Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Opole. 150 ulic zmieniło nazwy [wideo]

Anna Grudzka
Opole z lotu ptaka.
Opole z lotu ptaka. Archiwum/PS
Nowe weszły w życie z dniem 1 stycznie i są efektem przyjętej jeszcze w październiku 2016 roku uchwały. Mieszkańcy nie muszą z tego powodu wymieniać dowodów osobistych.

- Te nazwy są zmieniane dlatego, że często się powtarzały. W przypadku sołectw przyłączanych do Opola bywały nazwy ulic pojawiające się trzy, a nawet czterokrotnie - mówi Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola.

Nowe weszły w życie z dniem 1 stycznie i są efektem przyjętej jeszcze w październiku 2016 roku uchwały.

- Specjalnie wydłużyliśmy ten czas, by nazwy funkcjonowały w obiegu prawnym wcześniej i aby mieszkańcy mogli się do nich przyzwyczaić - mówi Pietrucha.

Poprawki będą m.in. w Chmielowicach, gdzie ul. Topolowa zostanie ul. Olszową, a ul. Prosta - Bracką. We Wrzoskach (gm. Dąbrowa) ul. Szkolna zmieni się w Królewską, a Diamentowa w Brylantową. Ze zmianami nazw ulic wiąże się także zmiana numerów porządkowych niektórych nieruchomości.

- Z takimi sytuacjami mieliśmy do czynienia, kiedy ulica o jednej nazwie przechodziła przez teren dwóch, albo nawet większej liczby sołectw przyłączonych do Opola. Tak było np. na ul. Wrocławskiej, która biegnie przez teren miasta Opola, ale również przez Wrzoski, aż do skrzyżowania w Karczowie. W takim przypadku przyjęliśmy metodę kontynuacji numeracji, która rozpoczyna się w Opolu - mówi wiceprezydent.

Innym przykładem jest np. ul. Niemodlińska, której fragment znajduje się teraz Chmielowicach i Żerkowicach.

Nowe tabliczki już wkrótce

Choć nowe nazwy obowiązują od 1 stycznia to, jak zapowiada ratusz, wymiana tabliczek z nazwami ulic potrwa nawet trzy miesiące (stare tabliczki wrócą do zarządców dróg).

Zmiany adresów wymuszają na mieszkańców także zmiany w dokumentach.

- Jeśli chodzi o wymianę praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, mieszkańcy przyłączonych terenów mogą to robić praktycznie bezpłatnie w Wydziale Komunikacji urzędu miasta na placu Wolności. Jedyny koszt, jaki będą musieli w związku z tym ponieść, to 2,5 zł, co jest związane w umieszczeniem nowych dawnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Resztę, czyli około 180 zł kosztów związanych z wymianą dokumentu, poniesie ratusz - mówi Mirosław Pietrucha.

Wymiany dokumentów należy - według prawa - dokonać niezwłocznie, ale kierowcy najczęściej robią to, gdy ich dokumenty tracą ważność. Nie trzeba za to wymieniać dowodów, bo w nowych nie ma już adresu zameldowania. - Kiedy skończy się ich ważność - wymiany trzeba będzie dokonać w wydziale spraw obywatelskich opolskiego ratusza, który mieści się na Placu Wolności (wejście od strony banku ING - red.). Fiskusa o nowym adresie można poinformować w zeznaniu za rok 2016 - wpisując do niego nowy adres.

Więcej fatygi czeka przedsiębiorców. Ci, którym w adresie zmieniła się ulica mają siedem dni na zgłoszenie nowych danych do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz urzędu skarbowego, w którym do tej pory się rozliczali. Ta zmiana jest bezpłatna, ale trzeba dotrzymać terminu.

- W sytuacji, gdy zmieni się tylko numer porządkowy nieruchomości (dotyczy to kilkuset firm - red.) przedsiębiorca ma także siedem dni na zgłoszenie zmian, ale od momentu otrzymania w tej sprawie zawiadomienia z urzędu, a te już wysłaliśmy - podkreśla Pietrucha.

Koszty związane z wymianą materiałów firmowych (foldery, wizytówki, pieczątki) przedsiębiorca musi ponieść sam. - Ale może to odliczyć sobie od kosztów działalności - kończy wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto