Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bal wszystkich świętych 2023. Chcą świętować radość życia, a nie beznadzieję śmierci. To chrześcijańska odpowiedź na Halloween

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Bal wszystkich świętych to inicjatywa organizowana w Kluczborku od 8 lat. Tegoroczna odbyła się w poniedziałek 30 października. Podobne wydarzenia mają swoje odsłony w wielu innych miejscach Opolszczyzny.
Bal wszystkich świętych to inicjatywa organizowana w Kluczborku od 8 lat. Tegoroczna odbyła się w poniedziałek 30 października. Podobne wydarzenia mają swoje odsłony w wielu innych miejscach Opolszczyzny. Mateusz Dybka
Z każdym rokiem coraz śmielej organizowane są w wielu miejscach Polski wydarzenia nawiązujące do Halloween. Odpowiedzią na to są cieszące się rosnącą popularnością bale wszystkich świętych. Ich inicjatorzy przekonują, że chcą promować radość i życie, nie śmierć. Kilka takich inicjatyw regularnie odbywa się na Opolszczyźnie. Część z nich w wigilię uroczystości wszystkich świętych, czyli 31 października.

Bale wszystkich świętych odbywają się w wielu miejscach Opolszczyzny. Od 8 lat świętować w duchu chrześcijańskim mogą dzieci w Kluczborku. Za tamtejszym wydarzeniem stoi dwoje świeckich: Mateusz Dybka, społecznik i instruktor ZHR, oraz katechetka Marzena Kalinowska.

- Zauważamy potrzebę wskazywania dzieciom pozytywnych wzorców. Takimi przykładami są osoby święte, które swoim życie pokazywały, jak można w codzienności być człowiekiem dobrym, kochającym Pana Boga - przekonuje Mateusz Dybka.

Młodzi kluczborczanie mają przygotowany atrakcyjny program.

- Dzieci przywdziewają różne stroje. Wybieramy świętą i świętego balu. Wręczamy nagrody edukacyjne przybliżające żywoty świętych. Mamy konkurencje rodzinne, bo impreza jest dla całych rodzin - tłumaczy Mateusz Dybka.

Każdego roku w Kluczborku z propozycji korzysta około stu dzieci. Tegoroczna odsłona miała miejsce w poniedziałek. Podobne inicjatywy przeprowadzono też m.in. w parafii Piotra i Pawła w Opolu, Dębskiej Kuźni, czy Tułowicach.

We wtorek 31 października, czyli w wigilię katolickiej uroczystości wszystkich świętych, bale dla dzieci będą zorganizowane w m.in.:

  • Nysa (salka św. Jadwigi przy bazylice, godz. 18.00),
  • Głogówek (kościół św. Bartłomieja, 18.00),
  • Głubczyce (kościół N.N.M.P, godz. 17.00).

W głubczyckiej parafii marsz wszystkich świętych organizowany jest po raz drugi. W tym roku ma bardziej rozbudowaną formę.

- Rozpoczniemy nabożeństwem za wstawiennictwem wszystkich świętych. Będą z nami obecne relikwie różnych świętych. Później wyruszymy krótką procesją z relikwiarzami do Szkoły Podstawowej nr 2 i tam będzie dalsza cześć balu - tłumaczy ks. Daniel Leśniak, proboszcz parafii N.N.M.P. w Głubczycach.

Bale wszystkich świętych są odpowiedzią na rosnącą w Polsce popularność Halloween. W październiku półki sklepowe wypełniają się dyniami, wiedźmami, czy pająkami. W wielu miejscach w Polsce imprezy odwołujące się do Halloween organizowane są przez instytucje publiczne, ośrodki kultury i szkoły. Ubolewa nad tym głubczycki proboszcz i zwraca uwagę na sprzeczność tych „zabaw” z nasza kulturą.

- Jako chrześcijanie, jesteśmy wyznawcami życia. Pan Jezus zmartwychwstał, przywrócił nam życie. Święci są tego dowodem. W taki sposób chcemy obchodzić ten czas, pokazać, że życie człowieka nie kończy się na śmierci ciała. Jesteśmy ludźmi wierzącymi, więc wpatrujemy się w Niebo, do którego dążymy. Tam jest życie wieczne.

Warta refleksji jest jeszcze jedna kwestia. Słyszymy, że młodzi ludzie coraz częściej korzystają z pomocy specjalistów. W sposób naturalny nasuwa się pytanie, jaki wpływ na kondycję psychiczną młodego pokolenia ma celebrowanie śmierci, zamiast życia.

Wtorkowe wydarzenie w Głubczycach rozpocznie nabożeństwo do wszystkich świętych odprawione w kościele parafialnym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto