Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodzinowa ekspozycja w muzeum w Kluczborku ukazuje dawne plany miasta, dokumenty, bibeloty. Już ją można oglądać

Milena Zatylna
Milena Zatylna
- Na wystawie pokazujemy 70 zabytków bądź grup zabytków z różnych okresów historii miasta z naszych zbiorów, głównie historycznych – informuje Izabella Gomułkiewicz, dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.
- Na wystawie pokazujemy 70 zabytków bądź grup zabytków z różnych okresów historii miasta z naszych zbiorów, głównie historycznych – informuje Izabella Gomułkiewicz, dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Milena Zatylna
W Muzeum im. Jana Dzierżona została otwarta wystawa pt. „70 zabytków z okazji 770 lat Kluczborka”. Można zobaczyć na niej wiele unikalnych eksponatów, które na pewno będą gratką dla miłośników lokalnej historii.

Co można zobaczyć na wystawie "70 zabytków na 770 lat Kluczborka"?

- Na wystawie pokazujemy 70 zabytków bądź grup zabytków z różnych okresów historii miasta z naszych zbiorów, głównie historycznych – informuje Izabella Gomułkiewicz, dyrektor muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. - Według mnie największą gratką są plany Kluczborka z początku XX wieku z ukazaniem zabudowy miasta. Są wydane na kilkunastu planszach i pokazują bardzo dokładnie, jak Kluczbork kiedyś wyglądał. Postanowiłyśmy je uatrakcyjnić i zrobić z nich część wystawy do zabawy i nauki. Każdy widz, który będzie znał jakieś miejsce czy rozpoznawał jakiś budynek, będzie mógł interaktywnie zaznaczać na tych planach swoje spostrzeżenia.

Od chwili powstania plansz miasto sporo się zmieniło i rozbudowało.

- Część budynków została zburzona – chociażby słynne kamieniczki 12 Apostołów, Brama Krakowska, magazyn solny, który stał za budynkiem muzeum czy synagoga. Ale zasadnicze zręby urbanistyczne są na tyle zachowane, że można spokojnie rozpoznać pewne miejsca – mówi Izabella Gomułkiewicz.

Na wystawie prezentowane są także dokumenty, monety, notgeldy czy bibeloty związane z historią Kluczborka.

Najcenniejszym zabytkiem, który można zobaczyć na wystawie, są monety 3 krajcary wyemitowane w 1622 roku w mennicy w Kluczborku. Oprócz tego wśród eksponatów znalazły się m.in.: kufel z browaru zamkowego z herbem miasta, wilkom bractwa czeladniczego cechu rzeźników z 1904 roku, z którego były wznoszone były uroczyste toasty, porcelitowy talerzyk z Hotelu Fürst Bismarck czy ostatni nabytek, akwarela z 1930 roku przedstawiającą ulicę Zamkową z widokiem nad dachami Kluczborka.

- Pamiątek związanych z Kluczborkiem niestety przez zawieruchy wojenne nie zachowało się wiele, ale jeśli ktoś takowe miałby i chciał przekazać do muzeum, z chęcią przyjmiemy - dodaje Izabella Gomułkiewicz.

Do kiedy można oglądać wystawę "70 zabytków na 770 lat Kluczborka"?

Wystawa, która odbywa się pod honorowym patronatem burmistrza Jarosława Kielara, będzie czynna do 30 czerwca. Towarzyszyć jej będzie szereg atrakcji – lekcje muzealne o dziejach Kluczborka, warsztaty linorytu inspirowane ekspozycją, a także spacer z przewodnikiem Krzysztofem Adamskim czy ogłoszony już konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto