MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak przed laty wyglądały te polskie wsie. Jak wiele zaszło w nich zmian? Sprawdź, czy rozpoznasz te miejsca

Justyna Madan
Justyna Madan
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Prawdopodobnie większość z nas usłyszało chociaż raz w życiu historię dziadków, wujków czy rodziców o tym, jak to kiedyś było. Ile kilometrów przez śnieżne zaspy się szło do szkoły i nikt nie narzekał, jak śniegu napadało tyle, że nie dało się otworzyć drzwi wyjściowych, jak w wakacje trzeba było pomagać w pracy przy polu, a później ze smakiem jadło się grubą pajdę chleba posmarowaną masłem. Czy teraz życie na wsi wygląda inaczej? Zapewne. Zmienił się też wiejski krajobraz. A jak wyglądały kiedyś konkretne wsie? Sprawdzamy na archiwalnych zdjęciach.

Spis treści

Jednym z ważnych wydarzeń w życiu wiejskiej społeczności były kiedyś targi i jarmarki. Te pierwsze organizowane były raz, czasem kilka razy w tygodniu, zazwyczaj w konkretne dni. Można było tutaj kupić i sprzedać dowolne produkty, ale oferowano też różne usługi.

**Zobacz:

Polskie wsie i miasteczka na archiwalnych zdjęciach

**

Życie wsi zmieniało się stopniowo

Wieś pamięta to, co było, chociaż z dumą prze do przodu. Drewniane chałupy z domami krytymi słomą zostały zastąpione dużymi, murowanymi domami, z tarasami i dużymi oknami. Chlew, czy obora nie jest już przybudówką, a oddzielnym, dobrze wyposażonym budynkiem. To dobrze, bo dzięki temu życie na wsi stało się łatwiejsze, ale niektóre rzeczy wciąż wspominamy z rozrzewnieniem.

Nie było internetu, ani prądu, a jednak nikt się nie nudził. W gospodarstwie zawsze było coś do zrobienia, w domu, przy zwierzętach, w ogrodzie. Młodsze dzieci bawiły się aż do zmroku, starsze uczyły się przy lampie naftowej. A życie nieraz toczyło się w jednej zaledwie izbie. Przy piecu, który zajmował dużo miejsca.

W wiejskiej chacie znajdowało się dużo mniej sprzętów, niż można w niej znaleźć obecnie. Wszystko to, co najpotrzebniejsze. I wszystko miało znaczenie, było pomocne. Życie nie było tak komfortowe, jak obecnie, a jednak coraz więcej powstaje publikacji na ten temat, książek czy filmów, które starają się przybliżyć nam czasy, których już niemal nikt nie pamięta.

Pracę wyznaczały pory roku. Pierwsze prace w polu rozpoczynały się wczesną wiosną, ledwie stopniał śnieg. Siało się też inaczej niż kiedyś, gospodarz miał przez ramię przewiązaną lnianą płachtę, czerpał z niej garścią ziarno i rozrzucał je po polu półkolistym ruchem. Lato to czas żniw. Początek jesieni to wykopki ziemniaków, kiszono też kapustę w beczkach, robiono zapasy na zimę. Do Bożego Narodzenia młócono jeszcze zboże na klepisku w stodole. Zimą przędzony był len, czy „darte pierze”.

Słowniczek pojęć związanych z dawną wsią

  • Zapiecek – wnęka na górze pieca, w której w nocy często spały dzieci.
  • Ślufanki – ławy, które w nocy również wykorzystywano do spania.
  • Klepisko – powierzchnia wykonana z ubitej, wyschniętej gliny, czasem z dodatkiem sieczki lub trocin. Zamiast podłogi, która znana jest nam obecnie.
  • Żarna – urządzenie do ręcznego mielenia zboża.
  • Stępa – urządzenie, w którym obłuskiwało się i kruszyło ziarno na kaszę.
  • Kąt – nazywano tak każde pomieszczenie w chacie.
  • Policzka – trójkątna, narożna półka, na której ustawiano wizerunki religijne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak przed laty wyglądały te polskie wsie. Jak wiele zaszło w nich zmian? Sprawdź, czy rozpoznasz te miejsca - Strefa Agro

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto