Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kluczborku będzie można zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Pani Magdalena z Kluczborka kilka miesięcy temu dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. Na szczęście nie musiała długo czekać na znalezienie bliźniaka genetycznego. Ale wielu chorych nie ma takiego szczęścia. Dlatego tak ważne jest, aby w bazach potencjalnych dawców było jak najwięcej osób.
Pani Magdalena z Kluczborka kilka miesięcy temu dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. Na szczęście nie musiała długo czekać na znalezienie bliźniaka genetycznego. Ale wielu chorych nie ma takiego szczęścia. Dlatego tak ważne jest, aby w bazach potencjalnych dawców było jak najwięcej osób. Materiały DKMS Polska
W Publicznym Przedszkolu nr 7 z Oddziałem Żłobkowym przy ulicy Waryńskiego w Kluczborku będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS. Miejsce akcji nie jest przypadkowe. Kilka miesięcy temu jedna z nauczycielek placówki usłyszała diagnozę: ostra białaczka szpikowa.

Pani Magdalena od 25 lat pracuje w kluczborskim żłobku. Tam odnalazła swoją pasję. Pod koniec marca usłyszał, że choruje na białaczkę. Wówczas jej świat zatrzymał się. Na szczęście tylko na chwilę, gdyż niedawno znalazła bliźniaka genetycznego i czeka na przeszczep.

Koleżanki z pracy nie tylko wspierają panią Magdalenę, ale także nie zapominają o innych chorych na nowotwory krwi, którzy wciąż czekają.

Właśnie z myślą o nich organizują punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę 18 listopada od 9.00 do 15.00.

Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym od 18 do 55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia.
Natomiast szpik do przeszczepu może zostać pobrany jedną z dwóch metod: z komórek macierzystych z krwi obwodowej (ta metoda stosowana jest w 90 procentach przypadków), albo z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana zaledwie w 10 procentach przypadków).

Natomiast, wbrew często krążącym stereotypom, szpik nie jest pobierany z kręgosłupa.

Jak informuje Fundacja DKMS, szukanie zgodnego dawcy komórek macierzystych to jak szukanie igły w stogu siana. Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Tylko 25 procent osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie. 75 procent pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego. W tej chwili aż co piąty polski pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie.
Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni dawcy. Im większa baza dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny dawca.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kluczborku będzie można zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto