Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zabytkowym cmentarzu w Byczynie są groby osób znanych z historii. W końcu zostanie naprawione zniszczone ogrodzenie cmentarza

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Naprawione zostanie zniszczone ogrodzenie XVIII-wiecznego zabytkowego cmentarza w Byczynie.
Naprawione zostanie zniszczone ogrodzenie XVIII-wiecznego zabytkowego cmentarza w Byczynie. UM Byczyna
Na zabytkowym cmentarzu wielowyznaniowymw Byczynie, leżącym przy rondzie drogi krajowej nr 11, jest wiele XIX-wiecznych nagrobków. Spoczywają tutaj patroni byczyńskich ulic, znane postaci z historii miasta. Od kilku lat cmentarz jest w rejestrze zabytków i w końcu doczeka się renowacji.

Jeszcze przed świętami burmistrz Byczyny Iwona Sobania podpisał umowę na realizację pierwszego etapu remontu ogrodzenia cmentarza komunalnego w Byczynie. Wykonawcą robót budowlanych i prac konserwatorskich będzie firma Expance Sławomir Czapiewski z Piły.

- Wykonanie prac planowane jest od maja do sierpnia. Remont ogrodzenia jest możliwy dzięki pozyskanemu 98-procentowemu dofinansowaniu ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - informuje burmistrz Iwona Sobania. - Dofinansowanie wyniesie 500 tysięcy złotych.

Nieczynny już cmentarz komunalny przy ul. Kluczborskiej w Byczynie mieści się tuż obok ronda na drodze krajowej nr 11 w Byczynie.

Przejeżdżając krajową „jedenastką” przez Byczynę, warto zatrzymać się na chwilę i zwiedzić stary, zabytkowy cmentarz.

Jest tutaj wiele XIX-wiecznych nagrobków. Na starym byczyńskim cmentarzu spoczywają patroni byczyńskich ulic, znane postaci z historii miasta, takie jak: Herman Koelling - pastor i pisarz, autor historii Byczyny „Geschichte der Stadt Pitschen" czy rodzina Martina Wilhelma Kutty, urodzonego w Byczynie słynnego matematyka, profesora Uniwersytetu w Stuttgarcie i współtwórcy algorytmu Rungego-Kutty.

W 2016 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Byczynie stary cmentarz przy ul. Kluczborskiej został wpisany do rejestru zabytków.

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane zostały: cmentarz wielowyznaniowy z XVIII wieku z murami ogrodzeniowymi , dwiema bramami, mogiłami oraz alejami cmentarnymi z drzewostanem.

Wcześniej w rejestrze zabytków znalazły się znajdujące się na terenie zabytków:

  • mogiła ks. Hermana Koellinga z 1002 r. (wpisana do rejestru w 1990 r.),
  • XIV-wieczna kaplica świętej Jadwigi (wpisana w 1964 r.).
Zabytkowy cmentarz z XVIII wieku w Byczynie.
Zabytkowy cmentarz z XVIII wieku w Byczynie. Mirosław Dragon

Wojewódzki konserwator ochrony zabytków zalecił renowację zabytkowego cmentarza: odrestaurowanie i naprawę zniszczonych nagrobków, remont ogrodzenia (brakuje kilku przęseł, dwa z nich są zdeponowane w magazynie gminy), odtworzenie alei cmentarnych przy najstarszych grobach, a także sporządzenie lapidarium ze zdekompletowanych fragmentów starych nagrobków.

Wcześniej gmina Byczyna wyremontowała kaplicę świętej Jadwigi, stojącej na terenie cmentarza.

Zabytkowy cmentarz z XVIII wieku w Byczynie.
Zabytkowy cmentarz z XVIII wieku w Byczynie. Mirosław Dragon

Zabytkowy cmentarz w Byczynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na zabytkowym cmentarzu w Byczynie są groby osób znanych z historii. W końcu zostanie naprawione zniszczone ogrodzenie cmentarza - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto