MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przedostatnia sesja sejmiku województwa. Duże pieniądze dla samorządów, honory dla profesora Niciei

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Radni spotkali się na przedostatniej sesji
Radni spotkali się na przedostatniej sesji UMWO
Przyznanie profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego i kolejne pieniądze dla opolskich samorządów – były głównymi tematami przedostatniej sesji sejmiku.

Sesję rozpoczął marszałek Andrzej Buła, który wręczył dwie Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

  • Jedna trafiła do Joanny Więcek-Mika, która od 40 lat jest terapeutką psychologiczną, pracuje w Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, od 10 lat pracuje także jako konsultant wojewódzki ds. psychiatrii klinicznej i wykładowca akademicki.
  • Drugą dostał Lesław Świerczek, który od ponad 30 lat działa w Nyskim Towarzystwie Gimnastycznym, a jego zawodnicy zdobywali dziesiątki medali mistrzostw Polski i wielokrotnie kwalifikowali się do kadry narodowej.

Tuż po tych uroczystych chwilach radni podjęli uchwałę o przyznaniu profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Z takim wnioskiem w tej sprawie wystąpił marszałek Andrzej Buła. Nie bez znaczenia jest także czas, w którym prof. Nicieja zostanie uhonorowany jednym z najważniejszych odznaczeń w regionie. W tym roku wydany zostanie 20. tomu „Kresowej Atlantydy” jego autorstwa profesora, a uniwersytet, którym przez wiele lat kierował obchodzić będzie 30-lecie.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie, a uhonorowanie profesora zaplanowano na ostatnią sesję w tej kadencji, która odbędzie się 19 marca.

Opolskie Centrum Rehabilitacji coraz nowocześniejsze

W czasie sesji radni wysłuchali także informacji o funkcjonowaniu Opolskiego Centrum Rehabilitacji. Przypomnijmy, że w tym miesiącu w Korfantowie został otwarty nowy pawilon szpitalny z pokojami dla pacjentów, gabinetami lekarskimi, salami rehabilitacji oraz zapleczem sanitarnym.

Dyrektor szpitala ds. medycznych Jarosław Szyszka mówił m.in. o projekcie unijnym, w ramach którego powstał nowy pawilon, o zakupionym niedawno robocie do endoprotez kolanowych czy wprowadzeniu robotów do rehabilitacji. Ale to nie koniec inwestycji. Wśród planów są m.in. remonty kolejnych sal chorych, rozbudowa i przebudowa budynku hotelowego, utworzenie w zamku Centrum Leczniczo – Edukacyjnego i termomodernizacja pawilonu. Podczas sesji marszałek z zarządem i radni podziękowali kończącej pracę w szpitalu dotychczasowej dyrektor ds. ekonomicznych Jolancie Rupniewskiej.

Pomoc dla samorządów
W czasie ostatniej sesji radni podjęli także uchwały ws. udzielenia pomocy finansowej z budżetu województwa kilku samorządom lokalnym. Dzięki wsparciu samorządu województwa:

  • gmina Łambinowice otrzyma 400.000 zł na dofinansowanie budowy żłobka,
  • w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głogówku przebudowana zostanie winda, którą kwotą 400.000 zł
  • Krapkowice mogą liczyć na 600.000 zł na modernizację sali widowiskowej Krapkowickiego Domu Kultury, która obejmie wymianę siedzisk w sali kinowej z wydzieleniem części dla osób niepełnosprawnych
  • Niemodlin otrzyma 500.000 zł na przebudowę drogi w Wydrowicach, która prowadzi m.in. do miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.

Radni przekazali także Miastu Opole 180.000 zł w ramach programu SUPER ZEBRA, na modernizację przejść dla pieszych przy ul. Prószkowskiej i przy ul. Oświęcimskiej w Opolu.

Ostatnia sesja Sejmiku Województwa Opolskiego odbędzie się 19 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedostatnia sesja sejmiku województwa. Duże pieniądze dla samorządów, honory dla profesora Niciei - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto