Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę? Odwiedź opolskie wioski tematyczne w Dolinie Stobrawy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wioski tematyczne na terenie Doliny Stobrawy, czyli w powiecie kluczborskim i oleskim.
Wioski tematyczne na terenie Doliny Stobrawy, czyli w powiecie kluczborskim i oleskim. LGD Dolina Stobrawy
Trzy kolejne miejscowości z terenu Doliny Stobrawy, czyli z północy Opolszczyzny, dołączyło do sieci wiosek tematycznych. Warto wybrać się na weekendową wycieczkę do Wioski Zagubionej Podkowy i Pierścienia, do Krainy Sosnowej Igły czy do Miodowej Krainy.

Wioska tematyczna to wieś z motywem przewodnim. Jest to sposób na ożywienie turystyczne i gospodarcze terenów wiejskich oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów.

Oferta wsi tematycznych pozwala nie tylko przyciągnąć turystów, ale także zintegrować mieszkańców danej wsi.

W tym roku do sieci wiosek tematycznych dołączą trzy kolejne miejscowości: Fałkowice, Ładza i Zieleniec. Czyli odpowiednio: Wioska Przetworów, Kraina Sosnowej Igły oraz Wieś Bogactwa Lasów.

- Są to trzy miejscowości z terenu gminy Pokój, która dołączyła do LGD Doliny Stobrawy - mówi Joanna Bulak, dyrektor biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy". - Te trzy wioski tematyczne są aktualnie w fazie testowania. Opracowana jest już oferta turystyczna i kampania promocyjna. Po przetestowaniu oferta tych trzech nowych wiosek tematycznych ukaże się w naszych publikacjach.

Wcześniej, w 2020 r., do sieci wiosek tematycznych na terenie Lokalnej Grupy Działania „Dolina Stobrawy”, czyli w powiecie kluczborskim i oleskim, dołączyło pięć miejscowości: Wojsławice, Skałągi, Laskowice, Borki Wielkie oraz Krasków.

Laskowice zamieniły się w wioskę tematyczną „Zagubionej podkowy i pierścienia”. Podkowy, ponieważ wiele lat temu koń króla Fryderyka podczas polowania w tutejszych lasach zgubił podkowę. Pierścienia, ponieważ według legendy pewien zakochany młodzieniec zakradł się do krypty w drewnianym kościele w Laskowicach i skradł pierścień zmarłej hrabinie Brygidzie Buchta von Buchtitz. Pierścień podarował swojej ukochanej, która kiedy tylko go założyła, zmarła.

Obydwa symbole: podkowę i pierścień umieszczono na witaczu przy wjeździe do Laskowic. Imitacja pierścienia hrabiny Brygitty została wkomponowana w nazwie Laskowice na złotej podkowie, w sercu której widnieją świerk i sosny widniejąca w laskowickim herbie.

- Nasz lokalny historyk Daniel Pach sukcesywnie zbiera i spisuje lokalne podania, przyczyniając się do propagowania laskowickiej historii - mówią mieszkańcy Wioski Zagubionej Podkowy i Pierścienia.

Laskowice warto odwiedzić w ramach weekendowej wycieczki. Największą atrakcją turystyczną jest XVII-wieczny kościół drewniany, w którego podziemiach którego znajduje się krypta z naturalnie zmumifikowanym ciałem hrabiny Brygitty Buchta von Buchtitz. Mieszkańcy od wieków określają ją mianem Laskowicka Śmierć - Der Laskowitzer Tod.

Hrabina Brygitta jest niewielką postacią, ubraną w biały XVII wieczny strój pogrzebowy. Jej rysy twarzy oraz pełne uzębienie zdradzają młody wiek. Pomimo, iż hrabina została pochowana w 1608 roku, to dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz sprzyjającym warunkom otoczenia jej ciało nigdy się nie uległo rozkładowi.

Z mumią związana jest klątwa hrabiny. Otóż według legendy wszystkie panny, które siadały w kościelnej ławce nad kryptą, wkrótce umierały! Od chwili odkrycia tej klątwy ani jedna panna nie odważyła się usiąść w ławce nad kryptą. Miejsce to przeznaczone jest tylko dla mężatek!

Oprócz kościoła z mumią mieszkańcy Laskowic przygotowali dla turystów także inne atrakcje. Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Laskowice zdobyło dotację, dzięki której stworzyło skwer tematyczny między sosnami na ulicy Niwy. Ustalili tam masywny stół, na którym jest umieszczona gra planszowa oparta na historii i legendach z Laskowic. Stworzona zostanie także gra terenowa w formie podchodów.

Lista wiosek tematycznych w Dolinie Stobrawy, czyli na północy Opolszczyzny.

 • Maciejów - Miodowa Kraina
 • Chudoba - Wioska Dekarzy
 • Borkowice - Wioska Drewna
 • Bogacica - Wioska Bogactwa Natury
 • Chocianowice - Wioska Muzykantów
 • Bąków - Truskawkowa Wieś
 • Jasienie – Bajkowa Wieś
 • Wojsławice – Księstwo Wojsławickie
 • Skałągi – Żabia Wioska
 • Laskowice - Wioska Zagubionej Podkowy i Pierścienia
 • Borki Wielkie - Wioska Historycznych Smaków
 • Krasków - Bociania Wieś
 • Fałkowice - Wioska Przetworów
 • Ładza - Kraina Sosnowej Igły
 • Zieleniec - Wieś Bogactwa Lasów

Wioski tematyczne na terenie LGD Dolina Stobrawy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę? Odwiedź opolskie wioski tematyczne w Dolinie Stobrawy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto