Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kluczbork pomoże parom borykającym się z niepłodnością. Będzie finansować in vitro

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Czternaście par rocznie będzie mogło skorzystać z zabiegów in vitro finansowanych przez gminę Kluczbork.
Czternaście par rocznie będzie mogło skorzystać z zabiegów in vitro finansowanych przez gminę Kluczbork. 123rf.com
Gmina Kluczbork będzie finansować zabiegi in vitro dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Program ma szansę ruszyć w maju. Został zaplanowany na trzy lata.

Program polityki zdrowotnej pn. "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców gminy Kluczbork w latach 2024 - 2026" został przyjęty na sesji rady miejskiej 28 lutego.

Za głosowało 16 radnych, 3 było przeciw, natomiast 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Jego pomysłodawczyniami są panie ze skupionego wokół burmistrza Jarosława Kielara Stowarzyszenia Ziemia Kluczborska.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego programu, ponieważ wiemy, że problem niepłodności dotyczy statystycznie o piątej pary w Polsce. Przy takiej populacji, jaka jest w Kluczborku, jest to 1200-1300 osób – informuje burmistrz Jarosław Kielar. – Chcemy pomóc tym parom w realizacji ich marzenia o dziecku. Ale także poprawić demografię. Jak wszyscy wiemy, dzisiaj w Polsce jest najniższa liczba urodzeń od drugiej wojny światowej, a wskaźniki demograficzne szczególnie tragicznie wyglądają w województwie opolskim.

Jak mówi burmistrz, kluczborski program został opracowany przez wykwalifikowaną firmę. Pozytywnie oceniły go instytucje zajmujące się technologią medyczną.

Obecnie na świecie żyje 12 mln dzieci z in vitro. Co roku w Europie rodzi się 350 tysięcy maluchów poczętych pozaustrojowo.

- Założyliśmy, że nasz program objąłby 14 par rocznie. Na parę zaplanowaliśmy kwotę 7 tysięcy złotych – wyjaśnia burmistrz.

W skali roku da to kwotę 98 tys. zł, a w ciągu trzech lat prawie 300 tys. zł.

- Nie jest to powszechny program w Polsce, bo realizuje go około 50 samorządów – mówi Jarosław Kielar. – Wiemy, że od czerwca będzie działać program ogólnopolski. Te przedsięwzięcia nie dublują się. Ustaliliśmy, że w ramach naszego programu nie może być podwójnego finansowania, czyli pary muszą się zdecydować, z którego chcą skorzystać.

W marcu gmina zamierza ogłosić przetarg, aby wyłonić specjalistyczną firmę, która będzie realizować program leczenia niepłodności w imieniu samorządu.

- Mamy nadzieję, że z naszym przedsięwzięciem ruszymy już w maju – informuje burmistrz. - Przed nami są jeszcze niezbędne formalności. Szczegóły programu podamy w późniejszym terminie.

W gronie samorządów, które finansowały program in vitro, było Opole. Niedawno władze miasta zrezygnowały z kontynowania tego przedsięwzięcia z powodu wejścia w życie programu krajowego. Zabezpieczone na ten cel pieniądze przeznaczyły na realizację bezpłatnych badań wzroku i słuchu dla pierwszoklasistów z Opola.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kluczbork pomoże parom borykającym się z niepłodnością. Będzie finansować in vitro - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto