MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy postawią na aktywne znaki i światła. Trwa nabór do nowego programu urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Wybudowane przejścia dla pieszych mają być tak oznakowane, żeby nikt ich nie przegapił. Zdjęcie poglądowe.
Wybudowane przejścia dla pieszych mają być tak oznakowane, żeby nikt ich nie przegapił. Zdjęcie poglądowe. Natalia Popczyk
Urząd marszałkowski województwa opolskiego chce poprawić bezpieczeństwo przy przejściach dla pieszych. Zgłaszać może się każda gmina.

To pierwsza edycja marszałkowskiego programu „Super ZEBRA”, do udziału w którym zapraszane są gminy z terenu całego województwa opolskiego. Wybudowane przejścia dla pieszych mają być tak oznakowane, żeby nikt ich nie przegapił. Mają o to zadbać punktowe elementy odblaskowe na asfalcie, lampy zamieszczone na wysokości 5 metrów nad ziemią, a także aktywne znaki D-6 z charakterystycznym ludzikiem przechodzącym przez drogę. Aktywne znaki tym różnią się od zwykłych, że dzięki światłom lub animacji rzucają się w oczy. W ramach programu samorządy zadbają również o bezpieczeństwo w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych, czyli w odległości do 100 metrów od niego.

Każdy lokalny samorząd będzie mógł zgłosić maksymalnie dwa wnioski na realizację inwestycji. Założenie programu jest takie, żeby każda gmina miała możliwość udziału w nim. Realizowane będą inwestycje przy drogach wojewódzkich, jak i gminnych, w przypadku, jeśli gminy nie mają na swoim terenie dróg wojewódzkich. Inwestycje na drogach wojewódzkich będą realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Z kolei za zadania na drogach gminnych będą odpowiadać samorządy, które zgłosiły je do programu.

Program „Super ZEBRA” realizowany jest z budżetu województwa opolskiego. Zgłaszać można jedynie inwestycje, których ukończenie zaplanowano na 2023 rok.

Nabór wniosków już się rozpoczął. Potrwa do 28 kwietnia (do godziny 10:00). Wniosek w formie papierowej można składać osobiście lub pocztą. Więcej informacji znaleźć można na stronie urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego (www.opolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto