Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie można być za starym na harcerstwo. ZHR ma propozycję dla dorosłych o wrażliwości doktora Judyma

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
"Kursy Judymowe przeznaczone są dla osób powyżej 25 roku życia, które chcą zorganizować lub wesprzeć swoją pracą środowiska harcerskie w małych miejscowościach. Słowem kurs jest adresowany dla osób o duszy i o wrażliwości doktora Judyma" - tłumaczą organizatorzy. (Kurs Judymowy 2022)
"Kursy Judymowe przeznaczone są dla osób powyżej 25 roku życia, które chcą zorganizować lub wesprzeć swoją pracą środowiska harcerskie w małych miejscowościach. Słowem kurs jest adresowany dla osób o duszy i o wrażliwości doktora Judyma" - tłumaczą organizatorzy. (Kurs Judymowy 2022) Facebook / Kursy Judymowe ZHR
Mariusz wstąpił do harcerstwa mając dwóch nastoletnich synów. Nie żałuje i opowiada o swoich motywacjach. Jest jednym z wielu dorosłych, którzy dołączyli do ZHR mając młodzieńcze lata dawno za sobą. Propozycją dla dorosłych jest Kurs Judymowy - szkolenie dla osób powyżej 25. roku życia prowadzone od kilku lat w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, które pozwala bliżej poznać harcerski model wychowania i specyficzny styl życia. To sposób na pozyskanie nowej, doświadczonej życiowo kadry lub świadomych partnerów wspierających działania środowisk harcerskich. Wszak takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie.

Czy można być za starym na harcerstwo? Okazuje się, że nie. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zaprasza osoby mające ukończony 25. rok życia na ogólnopolski Kurs Judymowy.

Tegoroczne szkolenie będzie składało się z czterech zbiórek weekendowych (2-14 kwietnia, 10-12 maja, 7-9 czerwca, 13-15 września) i tygodniowego pobytu na obozie harcerskim (6-12 lipca). Spotkania będą zorganizowane w różnych miejscach Polski.

Organizatorzy przekonują, że kurs daje przygotowanie pomocne w założeniu od podstaw nowego środowiska harcerskiego lub wsparciu już działających drużyn.

Na Opolszczyźnie ZHR działa w powiatach:

  • kluczborskim,
  • nyskim,
  • strzeleckim,
  • prudnickim,
  • głubczyckim,
  • opolskim,
  • Opolu.

Jednak potencjał jest o wiele większy. Czy harcerstwo może sprawnie działać w małym mieście?

Owszem, może. Opolskimi przykładami mogą być m.in. Wołczyn, Zawadzkie i Głogówek – wszystkie te miejscowości mają zaledwie kilka tysięcy mieszkańców i sprawnie działające drużyny harcerskie. Jest jeden warunek – musi być drużynowy, który poprowadzi dzieci i młodzież.

- Dużą potrzebą w małych miejscowościach jest m.in. tworzenie gromad zuchowych, czyli jednostek dla dzieci z klasy 1-4 – tłumaczy hm. Monika Rewienko, komendantka Górnośląskiej Chorągwi Harcerek. Dodaje, że w jej chorągwi aktualnie trzy kobiety w wieku 30-40 lat poznają harcerstwo i przygotowują się do podjęcia służby.

Czy taki sposób rozwijania środowisk harcerskich może być skuteczny? Opolanin Mariusz Rybczyński wstąpił do harcerstwa kilka lat temu, będąc już dorosłym mężczyzną i ojcem nastoletnich synów. Dziś jest instruktorem i przybocznym w 10. Opolskiej Drużynie Wędrowników „Grupy Szturmowe”, która zrzesza chłopców w wieku powyżej 15. roku życia.

- Przychodząc do harcerstwa jako dorosły, miałem bardzo uproszczony obraz jego działania. Przyglądając się na chłodno temu z bliska, zobaczyłem, jak młodzi chłopcy - bo ich obserwowałem głównie - rozwijają w sobie cechy charakteru, które są w zaniku wśród większości ich rówieśników. Chodzi zarówno o umiejętności życia codziennego, jak i pewną upartość w dążeniu do celów osobistych. Dodatkowo jest mało organizacji młodzieżowych, które w kontrolowanym środowisku, dopuszcza młodych ludzi do działania i decydowania w ważnych sprawach. Zrozumiałem też, dlaczego działy rekrutacji korporacji bardzo lubią harcerzy i byłych harcerzy, szczególnie ze stopniami instruktorskimi – wyjaśnia pwd. Mariusz Rybczyński.

Druh Mariusz nie ukrywa, że zakładając mundur harcerski, chciał zrealizować niespełnione marzenie z lat młodości, ale też lepiej wspierać dorastające dzieci, wychowywać w wartościach, które są ważne w jego rodzinie, w tym formowanie patriotyczne i religijne.

Dorosły wstępujący do harcerstwa ma wiele atutów. Komendantka chorągwi harcerek wskazuje na różnice między młodą kadrą harcerską a dojrzałym człowiekiem dołączającym do organizacji.

- To przede wszystkim inne doświadczenie życiowe. Dorosły człowiek inaczej patrzy na pojawiające się wyzwania. Daje też rodzicom podopiecznych większe poczucie bezpieczeństwa – wskazuje hm. Monika Rewienko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.facebook.com/KursyJudymowe, pisząc na adres: [email protected] lub telefonicznie: 501 048 068.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto