Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Maciejowie powstały rękodzielnie. Tu lokalni twórcy będą mogli rozwinąć skrzydła

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W pasiece w Maciejowie otwarto dwie rękodzielnie. Lokalni pasjonaci będą tu prowadzić warsztaty rękodzielnicze, zielarskie, przyrodnicze i kulinarne.
W pasiece w Maciejowie otwarto dwie rękodzielnie. Lokalni pasjonaci będą tu prowadzić warsztaty rękodzielnicze, zielarskie, przyrodnicze i kulinarne. LGD "Dolina Stobrawy"
Pasieka w Maciejowie przechodzi metamorfozę. W miejscu pawilonu z blachy i starej stolarni, powstały nowoczesne obiekty. Z myślą o lokalnych twórcach wybudowano dwie rękodzielnie, z których już mogą korzystać.

Rękodzielnie to dwa drewniane domki, każdy o powierzchni 35 m2, wyposażone w salę główną, aneks kuchenny, łazienkę oraz antresolę.

- Pasieka stała się naturalnym miejscem do zlokalizowania rękodzielni, bo chcemy stworzyć tu centrum edukacji regionalnej – informuje Tomasz Paluch, prezes LGD „Dolina Stobrawy” i spółki prowadzącej Pasiekę Zarodową w Maciejowie. – Będziemy zajmować się nie tylko pszczelarstwem czy owadami, ale skupiać tu różne działania edukacyjne na lokalnych zasobach, czyli warsztaty rękodzielnicze, przyrodnicze, zielarskie czy kulinarne.

Warsztaty będą prowadzone przez „Dolinę Stobrawy”, ale też przez lokalnych twórców.

- Mamy wielu ludzi z pasją, którzy tu będą mogli realizować swoje pomysły – mówi Tomasz Paluch.

Rękodzielnie powstały w ramach szerszego projektu „Dobre, bo lokalne II”, który „Dolina Stobrawy” realizowała wspólnie z partnerami: Brzesko-Oławską Wsią Historyczną oraz LGD „Kraina Dinozaurów”. Wartość projektu to nieco ponad 1,6 mln zł.

Lokalni twórcy są zachwyceni.

- W powiecie kluczborskim nie było do tej pory miejsca, gdzie można by się spotkać na kreatywnych warsztatach. Jako rękodzielnicy, osoby zajmujące się edukacją i turystyką marzyliśmy o takim zapleczu – mówi Anna Jurczyk-Miżejewska ze Stowarzyszenia Arkona z Byczyny. - Jest kuchenka, można coś pogrzać, umyć, są toalety. Lokalizacja też jest doskonała. Będzie to świetne miejsce na wycieczki dla szkół i przedszkoli. Aby rękodzielnik mógł wynająć lokum na swoją działalność, musi mieć stałą usługę, by zarobić na czynsz i utrzymanie. To jest ogromny problem, zwłaszcza, jeśli twórca skupia się na jednej formie rękodzieła. Jak przyjeżdża wycieczka, to chce mieć zapewniony pakiet usług, czyli kilka warsztatów i poczęstunek. Tu są ku temu możliwości.

Ale to niejedyne nowości w pasiece w Maciejowie.

Budynek dawnej stolarni został zmodernizowany i już wkrótce będzie tu entomopolis, czyli miasto owadów.

- To wystawa prezentująca owady w czterech ekosystemach. Otwarcie planujemy na wiosnę – wyjaśnia Tomasz Paluch. - Będzie to połączenie ekspozycji multimedialnej (dotykowych ekranów, aplikacji z grami) z tradycyjną, empiryczną, aby dzieci mogły doświadczać różnymi zmysłami.

Natomiast w miejscu blaszanego pawilonu powstał murowany obiekt, w którym zlokalizowane są: sklep oraz inseminatornia.

- Stolarnia i pawilon były w najgorszym stanie, dlatego właśnie od nich zaczęliśmy remont – mówi Tomasz Paluch. – Teraz kolej na stodołę, dworek księdza Dzierżona oraz rozlewnię miodu. Projekt jest gotowy. Teraz będziemy szukać dofinansowania.

Pasieka Zarodowa w Maciejowie mieści się w miejscu, gdzie ostatnie lata życia spędził ks. dr Jan Dzierżon, hodowca i badacz pszczół, zwany "Kopernikiem ula".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Maciejowie powstały rękodzielnie. Tu lokalni twórcy będą mogli rozwinąć skrzydła - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto