Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tych pań lepiej nie zaczepiać. W Kluczborku trwa kurs samoobrony dla kobiet. Uczą się chwytów, prawa i pierwszej pomocy

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Kluczborku odbywa się kolejna, dziesiąta już edycja projektu "Bezpieczna kobieta". Bierze w niej udział 25 pań.
W Kluczborku odbywa się kolejna, dziesiąta już edycja projektu "Bezpieczna kobieta". Bierze w niej udział 25 pań. Milena Zatylna
W sobotę 24 lutego w Kluczborku 25 pań rozpoczęło kurs samoobrony w ramach 10. edycji projektu „Bezpieczna kobieta”. Uczestniczki uczą się na nim jak reagować w przypadku kradzieży, napadu czy pobicia.

Zajęcia odbywają się w sali gimnastycznej Zespołu Szkól Ogólnokształcących. Prowadzą je profesjonaliści, instruktorzy z kluczborskiej sekcji Aikido: Waldemar Sochacki (obecnie 4. dan Aikikai Aikido), Jarosław Misiewicz (5. dan Aikikai Aikido) oraz Jerzy Sterczewski (1. dan Ju-jutsu).

- To jubileuszowa edycja naszego kursu, cieszymy się, że możemy ten pomysł kontynuować tyle lat – mówi pomysłodawca i główny organizator Waldemar Sochacki. - Co roku panie dzwonią, pytają, czy kurs będzie, a kiedy ogłaszamy nabór, lista zapełnia się w mig.

Tegoroczny również zakończył się ekspresowo.

- Nasz kurs się różni od tych, które obserwuję w mediach. Nie uczymy typowej samoobrony, walki, bo się nie da w miesiąc tego nauczyć. Uczymy czegoś innego, a mianowicie poczucia pewności siebie – tłumaczy Waldemar Sochacki. – Owszem, pokazujemy podstawowe techniki, na przykład jak się można uwolnić z różnych chwytów. Ale raczej idziemy w kierunku tego, czego unikać, jak się zachowywać w konkretnych przypadkach, jak obserwować otoczenie, żeby nie dopuścić do sytuacji niebezpiecznych.

Kurs zahacza też o kwestię prawne i medyczne. Policjanci uczą w jego trakcie, czym jest obrona konieczna, co wolno, czego nie, aby nie przekroczyć jej granic. Natomiast strażacy przybliżają podstawowe zagadnienia z pierwszej pomocy.

Uczestniczki oczekują przede wszystkim tego, że po zakończeniu kursu będą czuć się pewniej.

- Chodzę na piechotę do pracy o różnych porach. Niejednokrotnie musiałam zmieniać drogę, bo na tej standardowej, krótszej, dochodziło do sytuacji niebezpiecznych i strach było przejść. Musiałam nadkładać drogi, bo się bałam – mówi pani Anna. – Jestem tu, bo chcę wiedzieć, jak powinnam się zachować, co mogę zrobić, gdyby mnie ktoś zaatakował, żeby się obronić. Myślę, że po kursie będę czuła się bezpieczniej.

Zajęcia organizowane są przez sekcję Aikido, Komendę Powiatową Policji, Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski oraz Straż Pożarną w Kluczborku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto