Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYWIAD. Oddając krew w czasie epidemii dostaje się 2 dni wolnego. Od dziś - 26.01.2021 roku - w życie weszły nowe przepisy

Emila Chanczewska
Fot. archiwum prywatne
Rozmowa z Jackiem Łagiewką, stargardzkim krwiodawcą od ponad 20 lat, prezesem wojskowego klubu HDK PCK Saper Stargard, członkiem zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Stargardzie.

- Od dziś - od wtorku 26 stycznia 2021 roku - zmienia się ustawa o publicznej służbie krwi. Co to oznacza dla krwiodawców?

- W poniedziałek 25.01.2021 roku została opublikowana Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw kilka przepisów dotyczących bezpośrednio krwiodawców. Najbardziej istotny to ten że od dziś (26.01 br.) krwiodawca oddający krew lub jej składniki otrzymuje dodatkowy dzień wolny od pracy i służby, czyli krwiodawca ma dzień wolny w dniu oddania oraz następnym. Dodatkowo osoba która odda krew trzykrotnie w okresie stanu epidemii otrzyma ulgę na bilet komunikacji publicznej w wysokości 33%. Należy dodać, że są to rozwiązania czasowe i obowiązują w czasie stanu epidemii.

- Dwa dni wolne po oddaniu krwi - to dobra zmiana?

- Przepisy są nowe, na razie budzą wiele kontrowersji i pytań. Mają zachęcić nowych dawców. Czy tak będzie? Zobaczymy! Osobiście uważam, że pracodawcy mogą źle odebrać przepis dotyczący dodatkowego dnia wolnego dla krwiodawcy.

- Proszę przypomnieć, jakie jeszcze przywileje mają honorowi krwiodawcy?

- Oczywiście osoba oddająca honorowo krew może liczyć na różne tzw przywieje. Oprócz dnia wolnego w dniu oddania - teraz i w następnym dniu - każdy dostaje 8 czekolad. Krew można także odliczyć od podatku jako darowiznę. Kolejne przywieje zalezą od ilości oddanej krwi. Już po 6 litrach w przypadku mężczyzn oraz 5 litrach w przypadku kobiet dawcy mogą liczyć na tańsze leki w aptekach oraz na bezkolejkową obsługę w służbie zdrowia. Ten przepis zawsze budził wiele kontrowersji. Dla weteranów krwiodawstwa w wielu miastach jest darmowa komunikacji miejska, zależy to od włodarzy poszczególnych miast.

- Tak jest też w naszym mieście...

- Krwiodawca w Stargardzie może liczyć na bilet wolnej jazdy po oddaniu 18 litrów krwi, ale w Szczecinie już po 15. Podkreślam jednak, że największa nagrodą dla nas jest satysfakcja i świadomość pomocy innej osobie. Wojskowy Klub HDK PCK saper Stargard jako największa organizacja zrzeszająca krwiodawców w powiecie stargardzkim chętnie pomoże każdemu krwiodawcy w uzyskaniu tych przywilejów, można nas znaleźć na Facebooku - KLIKNIJ TUTAJ.

- Do kiedy w Stargardzie będzie można oddawać krew stacjonarnie?

- Bardzo cieszy nas stargardzkich krwiodawców nowe podejście RCKiK w Szczecinie. Do tej pory w Stargardzie krew można było oddawać w autobusie na pl. Wolności w każdy poniedziałek i piątek. Sytuacja zmieniła się po nowym roku, akcje nadal są w poniedziałek i piątek, ale w Szkole Podstawowej nr 2 na os. Zachód A5. Krwiodawcy oddają krew w budynku, biorąc pod uwagę warunki pogodowe i jest to dobra decyzja. Z informacji, jakie można znaleźć na stronie internetowej RCKiK Szczecin, w takiej formule krew będzie można oddawać do końca lutego. Jest to krok w dobrą stronę, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to rozwiązanie czasowe.

- Czy jest szansa, by do naszego miasta wrócił stały punkt poboru krwi?

- To pytanie zadaje sobie całe środowisko krwiodawców ze Stargardu i okolic. Kilka lat temu został zlikwidowany stały punkt poboru krwi w Stargardzie. Generalnie do dziś nie ma jasnej odpowiedzi, dlaczego. Oddział Rejonowy PCK oraz władze miasta zabiegają cały czas o przywrócenie punktu w Stargardzie. Stanowisko Dyrekcji RCKiK w Szczecinie jest niezmienne, nie ma na razie planów przywrócenia stacjonarnego punktu poboru krwi. Prowadzone są rozmowy w tej sprawie z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i może za jakiś czas znajdzie się jakieś rozwiązanie, które chociaż w jakimś stopniu polepszy warunki oddawania krwi w naszym mieście. Generalnie piłka jest po stronie Dyrekcji RCKiK i o szczegóły należy pytać ich.

Stargardzcy krwiodawcy w mundurach z odznaczeniami ministra ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto