Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolanie na Marszu Niepodległości w Warszawie. Tysiące Polaków wspólnie świętowało w stolicy Polski

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Ulicami Warszawy przeszedł kolejny Marsz Niepodległości. Wśród uczestników byli mieszkańcy Opolszczyzny.
Ulicami Warszawy przeszedł kolejny Marsz Niepodległości. Wśród uczestników byli mieszkańcy Opolszczyzny. Czytelnik NTO / Archiwum prywatne
Od kilkunastu lat 11 listopada w Warszawie organizowany jest Marsz Niepodległości. Tego dnia do stolicy przyjeżdżają Polacy z najdalszych zakątków kraju i zagranicy. Wśród celebrujących w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości nie brakuje Opolan. Również w tym roku mieszkańcy Opolszczyzny maszerowali w Warszawie. Zobaczcie ich na zdjęciach.

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł 14. Marsz Niepodległości. Jak przekonują organizatorzy, to największa patriotyczna manifestacja w Europie. Uczestnicy w tym roku maszerowali pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła".

- Pojechaliśmy do Warszawy, ponieważ czuliśmy, że powinniśmy tam być i wspólnie z innymi rodakami cieszyć się z naszej niepodległości - mówi Magda z Głubczyc.

Marsz Niepodległości poprzedzała Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele p.w. Wszystkich Świętych. W czasie gromadzenia się tłumów w okolicy ronda Dmowskiego uczestnicy mieli okazję odmówić wspólnie różaniec.

Trasa przemarszu prowadziła z ronda Dmowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Tam po okolicznościowych przemówieniach - głos zabrali m.in. Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego i represjonowana przez władze białoruskie Polka z Kresów Wschodnich Anna Paniszewa - zaprezentowano program muzyczny. Wystąpili: Starosielskie Bractwo Śpiewacze, Basti, Karat i Irydion. Ta ostatnia grupa stanowiła mocny akcent opolski, bowiem członkowie zespołu pochodzą z Brzegu.

W opinii Opolan, którzy przekazali redakcji NTO swoje wrażenia, Marszowi Niepodległości towarzyszy niezwykła atmosfera, a samo wydarzenie przebiegło spokojnie i bezpiecznie.

- Bardzo przeżywam każdy udział w Marszu Niepodległości. Wracamy już do domu, a cały czas mam gęsią skórkę. Było wspaniale i bezpiecznie. Mam nadzieję, że takie wydarzenia będą bez przeszkód odbywały się w przyszłości - komentuje Elżbieta.

- Mam wrażenie, że wielu ludzi boi się wziąć udział w Marszu Niepodległości, ponieważ jest obecny mocny przekaz demonizujący to wydarzenie. W mojej opinii było bardzo bezpiecznie i radośnie. Spotkałam bardzo dużo rodzin z dziećmi. Warto takie chwile spędzać we wspólnocie - przekonuje Katarzyna, studentka z Opola.

III Forum Niepodległości

To nie koniec obchodów. Jak informują organizatorzy, z roku na rok Marsz Niepodległości jest coraz bardziej urozmaicony.

(...) zaplanowaliśmy rozszerzenie jego formuły. Już po raz trzeci, wspólnie z wydawnictwem CapitalBook, zapraszamy na cykl debat, spotkań i wykładów pod nazwą Forum Niepodległości - czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Każdy zainteresowany może wziąć udział w serii wydarzeń zaplanowanych na niedzielę (12 listopada).

  • 11:30 Złożenie kwiatów w miejscu śmierci A.Trzebińskiego. Na rogu ulicy Nowy Świat i Wareckiej
  • 12:00 Tragedia polskich Kresów w latach 1939-1945 a polityka historyczna obecnego państwa polskiego Witold Gadowski, Stanisław Srokowski
  • 13:15 Geopolityka Trójmorza a kolejowe szlaki transportowe. Artur Zawisza, Rafał Zgorzelski, Jarosław Kiepura, Marek Skawiński
  • 14:45 Odkłamane życiorysy. Tadeusz Płużański
  • 15:30 Jaka niepodległa Polska? Koncepcje niepodległościowe a współczesność. prof. Adam Wielomski, Jarosław Kornaś
  • 16:45 Jak uratować suwerenność Polski? Krzysztof Bosak, Jerzy Kwaśniewski, Marcin Kowalski
  • 18:00 Czy pakt migracyjny rozsadzi UE? Kacper Kita, Rafał Ziemkiewicz, Bartosz Malewski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolanie na Marszu Niepodległości w Warszawie. Tysiące Polaków wspólnie świętowało w stolicy Polski - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto