Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak miejski po zabytkach Kluczborka. Zobacz najcenniejsze zabytki Kluczborka na archiwalnych zdjęciach! [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
2 - Kościół Ewangelicki

Pierwszy drewniany kościołek był już wzmiankowany w 1298 r. Obecna świątynia składała się z prezbiterium powstałego w XIII w. oraz nawy z XIV w. 

W 1527 r. kościół został przejęty przez ewangelików i z krótką przerwą w latach 1700-1707 pozostaje w ich posiadaniu do dnia dzisiejszego. W wyniku częstych pożarów kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. 

Najtragiczniejszy pożar w dziejach Kluczborka miał miejsce 23 kwietnia 1737 r., który strawił prawie całe miasto. 

Tak wielką katastrofę opisał w swojej kronice miejscowy pastor Adam Thuler: „W trzecie święto wielkanocne krótko po północy, dobre miasto Kluczbork z woli wszechmogącego Boga zostało nawiedzone straszliwym ogniem z niebios, który w dwie godziny strawił całe miasto oraz bez możliwości ratunku umiłowany kościół, plebanię i szkoły obrócił w popiół. Ludzie niewiele lub nic nie uratowali z dobytku. W drugi dzień Wielkanocy odprawiliśmy ostatnie nabożeństwo w ciszy i spokoju Pańskim, ale trzecie święto stało się dniem żałoby. (...) Nic nie pozostało z dzwonów, ławek, pięknego chóru - wszystko zostało obrócone w popiół”. 

Po tym wielkim pożarze, wnętrze kościoła zostało ponownie gruntownie przebudowane. Obecny wystrój świątyni wykonał wrocławski rzeźbiarz Leopold Jaschke w latach 1750-1760. Ołtarz, ambona, chrzcielnica i prospekt organowy wykonano w stylu rokoko, w którym dominuje kolor biały i złoty. 

W latach 1795-1797 nadbudowano górną kondygnację wieży, a w 1806 roku zamontowano na niej zegar. W latach 1708-1769 plac wokół kościoła służył jako cmentarz.

Pod koniec lat 80. powstała Fundacja Kluczborskich Wieczorów Muzycznych, dzięki której co roku w okresie maj–wrzesień w kościele odbywają się koncerty organowe z udziałem słynnych wykonawców krajowych i zagranicznych.
2 - Kościół Ewangelicki Pierwszy drewniany kościołek był już wzmiankowany w 1298 r. Obecna świątynia składała się z prezbiterium powstałego w XIII w. oraz nawy z XIV w. W 1527 r. kościół został przejęty przez ewangelików i z krótką przerwą w latach 1700-1707 pozostaje w ich posiadaniu do dnia dzisiejszego. W wyniku częstych pożarów kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Najtragiczniejszy pożar w dziejach Kluczborka miał miejsce 23 kwietnia 1737 r., który strawił prawie całe miasto. Tak wielką katastrofę opisał w swojej kronice miejscowy pastor Adam Thuler: „W trzecie święto wielkanocne krótko po północy, dobre miasto Kluczbork z woli wszechmogącego Boga zostało nawiedzone straszliwym ogniem z niebios, który w dwie godziny strawił całe miasto oraz bez możliwości ratunku umiłowany kościół, plebanię i szkoły obrócił w popiół. Ludzie niewiele lub nic nie uratowali z dobytku. W drugi dzień Wielkanocy odprawiliśmy ostatnie nabożeństwo w ciszy i spokoju Pańskim, ale trzecie święto stało się dniem żałoby. (...) Nic nie pozostało z dzwonów, ławek, pięknego chóru - wszystko zostało obrócone w popiół”. Po tym wielkim pożarze, wnętrze kościoła zostało ponownie gruntownie przebudowane. Obecny wystrój świątyni wykonał wrocławski rzeźbiarz Leopold Jaschke w latach 1750-1760. Ołtarz, ambona, chrzcielnica i prospekt organowy wykonano w stylu rokoko, w którym dominuje kolor biały i złoty. W latach 1795-1797 nadbudowano górną kondygnację wieży, a w 1806 roku zamontowano na niej zegar. W latach 1708-1769 plac wokół kościoła służył jako cmentarz. Pod koniec lat 80. powstała Fundacja Kluczborskich Wieczorów Muzycznych, dzięki której co roku w okresie maj–wrzesień w kościele odbywają się koncerty organowe z udziałem słynnych wykonawców krajowych i zagranicznych. Materiały Krzysztofa Adamskiego
Przy 10 największych zabytkach Kluczborka ustawiono tablice informacyjne. Wydano też specjalny folder. Zobacz najcenniejsze zabytki miasta nad Stobrawą na starych zdjęciach.

Pomysłodawcą szlaku po kluczborskich zabytkach jest radny Krzysztof Adamski, a wykonanie tablic i folderu w 2021 roku sfinansowała gmina Kluczbork.

Na tablicach są archiwalne zdjęcia zabytków oraz ich opis w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim). Na tablicach są kody QR, dzięki którym na smartfonach możemy przeczytać informacje o wszystkich zabytkach. Oprócz tablic wydano także specjalny folder.

Tablice stanęły przy następujących zabytkach:

  1. Mury miejskie przy parku
  2. Kościół Zbawiciela
  3. Rynek - Ratusz
  4. Dawna synagoga żydowska
  5. Kościół pw. MBWW
  6. Park miejski
  7. Glorietta
  8. Dom katechetyczny - dawny kościół św. Piotra i Pawła
  9. Muzeum im ks. Jana Dzierżona – dawny zamek w Kluczborku
  10. Dawny zakład dla ubogich przy ul. Zamkowej

Zobacz najcenniejsze zabytki Kluczborka na archiwalnych zdjęciach! [kliknij w zdjęcia]

Mapa szlaku miejskiego po zabytkach Kluczborka.
Mapa szlaku miejskiego po zabytkach Kluczborka. Materiały Krzysztofa Adamskiego

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Kluczborku?

Trwa głosowanie...

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Kluczborku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szlak miejski po zabytkach Kluczborka. Zobacz najcenniejsze zabytki Kluczborka na archiwalnych zdjęciach! [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto