MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z najnowocześniejszych szpitali w Opolskiem sprzedany. Co tam teraz będzie?

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Szpital Vital Medic rozpoczął działalność w Kluczborku w 2016 roku po wielu latach starań. Powstał głównie z myślą o uruchomieniu oddziału neurochirurgicznego i OIOM-u w oparciu o kontrakt z NFZ.
Szpital Vital Medic rozpoczął działalność w Kluczborku w 2016 roku po wielu latach starań. Powstał głównie z myślą o uruchomieniu oddziału neurochirurgicznego i OIOM-u w oparciu o kontrakt z NFZ. Materiały własne Vital Medic
Kluczborski szpital Vital Medic zmienił właściciela. Kupiła do Grupa Scanmed, która ma placówki medyczne w całej Polsce.

Szpital Vital Medic rozpoczął działalność w Kluczborku w 2016 roku po wielu latach starań.

W otwarciu prywatnej placówki brali udział m.in.: ówczesna wicewojewoda Violetta Porowska, były minister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy i starosta Piotr Pośpiech.

Szpital powstał głównie z myślą o uruchomieniu oddziału neurochirurgicznego i OIOM-u w oparciu o kontrakt z NFZ.
Jego budowa i wyposażenie kosztowały kilkadziesiąt milionów złotych. Były to głównie pieniądze z Unii Europejskiej.

Vital Medic nazywano placówką na miarę XXI wieku.

- To najnowocześniejsze centrum neurochirurgiczne w Polsce i jedno z najnowocześniejszych na świecie. Jeżdżę dużo po świecie, supernowoczesny jest też szpital w Phoenix w USA, ale ma już parę lat, więc jest nadgryziony zębem czasu – mówił wówczas nto doktor Dariusz Łątka, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurochirurgii i ordynator neurochirurgii w Wojewódzkim Centrum Medycznym.

Władze spółki, którym przewodził prezes Piotr Duch, nie ukrywały wysokich aspiracji i rozpoczęły z czasem rozbudowę o Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie, które miało był ważnym ośrodkiem naukowym i badawczym nie tylko na skalę Polski. Niestety, nie zostało ono dokończone.

Vital Medic nie dostał upragnionego kontraktu na neurochirurgię, chociaż NFZ ogłosił dodatkowy konkurs w województwie opolskim (placówka przegrała ze szpitalem na Wodociągowej).

Natomiast OIOM został uruchomiony tylko czasowo w trakcie pandemii koronawirusa, kiedy każde łóżko na intensywnej terapii było na wagę złota.

Nawarstwiające się problemy finansowe spowodowały, że we wrześniu 2022 roku sąd ogłosił upadłość Vital Medic. Jak informował syndyk, spółka była zadłużona na ponad 40 mln złotych i miała zobowiązania wobec 80 wierzycieli.

W kwietniu tego roku lecznica została sprzedana w przetargu, w którym cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 18 mln zł. Kupiła ją Grupa Scanmed, która po sąsiedzku, w szpitalu powiatowym, prowadzi Centrum Kardiologii.

- Przejęcie Vital Medic to niezwykle ważny krok, który pozwoli nam rozszerzyć ofertę i zapewnić jeszcze lepszą, kompleksową opiekę medyczną pacjentom. Dzięki dostępnym zasobom Vital Medic, obejmującym trzy sale operacyjne, dobrą bazę łóżkową oraz sprzęt diagnostyczny, będziemy w stanie zaoferować szersze portfolio usług – informuje Andrzej Podlipski, prezes Grupy Scanmed.

Vital Medic oferuje kompleksową opiekę medyczną, która obejmuje: okulistykę, neurologię, neurochirurgię, chirurgię ogólną, mikrochirurgię ręki oraz chirurgię dziecięcą.

W większości placówka wykonuje zabiegi komercyjne, ale prowadzi np. poradnię POZ i rehabilitację w oparciu o kontrakt z NFZ-em.

- W przyszłości będziemy chcieli rozszerzać współpracę z NFZ w zakresie realizacji kolejnych programów. To są rozmowy, które dopiero będziemy chcieli rozpocząć. Na tę chwilę będziemy działać na podstawie bieżącego kontraktowania, które mamy zamiar przejąć – tłumaczy Emilia Marczak, kierowniczka działu marketingu w Grupie Scanmed.

Grupa Scanmed jest jednym z liderów rynku ochrony zdrowia, działającym na nim od 1999 r. W skład Grupy wchodzi 6 szpitali (w tym 3 wieloprofilowe), 13 centrów kardiologicznych oraz centra medyczne zlokalizowane w miastach na terenie całego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeden z najnowocześniejszych szpitali w Opolskiem sprzedany. Co tam teraz będzie? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto