MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S11 na Opolszczyźnie jest już na finiszu. Przebieg trasy jest już wybrany

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zobacz na wizualizacjach i na dokładnych mapach, jaki będzie dokładny przebieg S11 na trasie Byczyna - Kluczbork - Olesno. Gdzie będą wjazdy i parkingi - pokazujemy na kolejnych zdjęciach -->>
Zobacz na wizualizacjach i na dokładnych mapach, jaki będzie dokładny przebieg S11 na trasie Byczyna - Kluczbork - Olesno. Gdzie będą wjazdy i parkingi - pokazujemy na kolejnych zdjęciach -->>GDDKiA Opole
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu lada dzień podpisze umowę na budowę kolejnego, tym razem aż 46-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11. Z tego 31 kilometrów trasy przebiegać będzie przez województwo opolskie. Zobaczcie w naszej galerii, jak będą wyglądać wjazdy na drogę ekspresową, a także węzły Byczyna i Kluczbork oraz parkingi dla podróżnych.

Pierwsza połowa opolskiego odcinka S11 jest już gotowa. W lipcu 2023 roku oddano obwodnicę Olesna, która jest właśnie 25-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S11.

To jeden z dwóch odcinków S11 na Opolszczyźnie. Drugi z nich prowadzić będzie od końca obwodnicy Olesna, przez Kluczbork, Byczynę, Kostów i dalej aż do Kępna. Lada dzień jego budowa się rozpocznie. Trwa rozstrzyganie przetargu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Już za kilka lat Opolszczyzna będzie mieć cały odcinek drogi ekspresowej S11 na swoim terenie. Sprawdziliśmy, jaki jest harmonogram tej ogromnej inwestycji i którędy będzie przebiegać S11 na terenie województwa opolskiego.

- W ubiegłym roku oddaliśmy do ruchu obwodnicę Olesna. Teraz zbliżamy się do podpisania umów na budowę kolejnych, blisko 46 kilometrów tej trasy, które połączą obwodnice Kępna i Olesna - informuje Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Głównym kryterium oceny jest cena (60 procent), ale pod uwagę są brane również pozacenowe kryteria dotyczące przedłużenia gwarancji jakości m.in. na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, a także na obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem (to da w punktacji 40 procent).

- Dla dwóch z trzech odcinków najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Polaqua i o od podpisania umowy dzieli nas tylko otrzymanie pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - zdradza Agata Andruszewska. - Na trzeci odcinek jako najkorzystniejszą wskazaliśmy ofertę konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Od tego rozstrzygnięcia wpłynęło odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

46-kilometrowy kawałek planowanej drogi ekspresowej S11 podzielony został na trzy odcinki realizacyjne:

 1. Kępno – Siemianice (12,5 km długości),
 2. Siemianice – Gotartów (22,8 km),
 3. Gotartów – początek obwodnicy Olesna (10,5 km).

Z tego 31 kilometrów trasy przebiegać będzie przez województwo opolskie.

Zobacz dokładny przebieg S11 w województwie opolskim, wjazdy na S11, węzły Byczyna i Kluczbork oraz Miejsca Obsługi Podróżnych.

 • W przetargu na odcinek od końca obwodnicy Kępna do Siemianic wpłynęło 8 ofert. Najniższa opiewała na kwotę 375.650.011 zł, a najwyższa na 572.866.740,62 zł. Budżet GDDKiA na realizację tego odcinka wynosi 500,8 mln zł.
 • Zaprojektowaniem i budową odcinka Siemianice – Gotartów zainteresowanych jest 8 wykonawców. Wartość najniższej oferty to 523.152.279 zł, a najwyższej 976.661.651,91 zł. Budżet GDDKiA na ten odcinek to 795 mln zł.
 • Na trzeci odcinek Gotartów – początek obwodnicy Olesna wpłynęło 8 ofert, o wartości od 389.604.063 zł do 664.922.467,38 zł. Kosztorys dla tego odcinka opiewał na kwotę 567,6 mln zł.

Jeśli zatem wygrają najniższe oferty z przetargu, budowa kolejnego odcinka drogi S11 kosztować będzie 1,288 miliarda złotych.

Według wcześniejszych zapewnień rządu na budowę drugiego opolskiego odcinka S11 zabezpieczono już w budżecie 2,5 miliarda zł.

Wyłoniony w przetargu wykonawcy będą mieli za zadanie budowę 3 odcinków drogi S11 w systemie „Projektuj i buduj" w ciągu 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy), czyli w praktyce prawie 4 lata.

- Przy czym do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe, to jest od 16 grudnia do 15 marca - dodaje Agata Andruszewska. - Zakończenie przetargu i podpisanie umowy planowane jest w pierwszym kwartale 2024 roku.

 • W 2024 roku będzie przygotowanie projektu i dokumentacji.
 • W 2025 roku nastąpi wbicie pierwszej łopaty na placu budowy.
 • W 2027 roku drugi opolski odcinek drogi ekspresowej S11.

Jak wyglądać będzie kolejny opolski odcinek drogi ekspresowej S11

Drugi i zarazem ostatni odcinek drogi ekspresowej S11 połączy oddaną w lipcu 2023 r. do użytku obwodnicę Olesna z obwodnicą Kępna.

Kolejny kawałek drogi S11 będzie miał dokładnie 45,8 kilometra długości i dwa pasy ruchu w każdą stronę.

 • Początek tego odcinka S11 zlokalizowany będzie na terenie województwa wielkopolskiego (na długości 12 km), łącząc się z oddaną do użytku w 2021 r. obwodnicą Kępna.
 • Dalej 3-kilometrowa część trasy zlokalizowana będzie na terenie województwa łódzkiego.
 • Najdłuższy kawałek, bo aż 31 kilometrów drogi, przebiegać będzie na terenie województwa opolskiego, przez gminy Byczyna, Kluczbork i Lasowice Wielkie.
 • Koniec tego odcinka połączy się z oddaną niedawno do użytku obwodnicą Olesna.

Zbudowany zostanie rekomendowany przez GDDKiA wariant przebiegu drogi (W2B, tj. wariant żółto-zielony). Ten wariant od północy omija Kluczbork i Byczynę, a na końcu łączy się z obwodnicą Kępna.

Budowana droga ekspresowa S11 dla północnej części Opolszczyzny będzie miała takie samo znaczenie jak autostrada A4 dla środkowej i południowej części województwa opolskiego. Przez Opolszczyznę przebiega 56 kilometrów tej trasy: przez powiat oleski i kluczborski.

Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowej o długości 45,8 km, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na znacznej długości zostanie zbudowana zupełnie nowym śladem.

Na blisko 46-kilometrowej trasie zbudowanych zostanie kilkadziesiąt wiaduktów i przejść dla zwierząt. Powstaną cztery węzły drogowe:

 1. Siemianice,
 2. Byczyna,
 3. Kluczbork Północ
 4. Kluczbork Południe.

Za węzłem Kluczbork Północ planowana jest lokalizacja Miejsc Obsługi Podróżnych (czyli parkingów z infrastrukturą) po obu stronach drogi.

- W rejonie tego węzła planowana jest również budowa Obwodu Utrzymania Drogi - dodaje Agata Andruszewska. - Inwestycja przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Ponadto w ciągu trasy głównej wybudowane zostaną dodatkowe jezdnie do obsługi przyległego terenu.

od 16 lat

Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa

Do 2030 roku cała droga ekspresowa S11, licząca ponad 580 kilometrów, połączy Kołobrzeg leżący na Pomorzu Środkowym przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. S11 będzie mieć wspólny przebieg z drogą S6 na odcinku od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km). Razem z nim będzie jeszcze dłuższa - w sumie 620 km.

Na razie gotowe jest ponad 150 kilometrów drogi ekspresowej S11 (wliczając wspólny przebieg S6 i S11).

Po ukończeniu inwestycji i zbudowanej całej S11, pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie samochodem nieco tylko ponad 5 godzin.

Gotowa jest już obwodnica Olesna.

Została oddana do użytku w lipcu 2023 roku. Obwodnicą Olesna dwupasmowa droga jest tylko przy okazji, bo przede wszystkim jest to 25-kilometrowy kawałek drogi ekspresowej S11. Biegnie od granic województwa opolskiego i śląskiego (za wioską Łomnica) przez Olesno, aż do Kolonii Ciarka, w pobliżu Kluczborka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S11 na Opolszczyźnie jest już na finiszu. Przebieg trasy jest już wybrany - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto