Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powiatu kluczborskiego i gminy Kluczbork dziękowali za zbiory. Rok był trudny, ale plon obfity.

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Tegoroczne kluczborskie dożynki gminno-powiatowe odbyły się w Bogacicy.
Tegoroczne kluczborskie dożynki gminno-powiatowe odbyły się w Bogacicy. Milena Zatylna
Gospodarzem tegorocznych kluczborskich dożynek gminno-powiatowych była Bogacica. Uroczystość odbyła się w niedzielę 4 września.

Rozpoczęła ją dziękczynna Msza święta, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Piontek w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

- Powinniśmy być wdzięczni za wszelkie dobro w naszym życiu, zwłaszcza za rzeczy małe i na pozór błahe – mówił ks. Piotr Piontek podczas kazania. – Za to, co urosło na polach, w ogrodach, w lasach, na łąkach, a może nawet w doniczce na balkonie. Uczcie się drobiazgowej wdzięczności. Za pomidora, który może nie jest tak słodki, jak byśmy sobie życzyli. Za czerwonego buraczka, którym dzieci za chwilę poplamią sobie ubrania. Za kłos pszenicy, którego dwa ziarnka zjadła już polna mysz. Za śliwkę, która zaraz zniknie w drożdżowym cieście. Za kroplę potu na czole, która poświadczy twoje zużyte siły. Za to, że coś nam się udało, choć nie wiemy jak. Za każdy boskiej siły w naszym życiu znak.

Później świętowanie przeniosło się na plac festynowy przy Restauracji „Nad Stawem”. Rolę starostów dożynkowych pełnili Monika i Paweł Wolffowie z Bogacicy.

- Gospodarzymy na gospodarstwie, które mąż przejął po swoich rodzicach. Prowadzimy hodowlę trzody chlewnej i uprawiamy zboża na 30 hektarach – informowała Monika Wolff. – Pomaga nam dwunastoletni syn Paweł, bo córki Zuzanna i Lenka są jeszcze za małe. Rok był trudny, ale plon obfity. Szczególnie udały się jęczmień, pszenica, ale rzepak też dobrze „sypał”. Nie ukrywamy, że tak jak większość boimy się roku następnego, bo już wszystko zdrożało trzykrotnie, ale nie zamierzamy się poddawać.

Dożynki są dziękczynieniem rolników za plony, ale także okazją, by podziękować gospodarzom za ich pracę.

- Dziękujemy wam ogromnie, bo wasza praca jest bardzo ciężka. Kto nie pracował na roli, ten nie wie, jak bardzo – mówił Józef Mrozek, sołtys Bogacicy.

Do podziękowań dołączyli się także starosta Mirosław Birecki oraz burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar.

- Dożynki są podziękowaniem za plony tegoroczne, które były dobre. Te plony będą nam potrzebne za następny rok, który według wszelkich przewidywań będzie rokiem ciężkim nie tylko dla rolników, ale dla nas wszystkich – mówił Jarosław Kielar. – Mam nadzieję, że rolnicy, którzy w chwili obecnej pracują, dalej będą w stanie wyżywić społeczeństwo, mimo kłopotów. Dziękujemy im za to, co już zrobili. Oby chleba nie zabrakło dla nikogo dziś, jutro i w czasach, kiedy będzie o niego trudniej.

Wszystkie sołectwa biorące udział w dożynkach, a także sponsorzy, zostali obdarowani chlebami przez starostę i burmistrza.

Odbył się też konkurs na najpiękniejszą koronę. Zwyciężyli gospodarze, czyli Bogacica, drugie miejsce zajęły Skałągi, a trzecie Nowa Bogacica.

Organizatorami dożynek byli: gmina Kluczbork, powiat kluczborski, Centrum Kultury oraz sołectwo Bogacica. Sponsorem głównym była firma Cedrob – Wytwórnia Pasz w Ligocie Dolnej.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto