MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opolska Wieś Malowana. W wioskach na Opolszczyźnie powstają barwne murale. Można na to zdobyć dotację

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Takie murale na Opolszczyźnie już powstały. Kolejne powstaną w tym roku.
Takie murale na Opolszczyźnie już powstały. Kolejne powstaną w tym roku. Odnowa Wsi Opolskie/ Bankfoto Jarosław Małkowski
Urząd Marszałkowski w Opolu ogłosił dwa konkursy w ramach projektu Opolska Wieś Przyszłości. Jeden konkurs ma nazwę Wieś Malowana, a drugi Wieś Dzieciom. Dzięki tej inicjatywie na całej Opolszczyźnie powstają piękne murale. Zobacz, jak możesz zdobyć dotację na barwny mural, który upiększy miejscowość, w której mieszkasz.

W zeszłym roku dzięki konkursowi Wieś Malowana w 15 miejscowościach (nie tylko wioskach, ale i w małych miasteczkach jak w Byczynie) powstały 23 artystyczne murale. Warunek był jeden: malowidła ścienne mają nawiązywać do dziedzictwa historycznego, przyrodniczego czy kulturalnego opolskich wsi.

- Organizacjom pozarządowym dziękujemy za zaangażowanie i niesamowitą kreatywność. Mamy nadzieję, że murale będą rozsławiać wasze miejscowości w całej Polsce - mówił Marcin Oszańca, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Opolu. - Ideą Wsi malowanej jest podkreślenie walorów danej miejscowości. Pokazanie tego, co ją wyróżnia. To jeden z elementów budowania tzw. wsi tematycznych.

W tym roku zarząd województwa opolskiego ogłosił nowe dwa otwarte konkursy ofert z cyklu Opolska Wieś Przyszłości.

- W ramach konkursu Wieś Malowana można wymalować równie piękne arcydzieła na budynkach m.in. użyteczności publicznej, jak zrobiły to organizacje w roku poprzednim - wyjaśnia Marcin Oszańca. - W ramach drugiego konkursu Wieś Dzieciom można edukować młodsze pokolenie z tradycji, kultury, przyrody czy wiedzy o Europie, które kiedyś będzie dbało o swoje małe ojczyzny. W ramach tego konkursu można będzie zorganizować np. półkolonie dla dzieci.

Wystarczy mieć pomysł, aby stworzyć w swojej miejscowości atrakcję turystyczną w postaci imponującego muralu. Tak zrobili w Byczynie, gdzie na ogromnym malowidle ściennym upamiętnili wybitną XVII-wieczną byczyńską astronomkę Marię Cunitz, nazywaną Kopernikiem w spódnicy.

Maria Cunitz (1610-1664) jest autorką astronomicznego dzieła „Urania propitia”. Upowszechniła w nim odkryte przez Johannesa Keplera prawa ruchu planet. Poprawiła przy tym sporządzone przez niego tzw. tablice rudolfińskie.

- Nasz mural powstawał dwa lata. Na początek nie mieliśmy pieniędzy nawet na projekt. Projekt za darmo zrobiła nam Iwona Kubarska, która również namalowała mural, kiedy udało nam się zdobyć dotację na stworzenie tego dzieła - mówi Anna Jurczyk, prezes byczyńskiego Stowarzyszenia Animacji Lokalnej Arkona.

Na muralu Maria Cunitz jest młodą, piękną kobietą, której oczy zasłonięte są nowoczesnymi astronomicznymi przyrządami do obserwacji nieba. Zaprojektowany został tak, żeby łatwo było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia ze śląską astronomką.

Takie murale na Opolszczyźnie już powstały. Kolejne powstaną w tym roku.
Takie murale na Opolszczyźnie już powstały. Kolejne powstaną w tym roku. Odnowa Wsi Opolskie/ Bankfoto Jarosław Małkowski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto