Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Byczynie powstanie wielki mural z Marią Cunitz. Byczyński Kopernik był kobietą!

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Mural ma powstać w obrębie starego miasta w Byczynie
Mural ma powstać w obrębie starego miasta w Byczynie Stowarzyszenie Arkona
Stowarzyszenie Animacji Lokalnej Arkona chce, żeby w obrębie starego miasta powstał wielki mural ze słynną astronomką z Byczyny.

- Od lat marzymy, żeby w Byczynie powstał duży, profesjonalny mural. Od lat marzymy też, aby przedstawić na nim światu naszą astronomkę Maryśkę Cunitz. Czujemy, że będzie to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również hołd złożony twórczości tej niezwykłej kobiety - mówi Anna Jurczyk, prezes byczyńskiego Stowarzyszenia Animacji Lokalnej Arkona.

Maria Cunitz (1610-1664) ma już w Byczynie swoją ulicę. Jest patronką jednej z uliczek na starym mieście, równoległej uliczki do byczyńskiego rynku. Ulica ta nazwana jest łacińską wersją zapisu nazwiska XVII-wiecznej astronomki: Maria Cunitia.

Johann Caspar Eberti pisał o niej w 1727 roku: „Uczona niewiasta, błyszcząca zarazem jak królowa pośród śląskich niewiast, mówiła siedmioma językami: niemieckim, włoskim, francuskim, polskim, łaciną, greką i hebrajskim, była doświadczona w muzyce i potrafiła sporządzić piękny obraz. Przy tym była bardzo zajęta astrologią, rozważania astronomiczne były jej największą przyjemnością".

Jej tryb życia wzbudzał zgorszenie mieszczek, ponieważ żyła „pracując w nocy, a śpiąc w dzień". Najważniejsze jednak, że rozumiał ją mąż Eliasz Kreczmar, który był matematykiem i astronomem, a za swoje dzieło „Horologium Zodiacale" zyskał tytuł szlachecki.

Maria Cunitz jest autorką astronomicznego dzieła „Urania propitia”. Upowszechniła w nim odkryte przez Johannesa Keplera prawa ruchu planet. Poprawiła przy tym sporządzone przez niego tzw. tablice rudolfińskie, znacznie upraszczając schematy obliczeniowe.

Jej imieniem nazwano nie tylko ulicę w Byczynie, ale także jeden z kraterów na planecie Wenus - Cunitz oraz jedną z planetoid – Mariacunitia.

Właśnie tę Śląską Atenę czy Śląską Hypatię, jak nazywano Marię Cunitz, byczyńskie stowarzyszenie chce uczcić muralem.

- Konsultujemy się z konserwatorem zabytków, staramy się też o patronat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - zaznacza Anna Jurczyk. - Najważniejszą sprawą jest ściana. Szukamy odpowiedniej ściany. Najlepiej w obrębie murów obronnych, żeby podczas spaceru po zabytkowej Byczynie turyści będą sobie mogli zrobić z Maryśką zdjęcie! Dobrze byłoby też, aby ściana była już ocieplona, tak by malowidło przetrwało wiele lat.

Pomysł jest taki, że na muralu Maria Cunitz ma trzymać w wysuniętej ręce planetę. Taki mural będzie kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Kiedy będziemy już mieli ścianę i zgodę jej właściciela na zrobienie malowidła, ogłosimy konkurs na projekt graficzny. Pieniądze na stworzenie muralu chcemy zebrać przez crowdfunding, czyli internetową zbiórkę - zapowiada Anna Jurczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Byczynie powstanie wielki mural z Marią Cunitz. Byczyński Kopernik był kobietą! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto