Ziemia Kluczborska stała się stowarzyszeniem. Jako komitet rządzi miastem od wielu lat. Szukuje się już do kolejnych wyborów?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Prezesem stowarzyszenia został wiceburmistrz Roman Kamiński (na zdjęciu z prawej), obok burmistrz Jarosław Kielar.
Prezesem stowarzyszenia został wiceburmistrz Roman Kamiński (na zdjęciu z prawej), obok burmistrz Jarosław Kielar. Mirosław Dragon
Udostępnij:
Powstało stowarzyszenie Ziemia Kluczborska, związane z władzami miasta i powiatu. Wybory samorządowe 2023 w Kluczborku mogą być właśnie starciem lokalnych komitetów, a nie partii.

Stowarzyszenie „Ziemia Kluczborska" w Kluczborku - tak brzmi pełna nazwa stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie jest nowe, ale nazwa dobrze znana od dwóch dekad.

Od 2002 roku Kluczborkiem rządzi bowiem komitet Ziemia Kluczborska, którego liderem jest burmistrz Jarosław Kielar. Od 2018 roku ZK rządzi także w powiecie (w koalicji z Koalicją Obywatelską).

Założycielami i liderami stowarzyszenia są właśnie członkowie komitetu burmistrza Kielara: prezesem jest wiceburmistrz Roman Kamiński, wiceprezesem radny powiatu Wojciech Smolnik, a skarbnikiem radna gminy Justyna Ślusarczyk. W radzie nadzorczej zasiadają: wiceburmistrz Dariusz Morawiec, radny gminy Andrzej Konwiński i radny powiatowy Robert Wietrzyk.

- Nic dziwnego, że założyli takie stowarzyszenie. Bo co stałoby się, gdyby ktoś ich ubiegł i zarejestrował wcześniej przed wyborami komitet wyborczy wyborców pod taką lub bardzo podobną nazwą? - komentuje jeden z kluczborskich samorządowców.

- Do wyborów jeszcze daleko i założenie stowarzyszenia nie ma z tym nic wspólnego - zaprzecza burmistrz Jarosław Kielar. - Ziemia Kluczborska istnieje już od 20 lat i oprócz działalności samorządowej chcemy prowadzić także działalność charytatywną. Stowarzyszenie założyliśmy już w ubiegłym roku, ale pandemia koronawirusa jest przeszkodą w rozwijaniu działań. Pozostajemy ugrupowaniem apolitycznym.

Wybory samorządowe 2023 w Kluczborku będą starciem lokalnych ugrupowań

Utworzenie stowarzyszenia Ziemia Kluczborska wpisuje się w trend zastępowania partyjnych szyldów przez lokalne ugrupowania w miastach powiatowych. W Kluczborku najbliższe wybory samorządowe w 2023 roku mogą być właśnie starciem lokalnych komitetów, a nie partii.

W radzie powiatu powstał już klub radnych Region Kluczborski. Utworzyli go: Maciej Sitek, Artur Nowak i Zdzisław Pelc. Do rady powiatu weszli w 2018 r. z list Koalicji Obywatelskiej. Artur Nowak jest z Platformy Obywatelskiej, Zdzisław Pelc z SLD (partia niedawno przekształciła się w Nową Lewicę), a Maciej Sitek jest bezpartyjny. Przewodniczący klubu radnych Maciej Sitek zapowiedział już, że w najbliższych wyborach samorządowych chciałby startować z list komitetu Region Kluczborski.

Wcześniej w radzie powiatu klub radnych Stąd Jesteśmy utworzyło 5 radnych z PSL-u: Piotr Pośpiech, Andrzej Butra, Magda Durecka, Jakub Goliński i Przemysław Panicz. Były starosta kluczborski Piotr Pośpiech wystąpił z PSL-u (jako sekretarz gminy Łubniany musi być bezpartyjny) i nie wyklucza, że listy wyborcze do wyborów w 2023 r. będą miały szyld właśnie Stąd Jesteśmy.

Niedawno Piotr Pośpiech został pełnomocnikiem stowarzyszenia „Tak dla Opolskiego”, którego liderem jest prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Ziemia Kluczborska stała się stowarzyszeniem. Jako komitet rządzi miastem od wielu lat. Szukuje się już do kolejnych wyborów? - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie