Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To było Integracyjne Narodowe Głośne Czytanie. Wzięli w nim udział uczniowie trzech szkół z Kluczborka

Redakcja
Integracyjne Narodowe Głośne Czytanie w Kluczborku
Integracyjne Narodowe Głośne Czytanie w Kluczborku ZSLT Kluczbork
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kluczborku, Zespołu Szkół Licealno-Technicznych i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego spotkali się na integracyjnym głośnym czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Tegoroczne Narodowe Czytanie zorganizowano 9 września w całej Polsce, również na rynku w Kluczborku, ale uczniowie i nauczyciele z trzech szkół z Kluczborka postanowili zorganizować jeszcze integracyjne czytanie pod hasłem „Zamiast góra, dolina – razem równina”.

Integracyjne Narodowe Głośne Czytanie zorganizowały wspólnie trzy kluczborskie szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 5 w Kluczborku,
  • Zespół Szkół Licealno-Technicznych,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

- Wszyscy połączyliśmy się nicią dobra we wspólnej inicjatywie głośnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Spotkanie to najpiękniej pokazało, że wszyscy możemy się spotkać w dialogu, który buduje, a nie dzieli i który sprawia, że widoki są piękne zawsze tam, gdzie na horyzoncie widać człowieka - mówią uczniowie ZSLT w Kluczborku.

- Natura, praca, pokonywanie trudności, inność, przyjaźń, uczucia i piękno słowa to nie tylko magiczne hasła ze stron pozytywistycznej powieści, ale przede wszystkim wyjście ku drugiemu człowiekowi - mówią uczniowie z Kluczborka. - Było pięknie, magicznie i kolorowo. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia!

Uczniowie z Kluczborka ułożyli także krótki wiersz:

Dziewczyny - z serca - rozśpiewane,
recytator słowom oddany,
a chłopcy - zaczytani!
W efekcie - Kluczbork słowem malowany!

Narodowe Czytanie 2023 - Nad Niemnem

„Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej (1841-1910). Powieść powstawała w latach 1886–1887 w odcinkach, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza; Adama Mickiewicza.

„Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

„Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W 1939 roku zekranizowano powieść, ale kopie filmu zaginęły podczas II wojny światowej. Kolejny film „Nad Niemnem" nakręcono w latach 1986-87.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto