Obwodnica Olesna będzie gotowa pół roku później od początkowych planów. Znamy przyczynę [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Budowa obwodnicy Olesna, będącej fragmentem drogi ekspresowej S11
Budowa obwodnicy Olesna, będącej fragmentem drogi ekspresowej S11 Mirosław Dragon
Udostępnij:
Według początkowych planów 25-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S11 koło Olesna miał być gotowy już na koniec tego roku. Inwestycja ma jednak poślizg.

Objazd Olesna to 25-kilometrowy odcinek dwupasmowej drogi ekspresowej S11. Inwestycja w sumie kosztować będzie 731 milionów złotych. To druga w historii Opolszczyzny tak duża inwestycja drogowa, zaraz po opolskiej nitce autostrady A4.

Dla północnej części Opolszczyzny S11 będzie bowiem spełniać rolę obwodnicy. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Droga ekspresowa S11 ma zastąpić starą drogę krajową nr 11, która przebiega przez środek miejscowości przez niemal całą Polskę.

Początek obwodnicy Olesna zlokalizowany będzie na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka jako tymczasowe rondo łączące istniejącą DK11 z S11. Docelowo łączyć się będzie z sąsiednimi odcinkami S11.

Według początkowych planów 25-kilometrowa obwodnica Olesna miała zostać oddana do użytku w grudniu 2022 r. Inwestycja ma jednak poślizg. Nowy termin realizacji to drugi kwartał przyszłego roku, czyli do końca czerwca 2023 roku.

- Termin zakończenia budowy obwodnicy Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11 aneksowano ze względu na dłuższy od pierwotnych założeń etap prac przygotowawczych w zakresie decyzji i uzgodnień niezbędnych dla realizacji tego zadania - informuje Agata Andruszewska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

- Sam etap realizacji przebiega zgodnie z harmonogramem - zapewnia Agata Andruszewska. - Aktualne zaawansowanie budowy obwodnicy Olesna wynosi 36 procent.

Do przerwy zimowej wykonawca, którym jest konsorcjum firm Mirbud oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia, realizował roboty ziemne w zakresie realizacji wykopów, nasypów oraz wzmocnienia podłoża w ciągu trasy głównej oraz dróg poprzecznych. Prowadzone są również prace w zakresie układania warstw konstrukcyjnych jezdni.

W październiku 2021 r. wykonawca rozpoczął prace przy układaniu warstwy bitumicznej na początkowym odcinku przyszłej obwodnicy. Rozpoczęto prace na wszystkich 24 obiektach inżynierskich, czyli na mostach i wiaduktach.

Od czerwca 2021 r. prowadzone są również prace przy budowie węzła Olesno, tj. skrzyżowania drogi ekspresowej z DW487 (trasa Byczyna - Olesno) z nowo budowaną drogą ekspresową S11.

- W ramach tego węzła budowany jest również wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej. Zaawansowanie przy budowie tego obiektu jest na poziomie około 70 procent - informuje Agata Andruszewska. - Widoczny jest już zarys ronda, które będzie docelowo elementem budowanego węzła.

Od 15 grudnia do 15 marca na budowach GDDKiA trwa kontraktowa przerwa zimowa, jednak wykonawcy realizują prace z uwzględnieniem warunków pogodowych, m.in. prace brukarskie oraz przy budowie mostów.

Kiedy będzie gotowa cała droga ekspresowa S11 na terenie Opolszczyzny

Budowana droga ekspresowa S11 jest kluczowym szlakiem komunikacyjnym dla północnej części Opolszczyzny. Przez Opolszczyznę przebiega 56 kilometrów drogi S11: przez powiat oleski i kluczborski.

Obecnie budowana jest obwodnica Olesna. To 25-kilometrowy kawałek drogi ekspresowej, który biegnie od granic województwa opolskiego i śląskiego (za wioską Łomnica) przez Olesno, aż do Kolonii Ciarka, w pobliżu Kluczborka.

W kolejnym etapie ma być budowany jeszcze dłuższy odcinek S11: od Kolonii Ciarka, przez Kluczbork, Byczynę, aż do Kępna (w województwie wielkopolskim). Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu podpisał w 2021 r. decyzję środowiskową dla 46-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 od obwodnicy Olesna do Kępna.

Planowany odcinek ma 31 kilometrów w województwie opolskim, 3 kilometry w łódzkim i 12 kilometrów w wielkopolskim. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Wybrany do realizacji został wariant W2B trasy, który od północy omija Kluczbork i Byczynę, a na końcu łączy się z obwodnicą Kępna. Na 46-kilometrowym odcinku będą cztery węzły drogowe z wjazdami na S11: Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe, Byczyna oraz Siemianice.

Budowa 46-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 11 od obwodnicy Olesna do obwodnicy Kępna planowana jest na lata 2024-26.

Cała droga ekspresowa S11 ma być gotowa według planów do końca 2029 roku.

Pierwsze wbicie łopaty na budowie obwodnicy Olesna

Obwodnica Olesna - trasa niezgody. Jak kilka osób zablokowało inwestycję na ponad pół miliarda

Do końca czerwca 2023 roku przedłużono również termin budowy obwodnicy Praszki Gorzowa Śląskiego.

Mapa obwodnicy Olesna:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Obwodnica Olesna będzie gotowa pół roku później od początkowych planów. Znamy przyczynę [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie