasowickie pierogi łączą pokolenia - jubileusz 25 lat programu odnowy wsi".

- Pierogi nasze sołectwo lepiło "od zawsze", ale okazało się po przyjeździe pań z Ukrainy, że tam pierogi robi się nieco inaczej - tłumaczy Elżbieta Felusiak. - Postanowiłyśmy wymienić się doświadczeniami, a przy okazji ulepić pierogi na nasz jubileusz.

Festyn uświetnił występ dzieci i młodzieży, a także wizyta Szwadronu Skorpion, który zaprezentował swoje zabytkowe maszyny z czasów drugiej wojny światowej.

Jako gwiazda wieczoru wystąpili Dominika i Janusz Żyłka.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto