Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi muzycy znów zafundowali publiczności muzyczną ucztę. Tym razem od Bacha po Astora Piazzollę

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wideo
od 16 lat
Po raz szósty flecistka Jagoda Krzemińska-Chałupka razem z przyjaciółmi zagrała charytatywny koncert w Kinie Bajka w Kluczborku. Widownia była zapełniona do ostatniego miejsca.

Oprócz Jagody Krzemińskiej-Chałupki przed kluczborską publicznością wystąpili także: akordeonista Przemysław Chałupka (prywatnie mąż flecistki), altowiolistka Julia Wawrowska, saksofonista Wojciech Chałupka, trębacz Lennard Czakaj i pianista Antoni Pikuta.
To wybitni i mimo młodego wieku, bardzo już doświadczeni i utytułowani muzycy.

Jagoda Krzemińska-Chałupka studiowała w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie, którą skończyła z wyróżnieniem. Grała na wielu scenach świata, m.in. w Carnegie Hall i pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in. Agnieszki Duczmal czy Łukasza Borowicza. Teraz jest flecistką w Neue Lausitzer Philharmonie w Goerlitz. Często występuje też w duecie z mężem.

Przemysław Chałupka pracuje w szkole muzycznej I i II stopnia w Zgorzelcu, a także jest organistą w miejscowej parafii. Zajmuje się pracą naukową i badawczą – robi doktorat ze sztuk muzycznych. Oprócz tego koncertuje z żoną i solo, a także z powodzeniem bierze udział w konkursach dla instrumentalistów w Polsce i zagranicą.

Julia Wawrowska ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a teraz kontynuuje naukę w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie.

Wojciech Chałupka gra na saksofonie i zajmuje się komponowaniem. Jako instrumentalista kończy studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. W ubiegłym roku odniósł wielki sukces kompozytorski – premiera jego utworu odbyła się w Musikverein w Wiedniu. Od tego czasu jego kompozycje były grane niemal na całym świecie.

Lennard Czakaj to wybitny trębacz pochodzący z Leśnicy. Ukończył studia w Bazylei. W ubiegłym roku grał w prestiżowej Karajan-Akademie w Berlinie, a teraz jest pierwszym trębaczem w operze w Stuttgarcie, która należy do jednych z najlepszych w Europie.

Antoni Pikuta ukończył studia pianistyczne w Mozarteum w Salzburgu. Obecnie studiuje tam dyrygenturę.

- Bardzo się cieszymy, że znów możemy wystąpić przed kluczborską publicznością, mimo że w Kluczborku już nie mieszkamy, ale całym sercem czujemy się kluczborczanami – mówiła Jagoda Krzemińska-Chałupka.

Muzycy zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar – od chorałów Jana Sebastiana Bacha, przez kompozycje Sergieja Rachmaninowa, po ogniste utwory Astora Piazzolli.

Publiczność nagrodziła ich występ owacją na stojąco. Nie mogło obejść się bez bisów.

- Nie sztuką jest zrobić coś raz i tylko raz, nie sztuką jest wymyślić superideę, ale ją kontynuować i cały czas mieć przy sobie takich przyjaciół, którzy na hasło: jedziemy do Kluczborka, stają ramię w ramię i pulpit w pulpit – mówiła Katarzyna Juranek-Mazurczak, dyrektorka Kina Bajka.

- Owszem, jedziemy, bo po prostu Jagodzie się nie odmawia – tłumaczył Lennard Czakaj.

Przez pięć edycji młodzi muzycy zebrali ok. 50 tys. zł. W tym roku pieniądze, które zbierane były do puszek, zostaną przeznaczone na rzecz małego Joachima.

- To syn naszych przyjaciół. Wydawało się, że dziecko urodziło się zdrowe. Niestety, okazało się, iż maluch ma czterokończynowe porażenie mózgowe – mówiła Jagoda Krzemińska-Chałupka. – Wymaga terapii i rehabilitacji, a to spore koszty, na które rodzice nie byli przygotowani.

W czasie koncertu odbyła się również aukcja dwu akwareli autorstwa malarki Joanny Gleich, która urodziła się w Kluczborku, a obecnie mieszka w Wiedniu. Dochód z licytacji to 1,2 tys. zł. Jedną z prac kupili Joanna i Łukasz Michaliccy.

W sumie zebrano ponad 6 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto