Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kluczbork pamięta o Żołnierzach Niezłomnych. Tylu uczestników biegów jeszcze nie było

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Kluczborku już po raz 9. odbył się bieg upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku liczba uczestników była rekordowa. Imprezie towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji.
W Kluczborku już po raz 9. odbył się bieg upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku liczba uczestników była rekordowa. Imprezie towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji. Milena Zatylna
W Kluczborku po raz 9. odbył się Bieg "Tropem Wilczym", którego celem jest upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych z antykomunistycznego podziemia. W imprezie wzięło udział grubo ponad 400 osób.

- To 12. edycja biegu w Polsce, natomiast my, w Kluczborku, bardzo szybko dołączyliśmy do tej ogólnopolskiej patriotycznej imprezy. Razem z harcerzami podjęliśmy się organizacji. Ponieważ jestem szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji, aby zwiększyć sportową rangę tego wydarzenia, wzbogaciliśmy je o biegi na 5 i 10 kilometrów, a także o marsz nordic walking – informuje Andrzej Olech, dyrektor OSiR-u. - Wszystko po to, żeby ten dzień stał się w Kluczborku świętem patriotycznym i sportowym.

Bez względu na pogodę - czy śnieg, deszcz, czy słońce - chętnych do uczestnictwa w Biegu „Tropem Wilczym”, nigdy nie brakuje.

- W tym roku chętnych do wzięcia udziału było wyjątkowo dużo, bo kiedy ogłosiliśmy nabór, bardzo szybko skończyły się miejsca – mówi Andrzej Olech.

W sumie w całej imprezie wzięło udział 400 osób zapisanych i dodatkowo wszyscy chętni, ale już bez pakietów startowych.
W biegu na 1963 metry wystartowały całe rodziny. Wiele osób posiadało biało-czerwone, patriotyczne akcesoria. Z okazji skorzystali również nauczyciele historii.

- Przyjechałam z uczniami klasy czwartej szkoły podstawowej w Komorznie, a oni z kolei ze swoimi rodzicami. To bardzo ważne, aby uczcić ten dzień. Jestem nauczycielem historii, ale też wychowawcą tej klasy, więc to taka nasza klasowa integracja z dziejami powojennej Polski w tle – mówi Anna Welc.

-Zachęciłem do uczestnictwa w biegu moich uczniów, Mikołaja Mazurka i Karola Szpaka – tłumaczy Henryk Welc, nauczyciel historii w liceum w Wołczynie. – Chcemy tym biegiem upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli w latach 1945-1947 o wolną Polskę i niejednokrotnie oddawali za to życie, zdrowie, byli zamęczani w ubeckich katowniach.

Kluczborski bieg zgromadził osoby w różnym wieku - od kilkulatków po seniorów.

-Jesteśmy z Jastrzębia-Zdroju, ale pochodzimy z opolskiego. Przyjechaliśmy tu nie tylko dla upamiętnienia żołnierzy wyklętych, ale także dla celów sportowo-rekreacyjnych, bo w naszym wieku musimy się dużo ruszać – mówią państwo Bogusława i Zygmunt Kurpetowie. - Lubimy być między ludźmi, aktywnie spędzać czas, tym bardziej, że dziś piękny dzień.

Imprezę wzbogaciły maszyny Szwadronu Wojskowych Pojazdów Historycznych "Pancerny Skorpion" i policji, gry i zabawy terenowe zorganizowane przez ZHR oraz jednostka Obrony Terytorialnej z prezentacją różnego rodzaju broni, która jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Na głodnych czekała wojskowa grochówka.

Biegi zabezpieczały klasy mundurowe z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku.

Miejscem startu Biegu "Tropem Wilczym" był teren przy Wojewódzkim Kampusie Sportowo-Rekreacyjnym "Stobrawa" w Kluczborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto