Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Wyrwa to pierwsza strażaczka w komendzie w Kluczborku, która służy w podziale bojowym. Za nią pierwsze akcje strażackie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Mł. asp. Aleksandra Wyrwa służy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Kluczborku.
Mł. asp. Aleksandra Wyrwa służy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Kluczborku. PSP Kluczbork
Kobiet w straży pożarnej pracuje wiele, ale zazwyczaj w pracy administracyjnej za biurkiem. Mł. asp. Aleksandra Wyrwa jest pierwszą strażaczką w kluczborskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, która z mężczyznami jeździ do akcji.

Środa (6 września) była pierwszym dniem służby młodszej aspirant Aleksandry Wyrwy w podziale bojowym w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Kluczborku.

Bilans pierwszego dnia służby w zawodowej straży to dwie akcje: usuwanie gniazda szerszeni w budynku warsztatów szkolnych w Kluczborku i wyjazd do fałszywego alarmu (zgłoszonego w dobrej wierze) do mieszkania na ulicy Podwale.

20-letnia strażaczka nie miała żadnej taryfy ulgowej. Na koszu strażackim wjechała na dach budynku szkolnego, żeby usunąć gniazdo wielkich szerszeni.

- Nie wyobrażam sobie innej pracy, niż służba zawodowego strażaka. Marzyłam od tym od dobrych 17 lat - śmieje się Aleksandra Wyrwa, która teraz ma 20 lat.

Ola Wyrwa została strażaczką ochotniczką w wieku 3 lat

Kiedy miała 3 lata, po raz pierwszy włożyła mundur strażacki. Był to mundur OSP Chudoba. Wtedy jeszcze nie jeździła do akcji, ale za to tańczyła w dziecięcym zespole strażackich czirliderek!

Kiedy skończyła 12 lat, zaczęła startować w zawodach strażackich w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Zajęła też wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i została finalistką etapu centralnego.

W czerwcu ukończyła Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie i teraz w stopniu młodszego aspiranta rozpoczęła służbę jako zawodowy strażak, czy raczej strażaczka.

- Do tej pory w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku kobiety realizowały się w funkcjach zarządczych i administracyjnych a od dziś realizują się też podczas bezpośrednich działań. Idą zmiany! - komentuje mł. kpt. Karol Grzyb, naczelnik wydziału operacyjnego w kluczborskiej straży pożarnej.

Aleksandra Wyrwa do akcji jeździ już od dwóch lat. Dotychczas jako ochotniczka

- Bardzo chciałam być właśnie na podziale bojowym. W mojej jednostce OSP Chudoba do akcji jeżdżę już od 2021 roku, czyli odkąd skończyłam 18 lat - mówi Aleksandra Wyrwa.

20-latka z Chudoby do zawodowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej trafiła po ukończeniu szkoły aspirantów w Częstochowie, gdzie przez 2 lata nauki poznawała strażacki fach. Po zdaniu egzaminów końcowych jako miejsce swojego dalszego rozwoju i realizacji strażackich marzeń wybrała właśnie powiat kluczborski, którego jest mieszkanką od urodzenia.

Można śmiało powiedzieć, że fach strażaka był jej pisany od urodzenia, skoro jej tata Marek Wyrwa jest prezesem OSP Chudoba, a mama Grażyna sekretarzem zarządu gminnego OSP w gminie Lasowice Wielkie.

- Młodsza aspirant Aleksandra Wyrwa od wielu lat związana jest także z ochotniczym pożarnictwem. Już jako członkini Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Chudobie rywalizowała w zawodach w sporcie pożarniczym, reprezentując barwy OSP Chudoba, jak i powiatu kluczborskiego na zawodach wojewódzkich - podkreśla mł. kpt. Karol Grzyb. - Właśnie z tego powodu bardzo się cieszymy, że mogliśmy przyjąć do grona funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej tak zaangażowaną dziewczynę, której marzeniem było zostać strażakiem. Gratulujemy i witamy na pokładzie. Życzymy tyle powrotówm co wyjazdów do akcji!

Aleksandra Wyrwa od lat jest druhną OSP Chudoba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aleksandra Wyrwa to pierwsza strażaczka w komendzie w Kluczborku, która służy w podziale bojowym. Za nią pierwsze akcje strażackie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto