Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina Ulmów oczami opolskich uczniów. Zobacz wystawę prac młodzieży. Zbliża się beatyfikacja Józefa, Wiktorii i ich dzieci

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Wystawę prac opolskich uczniów "Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat" otwarto we wtorek (5 września) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu
Wystawę prac opolskich uczniów "Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat" otwarto we wtorek (5 września) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu Marcin Żukowski
„Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat” to tytuł wystawy prac plastycznych opolskich uczniów, która nawiązuje do zbliżającej się beatyfikacją rodziny Ulmów. Prace prezentowane są w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci z Markowej na Podkarpaciu zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Zginęli z powodu ukrywania Żydów. Dzień ich śmierci został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W najbliższą niedzielę (10 września) Ulmowie zostaną wyniesieni na ołtarze. Beatyfikacja będzie w Markowej.

Inicjatorem wystawy w Opolu jest Opolskie Kuratorium Oświaty w Opolu.

- To wystawa prac inspirowana rodziną Ulmów, ale pokazująca również losy innych sprawiedliwych Polaków. Traktuje o potrzebie wrażliwości na drugiego człowieka – tłumaczy Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Propozycję skierowano do opolskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Byliśmy ciekawi, jak ta historia jest odbierana przez młodych ludzi, jak oni podejdą do tego tematu - mówi kurator Michał Siek. - Niektóre prace są na naprawdę wysokim poziomie. Można powiedzieć, że w pewnym sensie zaskakują pod kątem sposobu postrzegania dokonania Ulmów, ale też ogólnego zaangażowania narodu polskiego w pomoc potrzebującym.

Na zaproszenie opolskiego kuratorium odpowiedziało kilkudziesięciu młodych Opolan. Jedną z prac opowiadających o Ulmach wykonała Liwia Kowalska, uczennica klasy 8 w PSP nr 14 w Opolu.

- To jest przerażające, co się stało z nimi stało. Józef Ulma i jego rodzina chcieli tylko pomóc. Nie chcieli niczego złego, a niestety zostali rozstrzelani przez Niemców - mówi Liwia Kowalska. - Trzeba opowiadać tę historię, aby młodzi ludzie zrozumieli, że trzeba pomagać i być sprawiedliwym bez względu na wszystko.

Opolski kurator oświaty przyznaje, że celem tego działania jest uwrażliwianie młodego pokolenia, wskazanie zachowań godnych naśladowania.

- Te postawy we współczesnym świecie często są pokazywane w jakimś sensie w świetle negatywnym. Nie są popularne, więc tym bardziej trzeba pokazywać, że warto być odważnym, wrażliwym i pomocnym niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy – tłumaczy Michał Siek.

Wystawa będzie dostępna na parterze Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego do piątku (8 września).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto