Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Fact-checkingu. Uczniowie z Kluczborka uczyli się, jak wykrywać fake newsy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Fact-checkingu w Kluczborku.
Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Fact-checkingu w Kluczborku. Filia WBP w Kluczborku
Młodzież z dwóch kluczborskich szkół wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kluczborku. Rozmawiali o takich rzeczach, jak quirki, boty i deepfejki.

Międzynarodowy Dzień Fact-checkingu obchodzony jest 2 kwietnia (w tym roku przypadał zatem w niedzielę). Ta data nie jest przypadkowa, ponieważ dzień wcześniej jest prima aprilis, czyli dzień słynący z dezinformacji. Wprawdzie w żartobliwym celu, ale jednak prima aprilis to dzień tworzenia fake newsów!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Fact-checkingu, czyli Dnia Weryfikacji Faktów, filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zorganizowała zajęcia edukacyjne dla młodzieży z dwóch szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół nr 1 w Kluczborku.

W ramach warsztatów kierownik filii PBW w Kluczborku Ewa Dolata-Makuch przeprowadziła warsztaty pt. „Media, nadawcy i odbiorcy informacji – jak nie dać się fake newsom?", było także spotkanie młodzieży z dziennikarzem „Nowej Trybuny Opolskiej" oraz portalu internetowego NTO.pl (autor tego artykułu).

Z przeprowadzonej wśród uczestników warsztatów ankiety okazało się, że dzisiejsi licealiści korzystają z mediów zupełnie inaczej niż ich rodzice. Dla zdecydowanej większości dzisiejszych nastolatków mass media to media społecznościowe. 85 procent z nich regularnie korzysta z Instagrama, Facebooka, TikToka.

Tylko 10 procent korzysta z internetowych portali informacyjnych. Telewizję ogląda 3 procent nastolatków, natomiast żaden z ankietowanych licealistów nie czyta prasy papierowej.

Młodzież jest świadoma zagrożeń, jakie są w mediach społecznościowych, zwłaszcza fake newsów, hejtu (nienawistnych wpisów i komentarzy) oraz zamknięcia z bańce informacyjnej.

Jednocześnie ze statystyk wynika jasno, że czytelnicy internetowi dużo częściej wybierają treści rozrywkowe niż informacyjne.

Podczas warsztatów młodzież rozmawiała o takich rzeczach, jak:

  • quirki (dziwaczne ciekawostki - gatunek bardzo popularny w mediach internetowych),
  • boty (automaty produkujące wpisy na media społecznościowe),
  • deepfake (tworzenie zmanipulowanych filmów z wykorzystaniem wizerunku osoby, którą ktoś chce skompromitować)

W warsztatach na temat Fact-checkingu wzięły udział klasa III e z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku z Anną Aniszewską oraz kl. I TG z Zespołu Szkół nr 1z Danutą Wolarczyk oraz Januszem Pawliszynem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Fact-checkingu. Uczniowie z Kluczborka uczyli się, jak wykrywać fake newsy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto