Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten dom wczasowy wyglądał jak więzienie. Ludzie mówili na niego "Małe Alcatraz"

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zobacz wyjątkową galerię z tego miejsca. Przewijaj kolejne slajdy.
Zobacz wyjątkową galerię z tego miejsca. Przewijaj kolejne slajdy. M. Dragon
Przez lata w Szumiradzie wypoczywały na koloniach dzieci z Katowic. „Znajdował się na końcu świata, był ogrodzony parkanem, a wokoło tylko las. Takie małe Alcatraz!" - wspomina jedna z osób, które tak wypoczywały. Dawniej te kolonie letnie były obozem z apelami i turniejami współzawodnictwa np. w zbieraniu jagód. Jeszcze w latach 90. słynne były dyskoteki w ośrodku wypoczynkowym w Szumiradzie.

Obecnie w dawnym ośrodku wypoczynkowym w Szumiradzie (w powiecie kluczborskim) trwają prace remontowe. Zaczęły się w 2022 roku. Wymieniono m.in. okna, ale teraz prace przerwano.

Jak poinformował Daniel Gagat, wójt gminy Lasowice Wielkie, ośrodek kupiła spółka z Częstochowy, która zamierza utworzyć tam dom spokojnej starości na 100 osób. Według zapowiedzi nowych właścicieli budynek w ciągu dwóch lat ma być wyremontowany.

Ośrodek wypoczynkowy w Szumiradzie zbudowano w latach PRL-u w zabytkowym parku (w którym stał niegdyś zamek księcia von Hohenlohe, spalony przez Sowietów w 1945 r.).

Był to ośrodek wczasowy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach. Podczas wakacji co dwa tygodnie przyjeżdżały nowe grupy wypoczywającej młodzieży z aglomeracji górnośląskiej.

Ośrodek wczasowy w Szumiradzie dysponował 100 miejscami noclegowymi, dwiema dużymi salami oraz stylową salą kominkową.

Wczasowicze z Czarnego Śląska do dzisiaj wspominają wizytę w zielonym Szumiradzie.

- Byłem w Szumiradzie w 1977 roku, wieziono nas Jelczami 043, do Szumiradu jechała kawalkada 10-12 autobusów - wspomina internauta Greg. - Ośrodek na końcu świata ogrodzony parkanem, a wokoło tylko las. Takie małe Alcatraz. Kolonie letnie tak naprawdę były obozem pracy z apelami i turniejami współzawodnictwa. Jeden z nich polegał na zbieraniu jagód, które zjadaliśmy codziennie na podwieczorek.

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy w Szumiradzie. Teraz budynek został kupiony i jest remontowany.
Opuszczony ośrodek wypoczynkowy w Szumiradzie. Teraz budynek został kupiony i jest remontowany. Mirosław Dragon

- Były też wymiany, WPK Katowice jeździło czasem na kolonie do Jabłonki na Orawę, a do Szumiradu przyjeżdżały dzieci pracowników MPK Częstochowa - dodaje internauta Jożo. - Ja też jeździłem na kolonie do Szumiradu. Bardzo miło wspominam wspaniałe lasy, jeziorko. W Szumiradzie nauczyłem się też gwary śląskiej!

W 2004 r. ośrodek próbowała wskrzesić razem z ojcem Ania „Barbie” Hoksa, która wówczas była gwiazdą telewizyjnego „Big Brothera”. Telewizyjna gwiazda reklamowała na zdjęciu Pensjonat „Szumirad”, który dysponował - jak ogłaszano - 100 miejscami noclegowymi oraz dwiema dużymi salami. Organizowane miałby być tutaj wczasy, kolonie oraz zielone szkoły. Z tych planów nic niestety nie wyszło.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten dom wczasowy wyglądał jak więzienie. Ludzie mówili na niego "Małe Alcatraz" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto