Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym opuszczonym opolskim pałacu w Wędryni dzieją się dziwne rzeczy. Komnata Tajemnic została otwarta! [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Opuszczony XIX-wieczny pałac w Wędryni niszczeje z roku na rok.
Opuszczony XIX-wieczny pałac w Wędryni niszczeje z roku na rok. Mirosław Dragon
W dawnych włościach majątku hrabiego von Reiswitza na Opolszczyźnie hula wiatr, a na ściany pojawiają się są przerażające napisy. W pałacu w Wędryni jest klimat jak z filmu grozy. Był to dom rodzinny słynnej hrabiny Valeski von Bethusy-Huc.

„Komnata tajemnic została otwarta" - widnieje wielki napis na ścianie przy wejściu do jednej z dawnych komnat zabytkowego pałacu w Wędryni (w powiecie kluczborskim).

To cytat z drugiej części cyklu powieści o Harrym Potterze. „Harry Potter i Komnata Tajemnic"

Pełna treść napisu na ścianie zamku Hogwart brzmiałą: „Komnata Tajemnic została otwarta. Strzeżcie się, wrogowie dziedzica".

Napis w pałacu w Wędryni jest oczywiście aktem wandalizmu, ale jego autor podkreślił atmosferę grozy, jaka panuje w opuszczonym pałacu.

Zobaczcie, jak wygląda opuszczony pałac w Wędryni.

Okazały pałac w Wędryni zbudowano w 1860 roku Była to rezydencja rodu von Reiswitzów.

Tak opisywała ten pałac hrabina Valeska

Przedstawicielka tego rodu, wybitna śląska pisarka Valeska von Bethusy-Huc opisała ten pałac:

„Zamek był dwupiętrowym, pomalowanym na żółto budynkiem z wystającymi w białym kolorze ramami okiennymi, z wysokim, pokrytym gontami podwójnym dachem, z żółtym wykuszem, posiadającym trzy okrągłe okna. Dookoła domu stały niskie filary połączone żelaznym łańcuchem, ozdobą, którą jako dziecko uważałam za bardzo piękną, która imponowała mi i której przeznaczenia nie znałam” - pisze Valeska w swoich wspomnieniach, drukowanych na łamach czasopisma „Oberschlesien” w 1914 roku.

W Wędryni Valeska von Bethusy-Huc spędziła pierwsze 20 lat swojego życia.

W 1869 roku wyszła za mąż za kuzyna, posła do Reichstagu hrabiego Eugena von Bethusy-Huc. Ślubu udzielił im w Oleśnie słynny pastor Leopold Polko, budowniczy Kościoła Fenigowego. Po weselu Valeska przeprowadziła się za mężem do zamku w Zdzieszowicach.

We wspomnieniach drukowanych na łamach „Oberschlesien” nie ukrywała jednak, że to okres spędzony w Wędryni był najszczęśliwszym w jej życiu. To tutaj niemiecka pisarka zakochała się w swojej małej ojczyźnie.

Pałac w Wędryni został przebudowany w latach 20. XX wieku. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 1300 mkw., a kubatura 11 000 m sześciennych.

Pożar pałacu w Wędryni

Ponad 160-letni pałac uległ pożarowi w latach 90., ale jego zewnętrzna bryła jest cała. Pałac jest obecnie prywatną własnością. Dach został wyremontowany, ale okna są wybite, a pałacowe wnętrze zdewastowane.

Po 1945 roku został znacjonalizowany, był częścią PGR-u, służył jako budynek mieszkalny. Po 1990 roku należał do spółki rolnej, aż do feralnego pożaru. Obok pałacu zachowały się także dom rządcy oraz wozownia. Pałac otoczony jest dużym parkiem, w którym rosną m.in. ogromne stare dęby.

Na krańcu parku stała kaplica i mały cmentarz. Kaplica nie zachowała się, są natomiast nagrobki. Pomniki nagrobne są także na cmentarzu przy zabytkowym drewnianym kościele pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Wędryni z przełomu XVII i XVIII wieku.

Opuszczony pałac von Reiswitzów w Wędryni.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tym opuszczonym opolskim pałacu w Wędryni dzieją się dziwne rzeczy. Komnata Tajemnic została otwarta! [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto