Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gród Rycerski w Byczynie. Modrzewiowa budowla jest własnością gminy

red.
Gród Rycerski Byczyna tak naprawdę położony jest we wsi Biskupice, nad zalewem Brzózki, niespełna 5 kilometrów od miasta. Modrzewiowa budowla jest własnością gminy Byczyna. Biskupice w grodowym kontekście znalazły się na drugim planie także z tego powodu, że nikomu niepotrzebne skojarzenie z słynnym grodziskiem w Biskupinie nasuwałoby się samo przez się. A po co mieszać epokę brązu i żelaza z wczesnym średniowieczem?

Średniowiecze owo datuje się w Byczynie na rok 2007. Ostatecznie tego autentycznego miasto otoczone XIV-wiecznymi murami ma pod dostatkiem. Warto też wycieczkę do drewnianego grodu rozpocząć od zwiedzenia Byczyny – zobaczyć Basztę Piaskową, bramy – Polską i Niemiecką, gotycki kościół św. Mikołaja czy barokowo-klasycystyczny ratusz. Do Biskupic zaprowadzi nas biegnąca na południe (kierunek: Kluczbork) droga nr 11. Gród posadowiony jest z dala od zabudowań, na wyspie otoczonej naturalną fosą.

Pierwszy pal pod budowę został wbity we wrześniu 2005 r., a dwa lata później kilka tysięcy turystów po raz pierwszy mogło przestąpić próg wieży bramnej, aby uczestniczyć w międzynarodowym otwarciu modrzewiowego grodu. Nie ma drugiego tak dużego obiektu wzniesionego z drewna, który byłby dostępny dla gości przez 365 dni w roku. Warto dodać, że wczesnośredniowieczna budowla ma całkiem współczesne wygody, między innymi ogrzewanie podłogowe. Znajduje się w niej również część hotelowa. Gospodarzem jest tutaj Polsko–Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa (Opolskie Bractwo Rycerskie i Šermiřsky Spolek Jesenik), zaś w imieniu gminy obiektem zarządza Ośrodek Kultury w Byczynie.

Nad wejściem do grodu otoczonego wysokim na sześć metrów ostrokołem góruje wieża strażnicza. Po przekroczeniu bramy podziwiać możemy zbrojownię, kuźnię, komnatę strachu z dybami i pręgierzem, do tego narzędzia tortur, a wśród nich - kołyski Judasza, żelazną dziewicę czy też krzesła inkwizytorskie, o zgniataczach kciuków nie wspominając. Zwiedzanie jest darmowe. Opłatę tutejsi rycerze i rzemieślnicy pobierają za udział w zajęciach edukacyjnych. Pod fachowym okiem można spróbować sił w strzelaniu z łuku, władaniu mieczem, rzucaniu włócznią i toporem, ale też w tańcu dawnym czy tkactwie. Atrakcją grodu są także festyny rycerskie, odbywające się co roku na wiosnę i pod koniec sezonu letniego.

Gród Rycerski w Byczynie, Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa, Biskupice 58, 46-220 Byczyna, tel. 602 613 386

Zwiedzanie: przez cały rok, codziennie. Wstęp wolny. Udział w zajęciach (telefoniczna rezerwacja) - 20 PLN.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto