MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opolscy społecznicy docenieni za swoją działalność. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu. Kogo nagrodzono?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolscy społecznicy nagrodzeni na gali w Kędzierzynie-Koźlu.
Opolscy społecznicy nagrodzeni na gali w Kędzierzynie-Koźlu. UMWO
Andrzej Puławski z Zagwiździa to tegoroczny Społecznik Roku Województwa Opolskiego, zaś Tomasz Wojciech Kłoś otrzymał wyróżnienie Super Społecznika Roku. Laureatem nagrody Opolska Niezapominajka został Bank Żywności w Opolu. W Kędzierzynie Koźlu odbyła się już VII gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie”.

W regionie nie brakuje dobrych, zaangażowanych społecznie ludzi i aktywnych organizacji.

Wszyscy oni spotkali się na regionalnym dniu pozarządowca, czy gali, podczas której najlepszym wręczano statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego, Opolskiej Niezapominajki oraz wyróżnienia z zakresu ekonomii społecznej.

- To najbardziej różnorodna wśród imprez, organizowanych przez samorząd regionu, bo to tu spotykają się najbardziej aktywni z aktywnych, działający w wielu dziedzinach życia - mówi marszałek województwa Andrzej Buła. A dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO Barbara Kamińska dodaje, że kapituły konkursów mają zawsze - a tak było i w tym roku - ogromną trudność, by wyłonić tych najlepszych.

Ludzie dla ludzi

Wśród nominowanych w tym roku do tytułu społecznika roku było wiele wspaniałych osób i ciężko było spośród nich wybrać tę jedyną.

Po obradach kapituły tytuł społecznika roku 2022 otrzymał Andrzej Puławski, działacz społeczny ratujący zabytki i organizator wielu akcji na rzecz dzieci i osób pokrzywdzonych.

To także strażak ochotnik od 1976 r. i animator kultury, m.in. twórca regionalnej sali muzealnej w Zagwiździu. Mocno wzruszony po usłyszeniu laudacji podczas gali mówił, że nie miał pojęcia, że jest takim człowiekiem, o jakim właśnie usłyszał.

Marszałek przyznał także nagrodę specjalną i tytuł Super Społecznika Roku Województwa Opolskiego. Otrzymał go Tomasz Wojciech Kłoś z gminy Strzeleczki, który na co dzień angażuje się w rozwój szkolnictwa, w pozyskiwanie sponsorów, organizację imprez okolicznościowych, w remonty wielu obiektów użyteczności publicznej.

Wyróżnienia w tym konkursie otrzymały trzy osoby. To nauczycielka z Opola Justyna Kowol, która przez lata dała się poznać jako animator, organizator i realizator różnych inicjatyw edukacyjno–wychowawczych oraz Anna Król z Kluczborka, która jest pomysłodawczynią utworzenia Jadłodzielni i Książkodzielni przy targowisku miejskim, a z wolontariuszami prowadzi punkt pomocy osobom potrzebującym „Kluczbork dzieli się dobrem".

To także działająca w środowisku senioralnym gminy Turawa i regionu Maria Kula, koordynatorka i animatorka osób starszych w swojej gminie.

Aktywne organizacje społeczne

W konkursie Opolska Niezapominajka o laur tej najlepszej rywalizowało niemal 30 organizacji.

Decyzją kapituły konkursowej w tym roku ten tytuł przypadł Bankowi Żywności w Opolu, który przeciwdziała marnowaniu żywności poprzez organizowanie bezpłatnego systemu pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji żywności niesprzedanej na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców Opolszczyzny.

W 2022 r. Bank pozyskał około 2,5 tys. ton żywności dla 50 tys. mieszkańców regionu, aktywnie taż działa na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Prezes Banku Edward Ambicki podkreślał, że specyfiką jego organizacji jest współpraca z wieloma instytucjami, ale i innymi organizacjami społecznymi.

- Nie tylko pomagamy, ale musimy umieć współpracować, by skutecznie pomagać potrzebującym - dodawał.

W konkursie wyróżniono także trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Kulturalne Opole oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego.

Ekonomia społeczna dla każdego

Doroczna gala jest także okazją do uhonorowania najlepszych organizacji w regionie, działających w sektorze ekonomii społecznej.

W tym roku nagroda główna i tytuł Lidera Ekonomii Społecznej Województwa Opolskiego przypadł Klubowi Integracji Społecznej w Opolu, który na co dzień aktywizuje osoby bezrobotne i poszukujące pracy do podjęcia działań w celu zdobycia zatrudnienia.

Kapituła wyróżniła także dwie organizacje - Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM oraz Spółdzielnię Socjalną "ECO-INVEST" z Opola.

Kędzierzyńska gala była też okazją do prezentacji dorobku wielu organizacji i stowarzyszeń, które przygotowały swoje stoiska promocyjne w hali w Azotach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolscy społecznicy docenieni za swoją działalność. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu. Kogo nagrodzono? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto