Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skazani pomogą w pracach budowlanych i porządkowych na terenie kluczborskiego szpitala

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Na podstawie porozumienia, które podpisali starosta Mirosław Birecki i mjr dyrektor ZK Tomasz Iwaniuk, więźniowie będą pracować na terenie szpitala w Kluczborku.
Na podstawie porozumienia, które podpisali starosta Mirosław Birecki i mjr dyrektor ZK Tomasz Iwaniuk, więźniowie będą pracować na terenie szpitala w Kluczborku. Anna Baran
Więźniowie będą pracować w Powiatowym Centrum Zdrowia. Umowę w tej sprawie podpisali starosta Mirosław Birecki i dyrektor Zakładu Karnego major Tomasz Iwaniuk.

- Realizujemy duże inwestycje w Szpitalu Powiatowym w Kluczborku. Zakończyliśmy budowę łącznika, a niedługo ruszy remont budynku do niego przylegającego – mówi starosta Mirosław Birecki. - Pomoc osadzonych bardzo nam się przyda.

Będą oni pracować m.in. przy robotach demontażowych w budynku szpitala, pomagać przy remoncie płotu i innych drobnych pracach gospodarczych i ogólnobudowlanych.

- Jednostka skieruje do pracy docelowo czterech skazanych, zgodnie z warunkami określonymi w umowie, samą zaś umowę zawarto aktualnie do dnia 30 czerwca bieżącego roku – mówi major Anna Baran, rzeczniczka ZK w Kluczborku.

Kluczborski zakład karny, łącznie z Oddziałem Zewnętrznym w Sierakowie Śląskim, obecnie ma 18 podpisanych umów, w tym 10 z kontrahentami na zatrudnienie odpłatne osadzonych, zaś 8 na zatrudnienie nieodpłatne. Poza terenem jednostki zatrudnionych jest 117 skazanych, łącznie zaś pracuje 513 z nich.

- Nawiązywanie współpracy z nowymi kontrahentami w kwestii zatrudniania osób pozbawionych wolności wpisuje się w realizację w jednostkach penitencjarnych ogólnopolskiego programu „Praca dla więźniów” – tłumaczy mjr Anna Baran. - Celem programu jest readaptacja społeczna osób przebywających za murami więzień. Praca jest jednym z najważniejszych elementów procesu resocjalizacji oraz readaptacji społecznej. To dzięki niej skazani nabywają takie nawyki jak punktualność, rzetelność, sumienność oraz obowiązek utrzymania siebie i swoich najbliższych.

Zatrudnienie odpłatne umożliwia także osobom pozbawionym wolności regulowanie zobowiązań finansowych m.in. zobowiązań sądowych czy naprawienie szkody lub zadośćuczynienia ofiarom swoich przestępstw.

- W Zakładzie Karnym w Kluczborku i Oddziale Zewnętrznym w Sierakowie Śląskim poza terenem zakładu karnego zatrudniani są recydywiści penitencjarni odbywający karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego, których charakter popełnionych przestępstw pozwala na takie zatrudnienie – mówi rzeczniczka. - Obecnie na terenie Zakładu Karnego w Kluczborku i Oddziału Zewnętrznego w Sierakowie Śląskim karę odbywa 968 skazanych.

Wcześniej więźniowie z Kluczborka pracowali przy budowie hospicjum stacjonarnego w Smardach Górnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skazani pomogą w pracach budowlanych i porządkowych na terenie kluczborskiego szpitala - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto