Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawiedzone Kłodzko i Kotlina Kłodzka przyprawią cię o dreszcze. Legendy o duchach, czarownicach i dawnych bogach dla poszukiwaczy dreszczyku

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Kłodzko i Kotlina Kłodzka są pełne niezwykłych miejsc, owianych legendami. Niektóre opowiadane są od wieków, inne od niedawna. Część z tych niezwykłych zakątków wiąże się z tragicznymi wydarzeniami, inne to cuda natury, jeszcze inne były świadkami dawnych, dziwacznych dziejów. Czy wiecie, gdzie stała kłodzka szubienica, czym zasłynęła wiedźma Głazucha, na czym siedzi Leśny Lud albo gdzie spotkać widmowego psa? Zapraszamy do naszego przewodnika po nawiedzonych miejscach Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej.

Spis treści

Kłodzko i jego duchy, czyli nawiedzona ziemia kłodzka

Arkady zamku w Międzylesiu
Kłodzko i Kotlina Kłodzka są pełne niesamowitych miejsc, z którymi wiążą się budzące dreszcze opowieści. Zebraliśmy dla was 10 nawiedzonych miejsc, słynących z duchów, czarownic, widziadeł, a nawet działalności pogańskich bogów, z terenu Kłodzka i całej ziemi kłodzkiej. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Stary1995, CC BY-SA 3.0, zamek w Międzylesiu, zdjęcie ilustracyjne

W Kłodzku nie brakuje miejsc, uchodzących za nawiedzone; niepokojących zakątków, z którymi wiążą się opowieści, od których dostać można gęsiej skórki. Najczęściej trudno się o nich dowiedzieć z przewodników czy turystycznych rozkładówek, a poważni miejscy przewodnicy miewają różne opinie na temat tych dziwnych historii.

Mieszkańcy miasta wiedzą jednak swoje. Nie brakuje takich, którzy chętnie opowiadają o zjawach widzianych np. w okolicy lasku przy ul. Żeromskiego, który nawiedzać ma jeździec bez głowy (choć zdania są podzielone na temat tego, czemu jeźdźcowi brakuje tej ważnej części ciała). Ulicę Kościelną, poprowadzoną podobno na terenie dawnego cmentarza, ma nawiedzać widmowy klucznik, który szuka nieistniejącej już cmentarnej bramy, by ją zamykać o zmroku.

Nawet szacowny kłodzki ratusz ma podobno swojego ducha, z gatunku biała dama, dość często występującego w naszych zabytkach, zwłaszcza pałacach i zamkach. Tutejsza biała dama wyjątkowo nawiedza siedzibę urzędu – być może chce się czegoś dowiedzieć od działającej w tym miejscu informacji turystycznej, a może po prostu podoba jej się piękna architektura budowli.

Czytaj też: Nawiedzone Zakopane: niepokojące miejsca i niesamowite opowieści z Tatr. Co przepowiedział czarownik, która dolina jest radioaktywna?

Skąd się wzięła nazwa Kłodzko?

Nawet z nazwą Kłodzka wiąże się dziwaczna opowieść o świętym drzewie, które stało kiedyś w miejscu, gdzie dziś jest kłodzki rynek. Drzewo miało być wielkie i rozłożyste, a gdy pewnego razu przewróciła je wichura, ludzie zorientowali się, że jego konary leczą choroby. Zaczęli modlić się przy drzewie i brać do domu jego kawałki, aż w końcu została z niego tylko jedna kłoda.

Od tej kłody ma się jakoby wywodzić nazwa Kłodzko, poświadczona w źródłach już w X w. Oznacza to, że święte drzewo musiało być ośrodkiem kultu pogan – być może co bardziej wrażliwe osoby wyczują jeszcze gdzieś na kłodzkim rynku tajemnicze emanacje dawnego świętego miejsca.

Czytaj też: Podkarpackie duchy i straszydła: 16 najbardziej nawiedzonych miejsc niedaleko Rzeszowa na wycieczkę z dreszczykiem

Nawiedzone miejsca i niepokojące legendy Kłodzka – 10 dziwnych opowieści

Przygotowaliśmy dla was listę niezwykłych miejsc w Kłodzku i okolicach, które wiążą się z opowieściami o duchach, czarownicach, diabłach i nazistach. Być może 10 opowieści z dreszczykiem, które znajdziecie w galerii poniżej, zainspiruje was do zorganizowania wycieczki do Kłodzka w ramach wakacji, urlopu lub długiego weekendu przed Bożym Ciałem, i zwiedzania pięknej Kotliny Kłodzkiem tropem jej mrocznych legend.

Wśród nawiedzonych miejsc w Kłodzku i Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie m.in.

  • Nazistowskie kazamaty, w których skrywać się może wielki skarb
  • Zamek, w którym czarownica zawarła pakt z diabłem
  • Pręgierz podniesiony za pomocą czarnej magii
  • Dom nawiedzany przez ofiarę morderstwa
  • Rozstaje, nawiedzane przez ducha
  • Efekty strasznego gniewu Ducha Gór
  • Opuszczone wioski jakby z innego świata

Poznaj nawiedzone miejsca w Kłodzku i Kotlinie Kłodzkiej:

To też może Cię zainteresować:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto