Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w nadleśnictwie Kluczbork. Zwierzę ostatnio widziane na Opolszczyźnie 100 lat temu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Koszatka. Ma od 8 do 10 cm długości i drugie tyle z ogonem. Waży 15-40 g. Ubarwiona jest na rudo lub popielato na grzbiecie i biało na brzuchu. Charakterystyczne, że ciemny kolor odcięty jest linią wzdłuż całego ciała. Ma ciemne obwódki wokół oczu i puszysty ogon.
Koszatka. Ma od 8 do 10 cm długości i drugie tyle z ogonem. Waży 15-40 g. Ubarwiona jest na rudo lub popielato na grzbiecie i biało na brzuchu. Charakterystyczne, że ciemny kolor odcięty jest linią wzdłuż całego ciała. Ma ciemne obwódki wokół oczu i puszysty ogon. By I, Dodoni, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Poszukiwanie małych gryzoni należących do popielicowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym doprowadziło do wykrycia koszatki w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork.

Instytut Biologii UO jest na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym - informuje nas dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego. - Zakończyliśmy także tygodniowy studencki obóz w Parku, podczas którego każdego dnia wraz ze studentami biologii przeszukiwaliśmy lasy oraz prowadziliśmy odłowy w pułapki żywołowne.

Dotychczas biolodzy (dr Grzegorz Hebda i mgr Magdalena Cielaniak) wykryli popielicę – chroniony gatunek, z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – aż na kilkunastu stanowiskach w Stobrawskim Parku. - Jest to - jak wyjaśnia dr Hebda - największy z pilchów, uwielbiający owoce buka i innych drzew liściastych, stąd stanowiska rozmieszczone są głównie w lasach bukowych i bukowo-grabowych.

Jednak prawdziwą sensacją przyrodniczą było wykrycie koszatki w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork.

- Ten gatunek jest bardzo rzadki w Polsce, występujący jedynie w puszczach północno-wschodniej Polski oraz w dobrze zachowanych lasach Sudetów i Karpat - kontynuuje dr Hebda.

"Gatunek ten zasiedla dojrzałe lasy liściaste i mieszane o zróżnicowanym składzie gatunkowym i piętrowym, obfitością dziennych schronień, jakimi są naturalne dziuple, stąd szanse odnalezienia jej stanowisk w silnie przekształconych lasach gospodarczych są minimalne" - napisał nam opolski biolog.

Sensacyjność odkrycia polega na tym, że ostatnie stwierdzenie koszatki w naszym województwie było około 100 lat temu! Kiedy przed rozpoczęciem inwentaryzacji rozmawialiśmy z dr. Hebdą, mówił o 50 latach. Dziś wyjaśnia, że w wykazane w Polskiej Czerwonej Księdze stanowisko koszatki na naszym terenie zostało opisane jako potwierdzone w latach 1901 - 1975, a więc najwcześniej było to niespełna 50 lat temu.

Tymczasem w trakcie prowadzenia inwentaryzacji opolski biolog pozyskał informacje od krakowskiego naukowca, że opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w. W ten sposób data naukowego stwierdzenia koszatki na naszym terenie dłużyła się niemal dwukrotnie.

Popielicowate są objęte ochroną gatunkową. Znaleźć je można na czerwonych listach gatunków zagrożonych wyginięciem, a popielicę i koszatkę - w krajowej czerwonej księdze.

Prace badawcze w Stobrawskim Parku Krajobrazowym potrwają do października. Naukowcy liczą na okrycie jeszcze niejednego stanowiska popielicy a może i koszatki. - Często bywałem pytany o sztandarowe zwierzęta Opolszczyzny. Po tych badaniach bez wahania odpowiedziałbym, że herbowym zwierzęciem stobrawskiego parku jest popielica - podsumowuje dr Hebda.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto