Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie powiatu oleskiego. Jak Lasowice Wielkie chciały się przyłączyć do Olesna

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na tym zdjęciu są wszyscy dotychczasowi starostowie i wicestarostowie olescy. Od lewej: Kryspin Nowak (1999-2006), Stanisław Belka (2006 do dzisiaj). Od prawej: Roland Fabianek (od 2014), Jan Kus (1999-2014).
Na tym zdjęciu są wszyscy dotychczasowi starostowie i wicestarostowie olescy. Od lewej: Kryspin Nowak (1999-2006), Stanisław Belka (2006 do dzisiaj). Od prawej: Roland Fabianek (od 2014), Jan Kus (1999-2014). Starostwo Olesno
Dzisiejszy powiat oleski mocno różni się terytorialnie od kształtu historycznego powiatu. Podczas reformy administracyjnej w 1999 r. odłączono związaną od wieków z Olesnem gminę, za to przyłączono dwie gminy spoza geograficznego Śląska.

25 lat temu, 23 listopada 1998 r., pierwszy starosta oleski Jan Kus odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie akt poświadczający utworzenie z dniem 1 stycznia 1999 r. Powiatu Oleskiego.

- W 2024 roku obchodzić będziemy jubileusz 25-lecia powiatu oleskiego. Inauguracja obchodów nastąpi 9 stycznia 2024 r. podczas gali Róż Powiatu Oleskiego - zapowiada obecny starosta Roland Fabianek.

Jak tworzono nowy kształt powiatu oleskiego

Wieloletni starosta oleski Jan Kus (rządził w latach 1999-2014) miał w swoich dokumentach pismo oleskich samorządowców z 1998 roku do ówczesnego marszałka sejmu Macieja Płażyńskiego.

Pismo zostało zredagowane 26 lutego 1998 roku. W tym dniu w urzędzie w Oleśnie. zebrali się włodarze 8 gmin, którzy wyrazili na piśmie „zdecydowaną wolę przynależności do województwa opolskiego" i do powiatu oleskiego, złożonego z ośmiu gmin :

  • Olesno jako przyszła siedziba powiatu (podpis złożył ówczesny burmistrz Jan Dzierżon)
  • Dobrodzień (burmistrz Zygfryd Seget)
  • Gorzów Śląski (burmistrz Roman Początek)
  • Lasowice Wielkie (wójt Eugeniusz Grzesik)
  • Praszka (burmistrz Jerzy Ryglewski)
  • Radłów (sekretarz gminy Grażyna Pilśniak)
  • Rudniki Wieluńskie (wójt Andrzej Pyziak)
  • Zębowice (wójt Jan Beck)

Gminy Praszka i Rudniki zaznaczyły, że chcą przyłączyć się do Opolszczyzny tylko w przypadku likwidacji województwa częstochowskiego.

- Powiat oleski w takim kształcie miałby powierzchnię 1015 kilometrów kwadratowych i miałby 81 tysięcy mieszkańców - mówił Jan Kus.

Gminę Lasowice Wielkie przyłączono jednak ostatecznie do powiatu kluczborskiego.

- Przez wiele lat jako starosta otrzymywałem pytania, dlaczego nie chcieliśmy gminy Lasowice Wielkie w naszym powiecie - wspominał Jan Kus.

Kiedy na stronie internetowej oleskiego starostwa wprowadzono rubrykę „Starosta odpowiada", pierwsze pytaniem internautów brzmiało:
„Dlaczego powiat oleski odcina się od Lasowic - gminy, która była związana z Olesnem przez tyle stuleci i tak na dobrą sprawę i dzisiaj niejednokrotnie jej bliżej do Olesna, niż do Kluczborka?"

Odpowiedź starosty Jana Kusa:

- Powiat oleski nigdy nie odcinał się od gminy Lasowice, nawet wtedy kiedy byliśmy w różnych województwach. Mieszkańcy tej gminy zawsze mieli możliwość korzystania i korzystali z opieki służby zdrowia w oleskim szpitalu. Przy tworzeniu powiatu oleskiego osobiście uczestniczyłem w posiedzeniach zarządu i sesjach rady gminy w Lasowicach. Rozmawiałem również z mieszkańcami oraz z Panem Wójtem, czego efektem jest uchwała rady gminy ze stycznia 1998 roku, w której gmina Lasowice chce należeć do powiatu oleskiego pod warunkiem, że powiat wróci do województwa opolskiego.
Władze wyższego szczebla - wojewódzkie i centralne - zadecydowały jednak inaczej.

W styczniu 1998 roku radni gminy Lasowice Wielkie podjęli uchwałę o chęci przyłączenia się do powiatu oleskiego.
- To nie my, lecz władze wojewódzkie i centralne zadecydowały jednak inaczej - podkreślał starosta Jan Kus.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 25-lecie powiatu oleskiego. Jak Lasowice Wielkie chciały się przyłączyć do Olesna - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto