Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo rozpocznie się remont sporego odcinka murów miejskich w Byczynie. Na wieży Polskiej pojawi się nawet Jan Zamoyski

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Pod koniec czerwca ma się rozpocząć remont kolejnego odcinka murów obronnych w Byczynie. W ramach prac wieża Polska, czyli Wschodnia, zostanie udostępniona turystom.
Pod koniec czerwca ma się rozpocząć remont kolejnego odcinka murów obronnych w Byczynie. W ramach prac wieża Polska, czyli Wschodnia, zostanie udostępniona turystom. Milena Zatylna
Pod koniec czerwca ma się rozpocząć największy w dotychczasowej historii Byczyny remont zabytkowych murów miejskich. Jedna z wież zostanie udostępniona turystom. Do zwiedzających ma przemawiać sam hetman Jan Zamoyski.

W kwietniu gmina Byczyna rozstrzygnęła przetarg na renowację średniowiecznego obwarowania miasta.

- Wygrała firma z Nysy, która między innymi remontowała mury w Białej. U nas ma zacząć prace w czerwcu – mówi Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. – Kwota po przetargu to 7 milionów złotych, czyli mniej niż dofinansowanie, które dostaliśmy na ten cel z pieniędzy rządowych, ale nauczeni doświadczeniem wiemy, że prace na murach są nieprzewidywalne i dobrze mieć ten bufor finansowy.

Warto przypomnieć, że Byczyna otrzymała na remont murów prawie 10 mln zł.

Prace obejmą tzw. fragment B zabytkowego obwarowania - od ulicy Wąskiej do ulicy Zamojskiego wraz basztą Piaskową i wieżą bramną Wschodnią, czyli Polską.

Wieża ta ma zostać udostępniona turystom. Będzie poświęcona słynnej bitwie pod Byczyną, do której doszło w 1588 roku, kiedy to wojska hetmana Jana Zamoyskiego starły się z armią księcia Maksymiliana Habsburga. Bitwa ta zdecydowała o losach korony polskiej i w jej efekcie królem Rzeczpospolitej został Zygmunt III Waza.

- Na wieży zostaną zastosowane bardzo nowoczesne narzędzia multimedialne. Nie będę zdradzać wszystkich niespodzianek, ale dzięki tym rozwiązaniom do turystów będzie przemawiał sam hetman wielki koronny Jan Zamoyski – zapowiada Iwona Sobania. – W ten sposób chcemy zachęcić przede wszystkim młodzież do zwiedzania i poznawania historii.

Pierwotnie planowano, że turystycznie zostanie zaadaptowana baszta Piaskowa, czyli ta, w podobno swoje obserwacje prowadziła byczyńska astronom Maria Cunitia.

- Ale wejście do tej wieży prowadziłoby przez teren prywatny, na co nie zgodzili się właściciele – tłumaczy burmistrz Byczyny.

Renowacja wspomnianego odcinka byczyńskich murów to projekt dwuletni. Ma się zakończyć jesienią przyszłego roku.

Oprócz tego gmina otrzymała 500 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury na kontynuowanie prac remontowych na tzw. odcinku A, czyli w sąsiedztwie targowiska.

- Prace chcemy zacząć od strony wyremontowanej, od wieży i sukcesywnie przesuwać się w kierunku posterunku policji, na tyle, na ile wystarczy nam pieniędzy – wyjaśnia Iwona Sobania. – Renowacji wymaga też odcinek wzdłuż fosy, bo jest on w fatalnym stanie. Jego remont pochłonąłby kolejne miliony złotych, których w budżecie nie mamy. Ponieważ jest on od mniej widocznej strony miasta, zostawiamy to sobie na koniec.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto