MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ledwie zaczęły się żniwa, już strażacy walczą z pożarami pól. Pierwsze akcje za nimi

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Do pierwszego w powiecie kluczborskim pożaru podczas żniw doszło w środę 26 czerwca. W okolicy Kuniowa w trakcie prac polowych zapaliło się ściernisko, a ogień szybko się rozprzestrzeniał, stwarzając zagrożenie dla okolicznych upraw
Do pierwszego w powiecie kluczborskim pożaru podczas żniw doszło w środę 26 czerwca. W okolicy Kuniowa w trakcie prac polowych zapaliło się ściernisko, a ogień szybko się rozprzestrzeniał, stwarzając zagrożenie dla okolicznych upraw KP PSP w Kluczborku
Rozpoczęły się żniwa. W województwie opolskim co roku w trakcie prac polowych dochodzi do setek pożarów. Płoną ścierniska, zboża na pniu, słoma, a także maszyny rolnicze. Straż pożarna przypomina, co robić, kiedy na polu pojawi się ogień. Dzięki wypełnianiu tych zasad przez rolników, jej praca będzie bardziej efektywna.

Rozpoczęły się żniwa - i rozpoczęły się pożary

Do pierwszego w powiecie kluczborskim pożaru podczas żniw doszło w środę (26 czerwca).

- W okolicy Kuniowa w trakcie prac polowych zapaliło się ściernisko, a ogień szybko się rozprzestrzeniał, stwarzając zagrożenie dla okolicznych upraw – relacjonuje kapitan Karol Grzyb, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku.

Wezwani na miejsce strażacy natychmiast podjęli akcję gaśniczą, aby zapobiec dalszemu przenoszeniu się ognia oraz zabezpieczyć rosnące w sąsiedztwie zboża.

W akcji brały udział: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Kluczborka oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Kuniowa i Bażan.

Dzień później (27 czerwca) strażacy walczyli z pożarem ścierniska w miejscowości Brzózki (gm. Byczyna). Na szczęście dzięki sprawnej akcji rolników pożar nie rozprzestrzenił się.

Niebezpiecznych zdarzeń podczas żniw będzie więcej, zwłaszcza że panują upały i susza, a ochłodzenia i deszczu meteorolodzy nie przewidują. W związku z tym strażacy przypominają rolnikom zasady, dzięki, którym mogą zminimalizować ewentualne straty związane z pożarami płodów rolnych oraz maszyn rolniczych.

- To są może szczegóły, ale bardzo istotne, bo w momencie, kiedy już pojawi się ogień na polu, liczy się każda sekunda – tłumaczy kpt. Karol Grzyb. – Rolnicy i tak mają ciężki rok i sporo strat z powodu chociażby przymrozków, więc niech chociaż żniwa będą dla nich lepsze.

Zasady bezpieczeństwa podczas żniw

Po pierwsze przed wyjazdem do prac żniwnych rolnik powinien upewnić się czy ma naładowany telefon, by móc skontaktować się ze służbami ratowniczymi w nagłych wypadkach.

- Po drugie należy sprawdzić, czy w kombajnie lub ciągniku znajduje się gaśnica w miejscu łatwo dostępnym i czy jest ona sprawna – wymienia oficer prasowy.

Ponadto należy znać dokładną lokalizację pola, aby zapewnić szybki dojazd strażaków.

- Niejednokrotnie jest tak, że pole znajduje się w granicach jednej wioski, ale łatwiej do niego dojechać z sąsiedniej – mówi Karol Grzyb. – Takie uwagi są dla nas bardzo cenne, bo dzięki temu nie błądzimy, nie szukamy w ciemno i też nie ucieka cenny czas.

Oprócz tego wjazd na pole powinien być wykoszony i wyraźnie oznaczony, aby zapewnić szybki i bezpieczny dojazd pojazdom gaśniczym.

Warto zastosować się do tych zasad i sprawić, by stały się one rutyną w pracy, bo skutki pożarów mogą być dotkliwe i stanowić zagrożenie nie tylko dla rolników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ledwie zaczęły się żniwa, już strażacy walczą z pożarami pól. Pierwsze akcje za nimi - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto