Protest nauczycieli w Kluczborku. Zachorowała połowa kadry szkoły średniej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku
Zespół Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku Mirosław Dragon
Aż 32 nauczycieli z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku poszło na zwolnienia lekarskie. Nauczyciele w całej Polsce zaostrzają protest, masowo idąc na L4.

Nauczyciele domagają się podwyżki i zaostrzają swój protest w całej Polsce.

Kolejną formą protestu jest masowe branie zwolnień lekarskich.

To w ostatnich czasach bardzo modna i jednocześnie kontrowersyjna forma protestu.

Najpierw masowo chorowali policjanci (i wywalczyli wysokie podwyżki), potem pracownicy sądów, a teraz nauczyciele.

W Zespole Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku na lekcje nie przyszło 32 nauczycieli, którzy nagle zachorowali.

- To 50 procent naszej kadry - mówi Piotr Sitnik, dyrektor szkoły. - Nie odwołaliśmy jednak lekcji. Zrobiliśmy zastępstwa i zorganizowaliśmy uczniom pełną opiekę.

- Większość zwolnień lekarskich jest do piątku, więc mam nadzieję, że od nowego tygodnia lekcje będą się odbywać zgodnie z planem - dodaje Piotr Sitnik.

E-ZWOLNIENIE LEKARSKIE. Co się zmienia 1 grudnia?

Wideo

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krys

8 przywilejów nauczycielskich - z czego nie chcą zrezygnować pedagodzy

Przywileje nauczycieli zawarte w Karcie nauczyciela są krytykowane od dawna. Nazywane kuriozalnymi i nieprzystającymi do systemu dzisiejszego szkolnictwa (Karta została przyjęta w 1982 roku i była tyle razy nowelizowana, że jej przepisy trudno jest dziś stosować), od dawna powinny zostać zlikwidowane, co próbują zrobić kolejni ministrowie edukacji - do tej pory nieskutecznie. Pomimo bowiem, że minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska opowiedziała się za wersją najbardziej radykalną, czyli likwidacją Karty w ogóle, to główne założenia, bardzo korzystne dla pedagogów, nadal obowiązują. : Urlop wypoczynkowy nauczyciela; Urlop dla poratowania zdrowia 3 x 12 m-cy; Czas pracy nauczyciela; Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli; Dodatki do wynagrodzenia; Dodatek mieszkaniowy i wiejski; Trzynastka dla nauczyciela; Czternasta pensja dla nauczyciela

https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/galerie/848653,duze-zdjecie,1,karta-nauczyciela-urlopy-emerytury-przywileje.html

Polski nauczyciel pracuje tylko trzy godziny dziennie

Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Rocznie spędzają przy tablicy 489 godzin. Daje to dziennie zegarowo dwie godziny i 42 minuty, czyli trzy i pół godziny lekcyjne. Średnia dla krajów UE to 779 godzin, czyli blisko pięć godzin dziennie.

Nawet w słynącej z przywilejów dla sfery budżetowej i bankrutującej Grecji nauczyciele są w pracy o 20 proc. dłużej niż u nas. Nie mówiąc już o USA, gdzie pracują prawie 1100 godzin rocznie. Takie są wyniki „Education at a Glance 2011”, najnowszego raportu OECD, organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata.

Polski nie stać na utrzymywanie tak pracujących pedagogów. Ich rozbudowane przywileje wynikają z niedostosowanej do obecnej rzeczywistości Karty nauczyciela, której nie odważył się zreformować żaden rząd. Na oświatę w 2010 r. budżet państwa wydał 35 mld zł. Kilkanaście kolejnych miliardów do tego zadania dołożyły samorządy. Według danych GUS w 2009 r. łączne wydatki na ten cel wyniosły ponad 51,5 mld zł. W tym roku z budżetu na edukację trafi blisko 37 mld zł, resztę znów dołożą gminy. I to jest prawdziwy powód podwyżek opłat za przedszkola. Rząd rozdaje przywileje, za które z własnej kieszeni płacą samorządy. Blisko 90 proc. kwoty, jaką dostają z budżetu, pochłaniają uposażenia nauczycielskie.

http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/5B394EDCA941C294C12576480048C3F7/$file/Analiza_ BAS_2009_21.pdf

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/549621,polski-nauczyciel-pracuje-tylko-trzy-godziny-dziennie.html

s
siso

@Bako na tym angielskiprywatnie, to juz polowa nauczycieli ponoc siedzi

B
Bako

lepiej niż pracować w szkole mieć korki - porobić profile np na angielski prywatnie i innych stronach

G
Gość

My pracy nie chcemy zmieniać... lubie to co robie... ale nie pozwalamy na to zeby tacy jak wy pie***li jak to nauczyciele maja sie dobrze. i nigdy nie narzekam ale też nie mowie że inne zawody to lenie bo pracuja po 6 godzin albo 4, ze sluzba wiezienna ma 3 miesiace wolnego bo tak ich wysyłaja itd itd to niech sie od nas też odwalą wszyscy, przynajmniej ode mnie bo ja robię swoje :/

p
prywaciarz

lewe zwolnienia? pięknie, widać są święte krowy w tym kraju na które płacę z moich podatków i im wolno oszukiwać i okradać pracodawcę (ktoś za chorobowe płaci...), niech idą do pracy na 40h i ciekawe czy będzie się ktoś z nimi pieścił a za lewe zwolnienia to bym ich dyscyplinarnie zwolnił odebrał uprawnienia lekarzowi który dopuszcza się takiego procederu

@Anonim i reszta którym nie odpowiada ciepły etacik na państwowej posadzie: zmień pracę, nic na siłę, na Wasze miejsca znajdą się inni którzy docenią przywileje które macie i praca nie będzie dla nich karą ale powołaniem

a co do nauczycieli to połowa z Was nie nadaje się do tej pracy, są nieudacznicy i lenie którzy nie zadbali o awans zawodowy i teraz płaczą bo mało zarabiają, kiedyś nauczyciel był pedagogiem a teraz jest pedagog na etacie, żałosne; połowa z Was nie daje nic od siebie i jedyne co potrafią to płakać i narzekać; kto ma w rodzinie nauczyciela to doskonale wie o czym można z takim rozmawiać a raczej wysłuchiwać: jak to im źle

zmieńcie pracę i nie zawracajcie głowy, ludzi którzy z ciężkiej pracy płacą podatki na wasze pensje nie interesują Wasze problemy!!!

A
Anonim

​Dajcie mi 40 h tydzień pracy!!!!!!!!!!!!

Dajcie mi 40 h tydzień pracy... zlikwidujcie mi kartę nauczyciela..... bardzo was proszę.... będę naprawdę szczęśliwy. Proszę was abym był zatrudniony normalnie... Już wyjaśniam dlaczego:

1. Pracowałbym sobie od 7-15 no nawet pal licho od 8-16.

2. po 16 pier.... bym drzwiami i miał wszystko w 40 ...nie, zaraz nie w 40 ale w 4 literach..

3. Kategorycznie odbierzcie mi wychowawstwo i sami sobie wychowajcie swoje "pociechy", a nie żebym ja musiał nadrabiać braki wychowania waszych pociech. Walczyć z ich lenistwem i bezczelnością. Tym, że nawet o własną higienę nie potrafią zadbać, bo w domu nie powiedziano im, że trzeba się wykąpać czasem i że nie wystarczy codziennie świeży żel na włosy dać albo "tapetę" na oczy...

4.Guzik by mnie obchodziło, że któregoś ojciec pije spędzając cały dzień pod budką, bo za tyle a tyle nie pójdzie do pracy...bo państwo daaaa. A to jeden z wielu problemów z którymi dzieciaki przychodzą do mnie.

5. Zabierzcie mi te ferie i wakacje.... ja chce te dni wolne wziąć wtedy, kiedy będzie mi to na rękę. Ja też chce pojechać po sezonie do ciepłych krajów za małe pieniądze, tak jak kilku moich uczniów przynosząc zwolnienie lekarskie na jakaś wymyślona chorobę, a sami opaleni na heban.

6. Wszelkie sprawy to nie na mieście czy wydzwaniając po 21 na domowy numer z książki tel. bo wtedy to bym już był po godzinach pracy.

7. Szkolenia i kursy, rady i inne "przywileje" nie popołudniu każdego tygodnia, ale w godzinach pracy a jak nie to proszę extra za nie zapłacić.

8. Na konkursy przedmiotowe, niech rodzice przygotowują sobie prywatnie i niech zawożą sobie sami własnym a nie nauczycielskim samochodem.

9. Dyskoteki, wycieczki i wszelkie imprezki to proszę do 16 i z tych imprezek odbiór osobisty rodziców, nie żebym ja się martwił czy dziecko ma czym wrócić do domu i czy może ja mam go odwieźć.

10. Moge pracować do 65 roku zycia, a co tam...dam rade...tylko teraz płaćcie mi tak jak należy... nie chce zarabiać 200-300 zł więcej od sprzątaczki ( z nauczyciela zawsze można zrobić "konserwatora powierzchni płaskich...odwrotnie to już nie tak prosto")

11...12....itd Ja tez chce wreszcie skończyć remont (już 3 lata) w domu i zadbać należycie o swój dom rodzinny. Ja też chce wyjechać choćby tylko w niedzielę gdzieś czy pójść do kina teatru, przeczytać książkę dla przyjemności... dlatego bardzo was proszę DAJCIE MI TEN 40h tydzień pracy...będę wam wdzięczny i nie będę narzekał obiecuje..

A
Aa4

A gdyby tak nauczyciel, jak każdy inny, musial przepracować 40 godz. tygodniowo? Zarobiłby wtedy adekwatnie do przepracowanych godzin. Może to jest rozwiązanie. Wiem, że nauczyciele zasłaniają się tym, że pracują także w domu, ale wiele innych osób też pracuje po godzinach, w korporacjach to norma.
Zawsze można robić mniej sprawdzianów, kartkówek, a więcej odpytywać ustnie. Na spr. część uczniów i tak ściąga, więc taka forma sprawdzania wiedzy i tak nie jest adekwatna do wiedzy ucznia.
Uważam też, że dobry nauczyciel powinien dobrze zarobić, ale jego wiedza też powinna być kontrolowana co jakiś czas. A tych marnych wyrzuć, a na ich miejsce przyjąć nowych. Tymczasem niektórzy dyrektorzy kluczborskich szkół zatrudniają swoich kolegów, wiedząc, że ich wiedza jest niższa, niż wiedza ucznia.

A
Anonim

Jestem za podwyżka dla nauczycieli ale tylko tych co na to zasługują i uczą nasze dzieci z powołaniem mają czas dla każdego a nie tacy co są odwalic swoje i do domu zero zainteresowania

R
Rodzic

nauczyciele z ZSP Nr 1 w Kluczborku nie strajkują, bo szanują uczniów i dlatego uczniowie zdają tam bez problemu egzaminy zawodowe i maturalne

S
SMNowaczek

- co by nie robić bez takich nauczycieli dobrze nam będzie
- a tak nawiasem trzeba nie mieć mózgu zestawiając strażaka i nauczyciela
- no i czas rozliczać nauczycieli za wyniki, za to co nauczyli w pracy czyli na lekcji
- czas pokazać że nauczyciel to ktoś, to osobowość a nie osobliwość, na razie to nie wychodzi
- krótko w dupach się wam pomieszało

u
uczeń

Do anonim..jak większość nauczycieli chuja robi ( rozumiem że przez długi czas czułeś się dobrze),to chyba do szkoły nie chodziłeś ale gdzieś indziej. Ja chodzę do tej szkoły i nikt mi laski nie robił. Odpowiedz oczywiście dostosowałem do twojego poziomu. Ja mam świetnych nauczycieli.

w
w odpowiedzi do Ww- uczeń

Do Ww.. O ile chodziłeś do tej szkoły..Jak widać utrzymałeś się tylko kilka miesięcy ... co za wysoki poziom nauki ? ta,, Kadra nauczycielska przepełniona śmieciem ludzkim żadnych ambicji" poznała się na Twoim poziomie.

A
Anonim

wiekszosc tych nauczycieli chuja robi a pieniedzy chca xD do roboty menele a nie

w
wstyd

no tak jak zwykle głupie pogadanki że się nauczycielom w głowach przewraca.Ludziska zapomnieli o tym że nauczyciel chama jednego czy drugiego nauczył czytać i pisać aby jeden z drugim mógł wypisywać takie brednie .wstyd mi za was hołoto.

Z
Z piętą jak figurniakowa

Zus w kluczborku już bardzo uprzejmie powiadomiłem kontrolę juz były dzisiaj odwiedziny u reszty nauczycieli i lekarzy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3