Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kluczborku będzie jeden dom kultury. MDK został zlikwidowany

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Protest przeciwko likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury na sesji rady powiatu w marcu 2019 r.
Protest przeciwko likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury na sesji rady powiatu w marcu 2019 r. fot. Mirosław Dragon
Powiatowy dom kultury będzie działać w starym kształcie do 30 czerwca. Później powstanie nowa placówka, która będzie połączeniem Młodzieżowego i Kluczborskiego Domu Kultury. Wiemy już, jaka będzie jej nazwa.

Według pierwotnych planów Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku, prowadzony przez powiat, miał zostać zlikwidowany już w 2020 roku. W lutym ubiegłego roku podczas burzliwej sesji podjęto nawet uchwałę o likwidacji.

Na przeszkodzie jednak stanął wówczas opolski kurator oświaty Michał Siek, który negatywnie zaopiniował plany likwidacji (kluczborski MDK jest instytucją oświatową, uczą w nim nauczyciele).

Starosta Mirosław Birecki odwołał się od tej opinii do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort kultury uchylił negatywną opinię kuratora oświaty i pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury.

W związku z tym sprawa wróciła kolejny raz pod obrady rady powiatu kluczborskiego. Tym razem już bez protestów.

Kiedy w marcu 2019 roku rada powiatu podejmowała uchwałę przyjęciu programu naprawczego, w którym jednym z punktów była likwidacja MDK-u, na sesję przyszło z transparentami prawie 300 osób: młodzież, rodzice oraz nauczyciele.

Ostateczną uchwałę w sprawie likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Kluczborku radni podjęli na zdalnej sesji 22 grudnia 2020 roku.

  • Za głosowało 11 radnych: Wojciech Smolnik, Jarosław Przybył, Andrzej Olech, Lesław Czernik, Robert Wietrzyk, Ryszard Okaj, Damian Buła, Mariusz Pieńkowski, Zdzisław Pelc, Artur Nowak, Maciej Sitek
  • Przeciwko było 4 radnych: Magdalena Durecka, Jakub Goliński, Piotr Pośpiech, Teresa Wróbel
  • Wstrzymało się 2 radnych: Marcin Michalski, Celina Zając
  • Nieobecni na sesji byli: Andrzej Butra, Przemysław Panicz

Protestujących nie było, zwłaszcza że sesja z powodu pandemii koronawirusa, odbywała się w trybie zdalnym, ale uchwała o likwidacji wzbudziła ostrą dyskusję.

- Edukacja artystyczna zostanie dorżnięta jak tępym nożem. To nigdy nie będzie placówka edukacyjna - uważa radny Piotr Pośpiech (były starosta kluczborski z PSL). - Tym, którzy zagłosują lub się wstrzymają, życzę, żeby w przyszłości spotkało ich to samo, żeby dwa dni przed Wigilią ktoś pokazał im, gdzie ich miejsce.

- Wszyscy pracownicy MDK-u dostali ofertę pracy. Oczywiście na innych warunkach, ale argument, że zostali pozbawieni pracy, jest bezzasadny - odpowiedział Andrzej Olech (Ziemia Kluczborska), przewodniczący rady powiatu.

Chodzi o to, że pracownicy MDK-u byli nauczycielami i mieli 18-godzinny tydzień pracy. Pracownicy KDK-u (czy planowanego CKK) są instruktorami, mają normalny 40-tygodniowy tydzień pracy i pensje niższe od nauczycielskich.

- Mamy decyzję ministerstwa, że te obiekty powinny być połączone. Dla mnie to nie jest likwidacja, to jest przekształcenie - powiedział radny Damian Buła (PiS). - Uważam, że dwa domy kultury w Kluczborku to za dużo, wystarczy jeden.

- Połączenie potencjału tych dwóch jednostek będzie z korzyścią dla młodzieży - ocenia starosta Mirosław Birecki. - To nie jest tak, że coś się likwiduje i na drugi dzień będzie zamknięte. Nie da się połączyć wprost tych placówek, ponieważ MDK to instytucja oświaty, a KDK to instytucja kultury. Musimy zlikwidować je formalnie, żeby połączyć obie jednostki. Ja to nazywam przekształceniem, a nie likwidacją.

Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku w starym kształcie będzie działał do 30 czerwca 2021. Później zostanie wchłonięty przez gminę Kluczbork.

Z Młodzieżowego i Kluczborskiego Domu Kultury powstanie nowa jednostka. Będzie się nazywać Centrum Kultury w Kluczborku (CKK). Jej dyrektorem będzie Jarosław Paluch, nowy dyrektor Kluczborskiego Domu Kultury, który 1 września 2020 roku zastąpił na tym stanowisku Bożenę Kędzię, żonę przewodniczącego rady miejskiej Janusza Kędzi.

Reorganizacja instytucji kulturalnych w Kluczborku

Utworzenie nowego domu kultury będzie ostatnim etapem reorganizacji instytucji kulturalno-sportowych w Kluczborku. Będą 3 instytucje gminne:

  1. Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR) - dyrektorem jest Andrzej Olech (obecny przewodniczący rady powiatu), OSiR zarządza halą sportową przy ul. Mickiewicza, kampusem sportowym Stobrawa, basenem miejskim, zalewem kluczborskim w Ligocie Górnej oraz Ośrodkiem Turystyczno-Wypoczynkowym w Bąkowie.
  2. Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) - dyrektorem jest Katarzyna Juranek-Mazurczak, CAL zarządza kinem Bajka.
  3. Centrum Kultury w Kluczborku (CKK) - dyrektorem nowej jednostki będzie Jarosław Paluch (obecny dyrektor Kluczborskiego Domu Kultury). CKK będzie miał dwa budynki: przy ul. Mickiewicza (obecny KDK) i przy ul. Damrota (obecny MDK).
Wyniki głosowania w sprawie likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku.
Wyniki głosowania w sprawie likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku. fot. Starostwo Kluczbork

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto