Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020. Jak będą wyglądały obchody Triduum Paschalnego w opolskiej diecezji? Nie będzie m.in. święcenia pokarmów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Adoracja przy Bożym Grobie będzie możliwa tylko w Wielką Sobotę z udziałem nie więcej niż 5 osób jednocześnie.
Adoracja przy Bożym Grobie będzie możliwa tylko w Wielką Sobotę z udziałem nie więcej niż 5 osób jednocześnie. Archiwum
Spowiedź będzie możliwa tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu, w Wielki Piątek nie będzie adoracji przy Bożym Grobie, zabrania się też zwyczajowego poświęcania pokarmów. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret dotyczący obchodów Triduum Paschalnego w opolskiej diecezji.

Zarządził w nim, iż od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do obrzędów Wigilii Paschalnej włącznie liturgię należy sprawować bez udziału wiernych. Poza celebransami może w nich uczestniczyć nie więcej niż pięciu pełnoletnich posługujących. W czasie obrzędów kościół powinien pozostawać zamknięty. Należy go zamknąć nie później niż godzinę przed rozpoczęciem celebracji.

W czasie Wielkiego Tygodnia zakazane są procesje i pokropienia.

Biskup postanowił, iż w czasie Triduum Paschalnego spowiedź będzie możliwa tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Należy zachęcać wiernych do żalu doskonałego.

Zakazuje się odwiedzin chorych poza niebezpieczeństwem śmierci.

Należy zachęcać wiernych do uczestnictwa duchowego w obrzędach Wielkiego Tygodnia przez środki masowego przekazu.

W niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Poświęcenie palm tylko podczas obrzędów, bez pokropienia wodą.

Msza Krzyżma i tzw. Emaus Kapłański zostają połączone i przeniesione na inny termin.

W Wielki Czwartek podczas liturgii opuszcza się obrzęd umywania nóg.

Nie buduje się Ciemnicy i nie urządza w niej adoracji. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum.

W Wielki Piątek w Modlitwie Powszechnej zostanie dodane wezwanie za całą ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii.

Tylko celebrans oddaje krzyżowi cześć przez pocałunek. Pozostali przez przyklęknięcie. Po ceremoniach Najświętszy Sakrament zostaje w tabernakulum. W Wielki Piątek nie będzie adoracji przy Bożym Grobie.

W Wielką Sobotę kościół pozostaje otwarty i może się odbywać adoracja przy Bożym Grobie, ale z udziałem nie więcej niż pięciu osób jednocześnie.

Zabrania się zwyczajowego poświęcania pokarmów. Należy zachęcać wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym przez modlitwę pobłogosławił je ojciec, matka lub inna wierząca osoba. Odpowiedni obrzęd znajduje się w „Drodze do nieba” (nr 77).

Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej opuszcza się poświęcenie ognia przed kościołem, a w Liturgii Chrzcielnej poświęcenia źródła chrzcielnego lub wody do pokropienia. Należy zachować jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

W parafiach, gdzie procesja rezurekcyjna odbywa się po zakończeniu Wigilii Paschalnej należy ją pominąć. Po Komunii św. nastąpi śpiew „Te Deum” oraz błogosławieństwo sakramentalne.

Dekret dotyczący Wielkanocy i jej Oktawy zostanie wydany w późniejszym terminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto