Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od WOŚP-u darowizny. To sprzęt medyczny za blisko 10,5 miliona złotych

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Komora laminarna - dar WOŚP dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
Komora laminarna - dar WOŚP dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. USK Opole
Komora laminarna i aparat do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki trafiły do Zakładu Mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To dary od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Opolanie co roku hojnie wspierają akcję Jurka Owsiaka dla chorych dzieci.

To darowizna przekazana przez Fundację WOŚP, zakupiona po 31. finale akcji, który odbywał się w 2023 roku pod hasłem walki z sepsą.

- Komora laminarna tzw. 2 klasy bezpieczeństwa służy nam do wykonywania posiewów i przesiewów krwi, np. od pacjentów z podejrzeniem sepsy - mówi Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu. - Z jednej strony zabezpiecza ona pracownika przed zakażeniem w efekcie przypadkowego rozlania badanej próbki. Z drugiej, zapobiega kontaminacji, czyli zanieczyszczeniu materiału, dzięki czemu mamy pewność, że wynik badania jest prawidłowy. Pracownik badający krew jest oddzielony od materiału biologicznego przesłoną, a system filtrów i nawiewów uruchamiany podczas pracy komory zabezpiecza przed zakażeniem człowieka i zanieczyszczeniem próbki.

Po 31. Finale WOŚP do USK w Opolu trafiło też urządzenie i zestaw testów do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki w próbkach krwi.

- Wystarczy powiedzieć, że wykonanie takiego antybiogramu skraca uzyskanie wyniku o ok. 40 godzin. Uzyskujemy go już w 5 godzin. To niezwykle istotne, jeśli badanie jest wykonywane u pacjenta z sepsą, gdzie liczy się czas wdrożenia celowanej antybiotykoterapii - wyjaśnia Joanna Kowalska.

Tradycyjna metoda badania takiej próbki polega na wysianiu krwi na podłoże bakteriologiczne, gdzie wynik posiewu uzyskujemy po dobie, a następnie wykonaniu antybiogramu, na którego wyniki czekamy kolejną dobę.

- To obrazuje różnicę w czasie uzyskiwania wyników badań, w sytuacjach, gdy mówimy o walce o życie pacjenta - opisuje kierownik opolskiego Zakładu Mikrobiologii.

Łącznie w efekcie współpracy z WOŚP Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (wcześniej jako WCM) otrzymał darowizny na kwotę blisko 10,5 miliona złotych. Sprzęt i urządzenia trafiły do poradni, oddziałów i na blok operacyjny.

Tylko w ubiegłym roku sprzęt do diagnostyki najmłodszych pacjentów uzupełnił wyposażenie poradni okulistyki dziecięcej, poradni audiologicznej i oddziału laryngologii.

A we wcześniejszych latach wyposażenie trafiało na oddziały, gdzie leczone są dzieci (sprzęt do monitorowania i diagnostyki, łóżka do pielęgnacji, materace do utrzymywania temperatury małych pacjentów), dorośli (respirator, aparaty USG, kardiomonitory), do poradni (m.in. pompy insulinowe) czy na blok operacyjny (aparaty do znieczulania dzieci i sprzęt do zabiegów chirurgii dziecięcej).

- Jesteśmy wdzięczni WOŚP za tę współpracę, a darczyńcom za udział w corocznych akcjach, z których finansowany jest sprzęt medyczny. Sami także włączamy się w finały. Nasi pracownicy kwestują i angażują się w prace fundacji jako doradcy, a w ostatnich latach współpracujemy ze sztabem WOŚP w Opolu, organizując serie miniwykładów dla uczniów szkół średnich, tematycznie związane z finałami akcji - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od WOŚP-u darowizny. To sprzęt medyczny za blisko 10,5 miliona złotych - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto