MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Kluczborku powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów. Są pieniądze na ten cel

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W tym roku gmina Kluczbork rozpocznie modernizację budynku przy ulicy Ligonia. W pierwszym etapie ma w nim powstać dom dziennego pobytu dla osób starszych.
W tym roku gmina Kluczbork rozpocznie modernizację budynku przy ulicy Ligonia. W pierwszym etapie ma w nim powstać dom dziennego pobytu dla osób starszych. Wizualizacja Urząd Miejski w Kluczborku
Gmina Kluczbork otrzymała 3,9 mln zł dotacji z funduszy unijnych na utworzenie domu dziennego pobytu dla osób starszych przy ul. Ligonia. Placówka ma być gotowa już w przyszłym roku.

W 2022 roku gmina kupiła od Orange budynek przy ul. Ligonia w Kluczborku, w którym niegdyś mieściła się Telekomunikacja.
Ma on około 3000 m2 powierzchni i leży na 40-arowej działce. Kosztował 2,2 mln zł.

- Obiekt położony jest w świetnym miejscu, na osiedlu Północ. Lokalizacja wraz z jego gabarytami stwarza olbrzymi potencjał na zagospodarowanie – mówi burmistrz Jarosław Kielar.

Samorząd od początku planował, że budynek będzie stanowił centrum społeczne gminy. Będą się w nim mieścić instytucje służące osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym i potrzebującym.

- Na razie mamy w planie remont skrzydła zachodniego i północnego. Na pierwszym piętrze powstanie bowiem dom dziennego pobytu dla osób starszych – informuje Jarosław Kielar. – W Kluczborku nie ma takiej placówki, a jest olbrzymie zapotrzebowanie. Mamy coraz więcej osób w podeszłym wieku, bo społeczeństwo się starzeje. Nie wszyscy seniorzy są samodzielni. Ich biskim często ciężko jest godzić pracę z opieką. To miejsce ma im dać taką możliwość.

Projekt domu jest już gotowy. Prace rozpoczną się po podpisaniu umowy dotacyjnej. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 4,5 mln zł. Sfinansowany zostanie z dotacji (3,9 mln) oraz pieniędzy gminnych.

W połowie przyszłego roku placówka ma ruszyć z działalnością. Na początku przyjmie 50 osób, docelowo nawet 90.

Dom dziennego pobytu będzie podlegać pod Ośrodek Pomocy Społecznej. Placówka będzie oferować szeroki wachlarz zajęć ruchowych, edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych

- Budynek zostanie wyposażony w windę, aby zapewnić dostępność dla osób o szczególnych potrzebach, a po kompleksowym remoncie powstaną nowoczesne pomieszczenia do aktywnego spędzania czasu, terapii indywidualnej i relaksu – wyjaśnia Jarosław Kielar.

Gmina ma już pomysł na zagospodarowanie pozostałej części obiektu. Powstanie tam też kuchnia społeczna i ośrodek dla osób z alzheimerem i chorobami pokrewnymi, który podlegałby pod Środowiskowy Dom Samopomocy.

- W budynku pozostaną apteka, gabinet stomatologiczny i poczta – zaznacza burmistrz. – Wiele osób o to pyta, więc zapewniam, że te instytucje nadal będą mogły prowadzić tam swoją działalność.

Naprzeciwko budynku, w miejscu, w którym znajdowały się garaże, gmina planuje budowę dużego parkingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kluczborku powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów. Są pieniądze na ten cel - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto