Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały wybory samorządowe w 2018 roku. Wtedy w największych miastach regionu wystarczyła pierwsza tura

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wybory na wójtów i burmistrzów w części największych miast Opolszczyzny zakończyły się w 2018 na pierwszej turze.
Wybory na wójtów i burmistrzów w części największych miast Opolszczyzny zakończyły się w 2018 na pierwszej turze. Archiwum
Sześć lat temu połowa uprawnionych na Opolszczyźnie poszła oddać głos w wyborach samorządowych. W siedmiu miastach powiatowych nie było dogrywki. W sejmiku zdecydowanym zwycięzcą była Platforma Obywatelska.

Wybory na wójtów i burmistrzów w części największych miast Opolszczyzny zakończyły się w 2018 na pierwszej turze.
W Opolu o stanowisko prezydenta miasta ubiegało się 6 kandydatów. Arkadiusz Wiśniewski wygrał zdecydowanie już w pierwszym głosowaniu, otrzymując ponad 70 procent głosów. Następna pod względem ilości głosów była Violetta Porowska (11,5 procent).

Podobnie było w Kędzierzynie Koźlu, gdzie Sabina Nowosielska, ubiegająca się o reelekcję, w pierwszej turze głosowania otrzymała 53,4 procent poparcia. Wtedy rywalizowały z nią jeszcze trzy osoby.

W Nysie z 5 kandydatów zdecydowanie wygrał już za pierwszym razem urzędujący burmistrz Kordian Kolbiarz (62 procent głosów). Kolejny za nim Paweł Nakonieczy dostał niecały 13 procent głosów poparcia.

W Kluczborku Jarosław Kielar zdystansował swojego jedynego przeciwnika Szymona Konarskiego otrzymując w pierwszym głosowaniu 77,8 procent głosów.

W Strzelcach Opolskich na trzech kandydatów Tadeusz Goc już w pierwszym głosowaniu zdobył wystarczającą liczbę głosów do reelekcji (51,6 procent). W niedzielę mieszkańcy Strzelec już nie będą mogli na niego głosować, gdyż wycofał się z wyborów.
W Głubczycach urzędujący od 2006 roku burmistrz Adam Krupa również pokonał dwóch rywali w pierwszym głosowaniu, otrzymując 61 procent głosów.

W Oleśnie mieszkańcy na liście do głosowania na burmistrza zobaczyli tylko jedno nazwisko, urzędującego burmistrza Sylwestra Lewickiego. Prawie 79 procent głosujących oddało na niego głos poparcia.

Tam była druga tura

Wybory na burmistrza w drugiej rundzie rozstrzygnęły się w Prudniku, gdzie rywalizowali poprzedni burmistrz Franciszek Fejdych i kandydat niezależny Grzegorz Zawiślak. Za drugim razem na Grzegorza Zawiślaka głosowało 64,2 procent wyborców.
W Brzegu w drugiej rundzie spotkali się Jerzy Wrębiak i Grzegorz Chrzanowski. Jerzego Wrębiaka poparło 53 procent głosujących,
W Namysłowie o stanowisko burmistrza początkowo ubiegało się 5 kandydatów. W drugiej turze Bartłomiej Stawiarski pokonał Juliana Kruszyńskiego otrzymując niecałe 51 procent głosów.

Czterech do sejmiku

W wyborach do sejmiku wystartowało w 2018 roku 13 komitetów. Do sejmiku dostały się tylko cztery, pozostałe nie przekroczyły 10 procentowego progu poparcia.

  • Najwięcej wyborców poparło Platformę Obywatelską - Nowoczesną. 29,5 procent głosów dało temu komitetowi 13 mandatów.
  • PiS otrzymał 25,8 procent poparcia i 10 mandatów.
  • Na Mniejszość Niemiecką głosowało 14,6 procent wyborców (5 mandatów).
  • Na PSL głosowało 10,7 procent wyborców, co dało komitetowi 2 mandaty.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wyglądały wybory samorządowe w 2018 roku. Wtedy w największych miastach regionu wystarczyła pierwsza tura - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto