Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Autyzmu w Opolu. Przedszkolaki odwiedziły Wieżę Piastowską [wideo]

Anna Konopka
Każde przedszkole przyniosło fragment warkocza, który symbolizuje łączenie odmiennych zachowań czy tolerancji.
Każde przedszkole przyniosło fragment warkocza, który symbolizuje łączenie odmiennych zachowań czy tolerancji. Anna Konopka
Przedszkole TAK z Opola zorganizowało I Kampanię Społeczną ”Jesteśmy różni, ale tak samo ważni”. Z okazji Światowego Dnia Autyzmu przedszkolaki stworzyły liczący 61 metrów niebieski warkocz.

- Przedszkole TAK prowadzi edukację włączającą, która polega na tym, że dzieci zdrowe uczą się wspólnie z tymi z dysfunkcjami - mówi Lucyna Jaki, dyrektorka placówki. - Zależy nam na tym aby promować inność i temu ma służyć nasza I Kampania Społeczna "Jesteśmy różni, ale tak samo ważni".

Akcja odbyła się z okazji Światowego Dnia Autyzmu. - Nasza kampania już przynosi efekty. Choć odbyła się po raz pierwszy udało się włączyć dzieci z opolskich przedszkoli do wspólnego działania. Kolor niebieski dziś dominuje, bo to symbol autyzmu - tłumaczyła Lucyna Jaki.

W ramach happeningu w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki dzieci z opolskich przedszkoli, zarówno zdrowe, jak i te, które cierpią na autyzm malowały niebieskie krokusy, śpiewały i tańczyły. Najważniejszym elementem było jednak łączenie fragmentów niebieskiego warkocza, które na akcję przyniosły wszystkie przedszkola. Liczący 61 metrów niebieski warkocz dzieci podarowały księżniczce TAKuni i księciu TAKusia. Na koniec wszyscy zawędrowali na sam szczyt Wieży Piastowskiej w Opolu, z której w symboliczny sposób spuszczono warkocz.

- Ten nasz warkocz jest symbolem równości i ważności wszystkich dzieci, a także łączenia odmiennych zachowań, tolerancji i wzajemnego szacunku do siebie - mówiła Marzena Mróz, nauczycielka z przedszkola TAK.

Wydarzeniami zachwyceni byli jej uczestnicy.

- Jest super-fajnie - zachwycała się 6-letnia Maja. - Ja czekam na zwiedzanie tej wielkiej wieży. Tam na szczycie będzie można zobaczyć całe Opole! - dodała podekscytowana jej koleżanka Natasza.

O zaletach edukacji włączającej przypominali też wychowawcy.

- Wiele korzyści płynie z tego, gdy dzieci zdrowe dowiadują się, że na świecie żyją, bawią się też dzieci, które są troszkę inne, nie znaczy że gorsze. Maluchy z autyzmem trzeba włączać w normalne życie, one wtedy uczą się komunikacji i samodzielności. Gdy takie dzieci są w grupie uczą się od siebie, od małego wiedzą, że jeśli na przykład kolega nie mówi w pełni, to nie znaczy, że jest gorszy - tłumaczyła Joanna Patejuk, asystent dziecka autystycznego z przedszkola TAK. - Wspólne zajęcia uczą też empatii. Dzieci zdrowe opiekują się chorymi. Dla nich autyzm nie jest czymś złym, a czymś co się po prostu zdarza - podkreśla Agnieszka Sekula, nauczyciel z przedszkola nr 23 w Opolu.

W happeningu przedszkola TAK udział wzięły przedszkola nr: 3, 22, 23, 54 z Opola, żłobek Dino i przedszkolaki z Dębskiej Kuźni.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto