Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przerażająca pustka w miejscu, które kiedyś tętniło życiem. Tak wygląda wieś widmo na północy Opolszczyzny

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Opuszczona szkoła w Kamieńcu, śródleśnej osadzie koło Szumiradu
Opuszczona szkoła w Kamieńcu, śródleśnej osadzie koło Szumiradu Mirosław Dragon
Kiedyś była tutaj nawet huta. W Kamieńcu mieszkało wówczas 300 mieszkańców. Dzisiaj jest to rezerwat przyrody, który wygląda tak, jakby ktoś opuścił to miejsce w pośpiechu. Można poczuć dreszczyk emocji, kiedy widzi się opuszczoną szkołę z porzuconymi książkami. Sami zresztą to zobaczcie.

W XVIII wieku Kamieniec liczył 300 mieszkańców. Położony przy trasie Olesno - Opole, znajdował się blisko bogatych złóż rudy żelaza. W 1728 roku otwarto tu zakłady hutnicze: najpierw w Kamieńcu, a po roku w Szumiradzie. Piece te w kolejnych latach były rozbudowane i modernizowane.

Do Szumiradu należały również śródleśne przysiółki:

  • Kamieniec
  • Radomil
  • Ryczek
  • Chałupki
  • Sobisz.

W Szumiradzie zostały wybudowane trzy wielkie piece hutnicze oraz kuźnia, w Ryczku stanął piec do uszlachetniania żelaza tzw. Frischfeuer, w Radomilu powstała walcownia, a w Kamieńcu piec do wypalania rudy oraz cegielnia.

W 1795 roku w Kamieńcu wybudowano ogromny piec w miejsce starego. Rudę żelaza dowożono z północnych części powiatu oleskiego.

Już w XIX wieku w Kamieńcu wybudowano dwa duże familoki dla hutników. Jeden z nich niedawno został rozebrany przez Nadleśnictwo Olesno, ponieważ grozi zawaleniem. Przez Szumirad i Kamieniec codziennie przejeżdżały dziesiątki konnych zaprzęgów: z pocztą, z rudą żelaza, z przetopionym żelazem.

Rozwój Katowic i Tarnowskich gór oznaczał jednak koniec hutnictwa w Kamieńcu i Szumiradzie.

Jednak jeszcze w XX wieku w Kamieńcu działała szkoła, a w Szumiradzie oprócz szkoły także duży ośrodek wczasowy.

Dzisiaj w Szumiradzie mieszka nieco ponad 150 osób, a w Kamieńcu... nikt. W śródleśnej osadzie stoi wprawdzie pięć domów, ale właściciele przyjeżdżają tutaj tylko na weekendy i wakacje.

Ostatni familok został niedawno wyburzony przez Nadleśnictwo Olesno, ponieważ groził zawaleniem. Na naszych zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądał ten familok przed wyburzeniem.

Niesamowite wrażenie robi opuszczona szkoła widmo w środku lasu w Kamieńcu

W środku w budynku dawnej szkoły są książki, meble, notatki, naczynia. Wszystko pokryte grubą warstwą kurzu. Budynek szkoły jest otwarty, są w nim także nowsze pamiątki: butelki po alkoholu czy resztki jedzenia.

- Dawna szkoła jest własnością prywatną - zaznacza Daniel Gagat, wójt gminy Lasowice Wielkie. - Zgłaszaliśmy właścicielom oraz dzielnicowego, że do środka wchodzą obce osoby, nocują tam.

Opuszczona szkoła w Kamieńcu, śródleśnej osadzie koło Szumiradu
Opuszczona szkoła w Kamieńcu, śródleśnej osadzie koło Szumiradu Mirosław Dragon

Z dawnej tętniącej przemysłowym życiem wioski Kamienic stał się opustoszałą śródleśną osadą, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Dzisiaj Kamieniec staje się perełką turystyczną dla miłośników zielonej turystyki.

- Jest tam rezerwat przyrody Kamieniec, obok w Szumiradzie jest rezerwat Smolnik - mówi wójt Daniel Gagat. - We współpracy z Nadleśnictwem Olesno i LGD Doliną Stobrawy ma powstać wiata dla turystów oraz ścieżki edukacyjne.

Ponad 60 procent terenu gminy Lasowice Wielkie zajmują lasy, w większości objęte granicami obszaru chronionego krajobrazu Lasów Stobrawsko-Turawskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto